Index Vakbarát Hírportál

Szijjártó Péter szerint Afrikán múlik Európa biztonsága

2024. június 10., hétfő 13:42

Európa nem tud biztonságos hely lenni anélkül, hogy Afrika biztonságos lenne, és Afrikának az egyik legsérülékenyebb területe éppen a Száhel-övezet, így elmondható, hogy az európai biztonság a Száhelben dől el – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a hétfőn Abdoulaye Dioppal, a Mali Köztársaság külügyekért és nemzetközi együttműködésért felelős miniszterével közösen tartott budapesti sajtótájékoztatón.

Szijjártó Péter hivatalában fogadta az afrikai országból érkezett kollégáját. Legutóbb 47 éve utazott Maliból külügyminiszter Magyarországra. 

A miniszter szerint az Afrikával való kapcsolat különösen fontos, a függés kölcsönös, ugyanis a Száhel biztonsága is nagymértékben függ attól, mi történik Európában. 

Az Ukrajnában zajló háború ugyanis nemcsak Magyarország, nemcsak Közép-Európa, nemcsak Európa, hanem a Száhel-övezet és Afrika számára is számos nagyon komoly kihívást jelent – mondta. 

A miniszter rámutatott, hogy a Száhel-övezetben az elmúlt időszakban a terrorizmus fenyegetése folyamatosan növekedett, és a terrorizmussal szemben csak egy nemzetközi összefogással lehet felvenni a küzdelmet eredményesen.

Különös tekintettel arra, hogy a terrorizmus és az illegális migráció egy ördögi kört alkotnak egymással, így a terrorizmus súlyosabbá válása mindig a migrációs hullámok súlyosabbá válását idézi elő

– fogalmazott, hozzátéve, hogy ezért Magyarország minden támogatást meg kíván adni a Száhel-övezet országainak annak érdekében, hogy a térségben stabilitás, nyugalom és béke legyen, és hogy a Száhel-övezet kormányai sikeresen tudjanak fellépni a terrorizmus fenyegetésével szemben.

Magyarország partnerként számíthat Malira

Kijelentette, akkor tudnak sikeres stratégiáról beszélni, ha a nemzetközi politikát újra visszaállítják a kölcsönös tisztelet talajára. 

Hozzátette: Magyarország erre alapozza a stratégiáját, ezért is konzultált Abdoulaye Dioppal arról, hogy Magyarország az európai uniós elnöksége alatt hogyan tud hozzájárulni ahhoz, hogy a Száhel valóban stabil legyen, hogy a Száhelből a migrációs nyomás Európa irányába csökkenjen, illetve arról, hogy a Száhellel közösen miként tudnak fellépni a terrorizmus ellen.

„Természetesen van egy kölcsönös tiszteleten alapuló kétoldalú együttműködés közöttünk, ez teszi lehetővé azt, hogy így közelítsünk egymáshoz” – fogalmazott, hozzátéve, ebben segít az, hogy a Hungary Helps Program keretében kilenc olyan humanitárius programot támogatott a kormány majdnem 40 millió forint értékben az elmúlt években, amely hozzájárult ahhoz, hogy Maliban az emberek élete jobb és biztonságosabb legyen.

Abdoulaye Diop a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy Magyarország újfajta megközelítést alkalmaz Malival, illetve a Száhel-országokkal szemben, és meg akarja érteni a problémáikat. „Párbeszédet javasoltak, és közös megoldásokat akarnak létrehozni” – fogalmazott. A külügyekért és nemzetközi együttműködésért felelős miniszter sok sikert kívánt a kormánynak az EU-elnökséghez, megjegyezve, hogy partnerként számíthatnak Malira.

Szijjártó Péter kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy Csák János miniszter lemondását sajnálja, hiszen kiváló volt az együttműködés közöttük, és személyesen nagyon nagyra tartja őt. „Ugyanígy biztos vagyok abban, hogy az utódjával is kiválóan együtt tudunk majd működni” – tette hozzá.

Rovatok