Háromezer eurós bírságot kapott a magyar állam a strasbourgi bíróságtól, amiért embertelen bánásmódban részesítettek egy iraki menekültet.
Egy iraki férfi nyert pert az állammal szemben a strasbourgi bíróságon – írja a Magyar Helsinki Bizottság a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
H. L. és családja Irakból menekült el. Szerencsétlenségére már éppen nagykorúnak számított, hiszen 19 éves volt, ezért a tranzitzónában elkülönítették szüleitől és testvéreitől. Menedékkérelmét kétszer utasították el, ezért idegenrendészeti őrizetbe helyezték, ebből 306 napot a tompai tranzitzónában volt fogva tartva.
A Magyar Helsinki Bizottság közleményében azt írta: „a jogellenes tranzitzónás fogva tartás egyik legvisszataszítóbb gyakorlata volt, hogy az idegenrendészeti körleten a felnőttek nem kaptak enni a Bevándorlási és Menekültügyi Hivataltól. Az iraki fiatal férfit 8 napon át éheztették, és csak azután kapott ételt fogvatartóitól, miután a Magyar Helsinki Bizottság közbenjárására a strasbourgi bíróság fel nem szólította erre a magyar államot. Addig kisebb testvérei adtak neki a magukéból.”
A strasbourgi bíróság legfrissebb ítéletével megállapította a magyar állam jogsértését.
Senkit sem lehet kínzásnak vagy embertelen, megalázó bánásmódnak vagy büntetésnek alávetni, különösen nem éheztetni. Ezért a strasbourgi bírák összesen 3000 eurós igazságos jóvátétel megfizetésére kötelezték a magyar államot
– írták.