Kereskedelem és együttműködés útján normalizálná a kapcsolatokat a szárazföldi Kína és Tajvan között William Laj, a szigetország héten beiktatott új elnöke. A függetlenségpárti politikus abban reménykedik, hogy a két ország közötti kapcsolatok rendezésével béke és jólét jöhet a térségre.
Jóakaratát fejezte ki Kínával szemben, és együttműködést ajánlott fel a két ország között Tajvan új elnöke, William Laj (Laj Csing-tö) – tudósít róla a Reuters.
Laj azután ajánlott békejobbot Pekingnek, hogy véget ért a szigetország körüli kétnapos kínai hadgyakorlat, amELY során kínai vadászrepülőgépek többször is megsértették a tajvani légteret.
Peking azután jelentette be a csütörtökön kezdődő kétnapos hadgyakorlatot, hogy a tajvani de jure függetlenséget zászlóra tűző Laj május 20-i beiktatási beszédében arról szólt, hogy Tajvan és Kína között nincs alárendeltségi viszony – Peking ezt úgy dekódolta, hogy Laj szerint Tajvan és Kína két különböző ország, miközben a de facto függetlenként működő szigetállamra Peking saját renitens, elszakadt tartományaként tekint.
Pártja, a függetlenségpárti baloldali Demokratikus Progresszív Párt (DPP) ülésén Laj arról beszélt, hogy Kínának Tajvannal közösen meg kell osztani „a régió stabilitásának súlyos felelősségét”, de azt is kijelentette:
Várom a kölcsönös megértést és megbékélést Kínával kereskedelem és együttműködés révén, ami kölcsönös előnyöket teremt, valamint a béke és közös jólét felé mozdít bennünket.
Ezenkívül vasárnap érkezett Tajpejbe az Egyesült Államok Képviselőházának hat képviselője, amellyel kapcsolatban megköszönte az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség erőfeszítéseit a régió stabilitása iránt – ez az első nagyobb diplomáciai találkozó, miután William Lajt januárban megválasztották elnöknek.
Jelenleg nem tudni, Kínának mi lesz a reakciója a tajvani elnök felvetésére, ugyanakkor az ilyen diplomáciai utak után gyakran szoktak kínai repülőgépek belépni Tajvan de facto légterébe – igaz, Kína mindig elkerüli a konfrontációt az Egyesült Államokkal, ezért csak a találkozó után szokta ily módon kifejezni az ellenérzését.
Mint arról az Indexen többször beszámoltunk, az elmúlt években jelentősen megnőtt a kínai hadgyakorlatok száma a térségben. Ennek két oka van:
Hszi Csin-ping egyrészt így szeretne erőt demonstrálni odahaza, másrészt pedig így próbál nyomást helyezni Tajvanra,
ezért a kínai elnök évente kijelenti, hogy akár katonai erővel is hajlandó lenne visszacsatolni a területet.
A két ország kapcsolatáról a januári elnök- és parlamenti választás, illetve William Laj beiktatása kapcsán írtunk bővebben – a választás eredményeit, illetve a „két Kína” közötti kapcsolatok jövőbeni alakulását pedig itt elemeztük ki.