Index Vakbarát Hírportál

Politico: Ukrajnában durva támadások indultak a kormányzati korrupciót firtató újságírók ellen

2024. június 27., csütörtök 11:13

Lejárató kampány kezdődött Ukrajnában azon újságírók ellen, akik az ukrajnai kormányzatot behálózó korrupcióval foglalkoznak. Kezdetben katonai behívót küldtek számukra, hogy frontra vezénylésükkel hallgattassák el őket, ám az elmúlt időszakban szintet léptek, és durvább támadások is történtek. A témával Veronika Melkozerova foglalkozott a Politicóban.

Jevhenyij Sulhat ukrán oknyomozó újságíró egy történetet akart közzétenni az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) korrupciójáról, amikor egyenruhás katonák egy zsúfolt bevásárlóközpontban megkeresték, és megpróbáltak átadni neki egy katonai behívót – írja a Politico.

Az újságíró úgy értékelte a történést, hogy az SZBU az elhallgattatására törekszik.

Ezt megfélemlítésnek és újságírói tevékenységem akadályozásának tekintem

– mondta Sulhat, hozzátéve, hogy az áprilisi incidens közvetlenül azután történt, hogy kapcsolatba lépett az SZBU-val a történet megírása kapcsán.

Jevhenyij Sulhat azonban nem ijedt meg, a behívót nem fogadta el, helyette feljelentést tett.

A Politico szerint azonban nem ő az egyedüli, akinek ilyen kellemetlen élményben volt része. Más újságírók, megfigyelők és a kormánnyal szemben kritikus kérdésekkel foglalkozó civil szervezeteknél dolgozó személyek ugyancsak arra figyelmeztetnek, hogy a kormány és a magas rangú tisztviselők az emberek elhallgattatására használják hatalmukat.

A vezetés ragaszkodik ahhoz, hogy nem ő áll az ilyen incidensek hátterében.

Úgy vélem, hogy a büntetőjogi eszközök alkalmazása bármely személyre – beleértve a közéleti aktivistákat is – nyomásgyakorlás céljából elfogadhatatlan, és az ilyen tényeket azonnal jelenteni kell az illetékes hatóságoknak

– mondta a Politicónak Oleh Tatarov, az elnöki hivatal bűnüldöző szerveket felügyelő helyettes vezetője.

Az incidensek mégis szaporodnak. Vitalij Sabunyin, Ukrajna legbefolyásosabb megfigyelőszerve, a Korrupcióellenes Akcióközpont vezetője azzal vádolja Tatarovot, hogy ő áll a támadása mögött. A Korrupcióellenes Akcióközpont vezetőjét azzal vádolják, hogy helytelenül bocsátották el egy élvonalbeli egységtől, hogy biztonságosabb helyre kerülhessen a fővárosban.

Sabunyin ellen az Állami Nyomozó Iroda nemcsak a katonai szolgálat megkerülése és egy harci egységből való illegális áthelyezés miatt indított vizsgálatot, hanem azért is, mert nem adott át egy önkéntesek által vásárolt autót a katonai egységének. Sabunyin és az adományozók azonban tagadják a vádakat.

„Ha valaki mindenkitől megköveteli a törvények betartását, akkor példát kell mutatnia” – mondta Rosztiszlav Kravec kijevi ügyvéd.

Sabunyin kitart amellett, hogy az áthelyezés jogszerű volt, és Tatarovot azzal vádolja, hogy ő áll a nyomozás mögött.

Miért keres engem az elnöki hivatal? Talán azért, mert arról beszélek, hogy Tatarov hogyan irányítja Ukrajna bűnüldöző rendszerét? Vagy azért, mert a Korrupcióellenes Akcióközpont módszeresen megsemmisíti a hatóságok antidemokratikus kezdeményezéseit?

– írta Sabunyin Facebook-bejegyzésében.

„Nehezen tudom elképzelni, hogyan vádolhatnak meg a kötelességmulasztással, ha az invázió első napjaiban önként jelentkeztem Kijevben” – mondta, hozzátéve, hogy egységét távolabbra tolták a frontvonaltól, mielőtt áthelyezték volna.

Tatarov tagadta a vádakat, és kijelentette, hogy tisztában van azzal, hogy Sabunyin mennyit tett Ukrajna megreformálásáért és a korrupció elleni küzdelemért. „Feladataim közé tartozik az Igazságügyi Minisztérium és a Jogpolitikai Igazgatóság koordinálása, amely semmilyen módon nem befolyásolhatja egyetlen olyan rendvédelmi szerv tevékenységét sem, amelynek nyomozói függetlenek” – mondta Oleh Tatarov.

A Politico megkereste az Állami Nyomozó Irodát is, de nem reagáltak a Sabunyin ügyével kapcsolatos kérdésekre.

