Index Vakbarát Hírportál

A budapesti amerikai nagykövetség aggódik a szuverenitásvédelmi törvény miatt

2024. június 28., péntek 11:55

Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége aggódik a szuverenitás védelméről szóló törvény miatt. Matthew Miller szóvivő szerint a magyar kormány igyekezete ellentétes a demokratikus kormányzás jogállamiságban gyökerező elveivel.

Matthew Miller, az Egyesült Államok szóvivője is reagált a nemzeti szuverenitás védelemről szóló törvény végrehajtására. A közleményt az amerikaiak budapesti nagykövetsége továbbította szerkesztőségünk számára.

„Az Egyesült Államokat mély aggodalommal tölti el a magyar kormány nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvénye, illetve a nemrégiben felállított Szuverenitásvédelmi Hivatal e heti, a civil társadalmat és a független médiaszervezetek működését célzó drákói intézkedései” – írták.

Matthew Miller szerint „a magyar kormány azon igyekezete, amely a független szervezetek zaklatására, megfélemlítésére és megbüntetésére irányul, ellentétes a demokratikus kormányzás jogállamiságban gyökerező elveivel”.

Mint fogalmaztak, „ez a törvény korlátlan hatalmat biztosít a Hivatal számára, hogy saját állampolgárainak emberi jogait és alapvető szabadságjogait célba vegye, és veszélybe sodor minden olyan országot, gazdálkodó szervezetet vagy magánszemélyt, amely úgy dönt, hogy együttműködik velük”.

Az Egyesült Államok a jövőben is kiáll a civil szervezetek és a média szabadságának védelme mellett az ehhez hasonló, antidemokratikus intézkedésekkel szemben

– tette hozzá.

Két szervet is vizsgálnak

Korábban már beszámoltunk arról, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal „külföldről származó támogatás felhasználásával a választói akarat befolyásolása és támogatása” miatt vizsgálatot indított a Transparency International Magyarország Alapítvány és a vele szorosan együttműködő Átlátszó ellen.

A HIVATAL 30 NAPOT ADOTT A HATOLDALAS LEVELÉBEN FELTETT 62 KÉRDÉSE MEGVÁLASZOLÁSÁRA.

A Transparency International az Alaptörvénnyel összeegyeztethetetlennek tartja a Hivatal létezését, ezért az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Közleményük szerint azonban nem lepődtek meg azon, hogy ők lettek az első „alanyok”, akiket vizsgálnak, hiszen a korrupcióellenes tényfeltáró cikkeik és munkájuk, „sőt, talán puszta létezésük is fenyegeti az Európai Unió legkorruptabb kormányzatát működtető Orbán-rendszert” – írták.

David Pressman kontra Szuverenitásvédelmi hivatal

Éles vita alakult ki az elmúlt napokban David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete és a Szuverenitásvédelmi Hivatal között. Az amerikai diplomata vasárnap a félelemgépezet részének nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, mire azt a választ kapta, hogy a magyar szabályozás megítélését bízza inkább a magyar emberekre.

David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete nem először bírálta a magyar szuverenitásvédelmi törvényt, valamint a Szuverenitásvédelmi Hivatalt. Legutóbb, június 23-án, a rezidenciáján rendezett családi Pride-pikniken jelentette ki: „Putyin orosz elnök elfogadtatott egy »külföldiügynök-törvényt«, hogy bűnbakká tegye, befeketítse és partvonalra szorítsa a hazai politikai ellenfeleit, amit egy »melegpropaganda-ellenes törvény« követett. Nem tartott sokáig eljutnia addig a kijelentésig, miszerint a politikai ellenzékét külföldi ügynökök finanszírozzák LMBT civil szervezetek révén, és hogy azt állítsa, az Oroszországba küldött amerikai nagykövet pedofil.”

Amit a demokratikus világ jó része figyelmeztető tanmesének tekintett, azt a magyar kormány, úgy tűnik, modellként használja. Magyarország is megalkotta saját, a civil szervezetek »külföldi támogatásáról« szóló törvényét, aztán a »melegpropaganda-ellenes« törvényét, majd az úgynevezett »Szuverenitásvédelmi Hivatalt«. Magyarország nem sok időt vesztegetett, mire ezt a félelemgépezetet alkalmazni kezdte

– állította David Pressman.

Rovatok