Az alsóház után a thaiföldi törvényhozás szenátusa is megszavazta az azonos neműek házasságát lehetővé tevő törvénytervezetet, amely a király jóváhagyása után lép hatályba. A melegházasság legalizálásával Thaiföld a régióban vezető szerepet tölt be az emberi jogok és a nemi egyenlőség biztosítása terén.
A thaiföldi szenátus kedden megszavazta az azonos nemű párok házasságkötésének legalizálását – írja az MTI.
A törvénytervezetet a végső szavazáson a 152 tagú szenátusban 130-an támogatták. Miután áprilisban az alsóházban is megszavazták, a hatálybalépéshez már csak a király formális jóváhagyására van szükség.
Ázsiában Tajvan és Nepál után Thaiföld lesz a harmadik ország, amely engedélyezi a homoszexuális párok házasságkötését.
Az eddig hatályos jogszabályban a „férfi és nő”, illetve „férj és feleség” szóhasználatot lecserélik „személyek” és „házassági partnerek” megfogalmazásra.
Aktivisták és politikusok több mint egy évtizeden keresztül küzdöttek a törvény elfogadásáért. Korábban azonban számos tervezet és javaslat nem jutott el a parlamentig.
Az LMBTQ-közösség aktivistái szerint a melegházasság legalizálásával Thaiföld a régióban vezető szerepet tölt be az emberi jogok és a nemi egyenlőség biztosítása terén. Június elején több ezren vettek részt Bangkokban a Pride felvonuláson, köztük Szretta Tavizin miniszterelnök is.
Ugyanakkor a thaiföldi társadalom nagyrészt konzervatív értékeket vall, és az LMBTQ-közösség tagjai máig panaszkodnak arra, hogy hátrányos megkülönböztetés éri őket a mindennapokban.