Az ukrán titkosszolgálat beszámolója szerint június 30-án puccsot terveztek az ország politikai és katonai vezetése ellen, az elkövetést megkísérlőket viszont még időben elfogták.
Ukrajnában megállítottak egy puccsot, ami az „orosz érdekeket szolgálta volna” számolt be az ukrán titkosszolgálat (SZBU) Telegram-posztja alapján a CNN.
A beszámoló szerint a puccsot megkísérlők június 30-án akartak zavargásokat kelteni Kijevben, majd azt elterelésnek használva át akarták venni az uralmat az ukrán parlament fölött, ezzel megszerezve a politikai és katonai hatalmat. Négy elkövetőt azonosítottak be, ebből jelenleg kettő van őrizetben, akik akár 10 évet is kaphatnak, ha elítélik őket a bíróságon. Az SZBU több fegyvert és hozzájuk tartozó lőszert, valamint bizonyítékokkal teli telefonokat, számítógépeket és egyéb feljegyzéseket találtak.
Az egyelőre nem tisztázott, hogy a puccsot megkísérlőknek van-e bármi köze az Ukrajnával háborúban álló Oroszországhoz. Az ukrán főügyészség szerint az elkövetők vezetője egy 2000 férőhelyes csarnokot bérelt, valamint katonai személyzetet is, hogy véghezvigye a hatalomátvételt. A közlemény szerint a szervező főleg kijevi és dnyiprói közösségekből keresett regrutákat.
A puccs pont azután jött, hogy az orosz haderők lassan, de biztosan tolják előre a frontvonalat a háborúban. Eközben Ukrajna emberei és fegyverei egyre fogynak, ráadásul a szövetségeseivel, főleg az USA-val is kezd megromlani a viszony, elnöktől függetlenül. Miután szombaton hét áldozatot követelő rakétatámadás érte Vilnyianszk városát, Volodimir Zelenszkij több nagy hatótávolságú fegyvert kért:
Hálás vagyok a partnereinknek, akik segítenek. A döntéseknek viszont gyorsulniuk kell. Minden késlekedés ebben a háborúban emberéletekbe kerül.
Orbán Viktor ma reggel utazott Kijevbe, az EU soros elnökségének átvétele után, hogy az ukrán elnökkel a béke megteremtéséről beszéljen. Orbán Viktor a Volodimir Zelenszkijjel folytatott tárgyalását követő közös sajtótájékoztatón megköszönte az ukrán elnöknek a meghívást, továbbá jelezte, hogy a találkozóról még múlt csütörtökön állapodtak meg Brüsszelben.
A magyar kormányfő konstruktívnak értékelte a tárgyalásokat a kétoldalú kérdésekről, hozzátéve, ideje volt, hogy megtörténjen a találkozó, mert számos olyan ügy van, amely rendezést kíván, és amelyről sokat tárgyaltak és vitatkoztak az elmúlt években.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, keddi, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.