A Krím elleni rakétatámadásra vonatkozó adatok elemzése után amerikai szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a polgári áldozatok az orosz légvédelmi rendszerek, nem pedig a rakéták célba juttatásának következményei – írja az Ukrajinszka Pravda.
Elemzők megjegyzik, hogy a Kercsi-szoros hídjára mért ukrán csapások a megszállt Krímben állomásozó orosz csapatok számára fontos kommunikációs vonalat szakítanának meg, és valószínűleg akadályoznák a félszigeten lévő megszállásuk és támaszpontjuk fenntartását.
A híd lerombolása arra kényszerítené az orosz hadsereget, hogy az Azovi-tenger északi partja mentén vezető hosszú útvonalra támaszkodjon, és növelné az ukrán erők sebezhetőségét Oroszország fő kontaktvonalán.
A Kreml információs művelete, amely összekapcsolja a dagesztáni és a krími eseményeket, értelmetlen, már csak azért is, mert a krími civil áldozatok egy Krím felé repülő rakéta orosz elfogásának következménye volt, nem pedig szándékos ukrán csapásé
– áll a Washingtoni Hadtudományi Intézet (ISW) jelentésében.
Az orosz védelmi minisztérium elismerte, hogy egy orosz légvédelmi elfogórendszer miatt egy ukrán rakéta letért a repülési útvonaláról és felrobbant Szevasztopolnál.
Egy meg nem nevezett amerikai tisztviselő pedig arról beszélt a Reutersnek, hogy az orosz erők egy ATACMS rakétát fogtak el, amelyet egy orosz kilövőállomásra irányítottak, így robbant fel a rakéta és záporoztak a maradványai a szevasztopoli partra.
Újabb típusú repülőgépekre vált, ezért év végén befejezi az ukrán katonák F–16-os gépekre történő kiképzését a dán légierő – számolt be Dánia védelmi minisztere, Troels Lund az Unian ukrán hírügynökség szerint.
A kiképzési program keretein belül Dánia húsz ukrán pilótát képez ki 2024 végéig.
Áttérünk az F–35-ös gépekre, ezért erre kell összpontosítanunk. Nem tudjuk folytatni az ukrán pilóták kiképzését 2024 után
– húzta alá a védelmi miniszter a lap szerint.
Hozzátették: az ország 2023-ban tizenkilenc F–16-os vadászrepülőgép átadására is ígéretet tett Ukrajnának.
A „Szemtől szembe” küldetés keretében érkeznek plasztikai sebészek az Egyesült Államokból a nyugat-ukrajnai Lvivbe, hogy helyreállító műtétet hajtsanak végre a sebesült ukrán katonákon és civileken – írja az Ukrajinszka Pravda.
A lap szerint már megkezdték a betegek toborzását az ingyenes műtétekre, melyre azok az ukrán katonák és civilek jelentkezhetnek, akik a háború következtében súlyos arcsérüléseket, illetve arccsont- és szemhéjhibákat szenvedtek el.
A projektet lebonyolító INgenius alapítója, Ivanka Nebor arról beszélt, hogy körülbelül 50 ember dolgozhat majd a misszión belül, de a pontos szám az esetek súlyosságától függ majd.
A kiválasztást amerikai sebészek ukrán kollégákkal közösen végzik. Ők választják ki a legsúlyosabb sérüléseket. Elsőbbséget élveznek az arccsont hibái, az alsó állkapocs hiánya, az orr és a szemhéj sérülései
– mondta Ivanka Nebor.
Mint írják, ez a negyedik, de korántsem az utolsó „Szemtől szembe” küldetés. Korábban mintegy 100 ukránt sikerült megműteni a projekt keretében.
Kedves olvasóink!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!