A gyakorlatilag három éve tartó aszály és a szokásosnál magasabb hőmérséklet következtében a mexikói fővárost ellátó Cutzamala-vízrendszer jelenleg alig 28 százalékos kapacitással működik. A helyiek és szakemberek által is „nulladiknak” nevezett nap június 26-án várható. Aznap elfogyhat az ivóvíz, hacsak nem érkezik bőséges csapadék.
A számítást a szakértők is megerősítették – írja a Business Insider. A vészhelyzetet a három egymást követő év végletesen száraz időjárása és a tartósan magas hőmérséklet váltotta ki.
A több tíz millió embert ellátó Cutzamala-vízrendszer – amelyhez egy sor tisztítótelep, tározó és csatorna tartozik – elapadt. A helyzet már április végén szinte annyira súlyosra fordult, hogy az észak-amerikai, úgynevezett aszályfigyelő rendszer válságosnak minősítette a Mexikóvárost is magában foglaló szövetségi körzet vízellátását.
A vízválasztó pillanat, amit hivatalos körökben is „nulladik” napnak hívnak, június utolsó hetében, egészen pontosan 26-án következhet be – jelentette a Mexico Business News.
Miközben a helyi politikusok hónapokon át alábecsülték a vízválságot és lehetséges következményeit, több városrészben már teljesen elfogyott a víz – tudósított a helyszínről még januárban a CNN.
Egyes kerületekbe már akkor tartálykocsikban kellett a vizet szállítani.
A „mexikóiak millióinak életéhez nélkülözhetetlen” Cutzamala-rendszert a kormány „létfontosságúnak” minősítette. A vízművek látja el vízzel a főváros és környéke mellett a Toluca völgyében élőket is.
A rendszer normális körülmények között 15 köbméter vizet továbbít másodpercenként, és nagyjából 22 millió embert szolgál ki. Május végén már csak 28 százalékos kapacitással üzemelt.
A helyzetet csak tetézi az elavult infrastruktúra. A Washington Post cikke szerint a rendszerben tárolt víz 40 százaléka elszivárog a csövekből, vagy más gondok miatt folyik el.
A vezeték javítása a becslések szerint dollármilliárdokba kerülne – állítja a mexikóvárosi Coyoacán kerület szövetségi kongresszusi képviselője.
„Feltételezni is merész”, hogy a városi költségvetésből futja a rekonstrukcióra – tette hozzá Gabriel Quadri de la Torre.
A nagyvárosban és a környékén élők bőséges csapadékban reménykednek. Az esőzés azonban „hamis biztonságérzetet” kelthet – hangoztatta Christina Boyes, a mexikóvárosi Gazdaságkutató és Oktatási Központ professzora.
A Cutzamala-rendszert csak az intenzív vízgyűjtés, az újrakezelt maradékvíz mezőgazdasági felhasználása, valamint a víztartó rétegek felszíni feltöltése mentheti meg – ezt állapították meg a Mexikói Nemzeti Autonóm Egyetem kutatói a tanulmányukban.
A vizsgálatból kiderült, hogy a térség gazdaságának csupán háromnegyede használ irrigációs vizet, a legtöbben pedig még akkor sem hasznosítják újra a vizet, amikor erre lehetőségük nyílik.
Ennek az eljárásnak a bevezetése azonban szintén legalább 5 milliárd dollárt emésztene fel – figyelmeztettek a tudósok.
A Cutzamala-rendszer javításán és a vízveszteség enyhítésén dolgoznak a hatóságok – jelentette be a szövetségi vízügyi bizottság még februárban.
Azóta radikális előrelépés nem történt.
Tervbe vették, hogy magáncégeket is bevonnak az infrastruktúra megbízhatóságának fokozása érdekében, az iskolákban pedig ösztönzik az esővíz begyűjtését.
(Borítókép: A lakosok sorban állnak, hogy tiszta vizet vegyenek egy tartálykocsiból Mexikóban 2022. június 8-án. Fotó: Julio Cesar AGUILAR / AFP)