Hasonló példák tömkelege történt az országban

Márciusban Olekszandr Szalizsenko, a politikai korrupció leleplezésével foglalkozó Cseszno főszerkesztője volt kénytelen egy katonai bizottsághoz fordulni, hogy megmagyarázza, miért nem jelentkezett katonai szolgálatra. Az újságírónak negyedik stádiumú rákja van.

Márciusig nem volt problémám a toborzóirodával. Megpróbáltam szerződést kötni a hadsereggel, de egészségi állapotom miatt elutasították. Támogatom a hadsereget és a mozgósítást. Így számomra fájdalmas volt olvasni azt az online zaklató kampányt, amely mozgósításkerülőnek titulált

– mondta Szalizsenko.

A Politico szerint a korrupciót vizsgáló újságírókat az interneten is zaklatják, névtelen Telegram-csatornák a korrupció leleplezését követően mozgósításkerülőnek titulálják őket.

A megfélemlített újságírók az elnöki hivatalt hibáztatják a zaklatásokért. „Különböző megfélemlítési taktikákat alkalmaznak az újságírók elrettentésére, és persze mindig megfenyegethetnek azzal, hogy a frontra küldenek” – mondta Jurij Nyikolov oknyomozó újságíró. „Ezek a csatornák nagyon közel vannak az elnöki hivatalhoz” – tette hozzá.

Az elnöki hivatal többször is tagadta, hogy kapcsolatban állna az újságírókat támadó, névtelen Telegram-csatornákkal. Még Volodimir Zelenszkij elnök is beszélt a kérdésről, aki januárban úgy fogalmazott, hogy „az újságírókra nehezedő nyomás elfogadhatatlan”.

Nyikolov úgy gondolja, hogy az ukrán védelmi minisztérium beszerzési folyamataiban lezajló korrupcióról szóló cikk miatt vált célponttá.

A zaklatása különösen durva fordulatot vett akkor, amikor januárban egy csoport megpróbált betörni kijevi lakásába, majd „mozgósításkerülő” szórólapokat ragasztott az ajtajára. A rendőrség büntetőeljárást indított az incidens miatt, de egyelőre senki ellen nem emeltek vádat. „A jó hír az, hogy az ügy még nincs lezárva. Rossz hír, hogy nincs előrelépés” – mondta Nyikolov.

A magas rangú tisztviselők ellen felhozott vádak arra utalnak, hogy a rendszer védekezik a kényelmetlen vizsgálatok ellen. Ám az ukrán megfigyelők és újságírók elismerik, hogy az ország az elmúlt években óriási előrelépést tett a korrupció elleni küzdelemben. Ezt a folyamatot az ország azon törekvése ösztönözte, hogy teljesítse az Európai Unióhoz és a NATO-hoz való csatlakozáshoz szükséges kritériumokat.

Jelentős eredményeket értünk el. Például a tisztviselők vagyonát ellenőrző rendszerünk az egyik legjobb a világon. Az okostelefonos elektronikus kormányzati szolgáltatások pedig eltemették a masszív adminisztratív korrupció egy rétegét

– mondta Sabunyin.

„Sajnos a korrupció elleni küzdelemben még mindig sok a tennivalónk, akárcsak a világ többi részének. És semmi sem hitelteleníti jobban a kormányt az ukránok szemében, mint a korrupciót leleplező emberek elleni támadások” – zárta gondolatait.

A korrupció Ukrajna és a Nyugat kapcsolatán is repedéseket okoz

Az elmúlt időszakban egyre nagyobb feszültséget okoz Ukrajna és az Egyesült Államok viszonyában, hogy a Biden-adminisztráció nincs megelégedve a korrupcióellenes ukrán törekvésekkel. Antony Blinken amerikai külügyminiszter legutóbbi kijevi útja is felháborodást okozott, ugyanis a látogatás célja az volt, hogy felhívja az ukránok figyelmét, jóval többet kell tenniük a korrupció elleni küzdelemben.

Ukrajna korrupció elleni védelmének éppoly erősnek kell lennie, mint katonai védelmének

– mondta Blinken az ország jövőjéről szóló beszédében.

A kijelentés nem nyűgözte le az ukránokat. Tisztviselők arról számoltak be, hogy Zelenszkij kifejezetten dühös volt az amerikai külügyminiszterrel folytatott tárgyaláson. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szerint Washington figyelme nincs lépésben a problémával.

„Ha annyira korruptak lennénk, mint ahogy az érzékelésük mondja” – mondta Kuleba újságíróknak a Blinkennel folytatott találkozója után –, akkor az olyan intézmények, mint az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap, „egyszerűen nem adnának nekünk pénzt”.

Rovatok