A tej, a tojás, a felvágott és az üdítő mellett már lőszer is vásárolható automatából Alabama, Oklahoma és Texas néhány élelmiszerboltjában. A fegyvertartás ellenzői attól tartanak, hogy a lazítással csak szaporodik a végzetes kimenetelű lövöldözések száma az Egyesült Államokban, ahol a minap, a Függetlenség Napján legkevesebb 33 áldozata volt a fegyveres erőszaknak.
A lőszer-automatát forgalmazó American Rounds azzal érvel, hogy a gépekből csak ellenőrzötten és csak nagykorú vásárolhat golyókat olyan egyszerűen, mintha egy „táblagépet kezelne”. A vásárlás – állítja a cég – biztonságosabb az online értékesítésénél, ahol a vevőnek nem minden esetben kell igazolnia életkorát, sőt a boltinál is, ahol fennáll a lopás veszélye.
A cégvezető a fegyvertartást engedélyező második alkotmánymódosítás lelkes híve, bár Grant Magers a „felelős fegyvertartást” szorgalmazza – bármit is jelentsen ez.
Az Egyesült Államokban egyébként a tavalyi 39-hez képest az idén eddig, az első fél évben 15-en haltak meg tömeggyilkosságban.
A lőszer-értékesítés biztonságosabbá tételét egy civilszervezet vezetője is támogatja, de nem olyan helyen, ahol a „gyerekek tejet vásárolnak”.
Egy olyan országban, amely tele van fegyverekkel és lőszerekkel, és ahol ezek a fegyverek a gyermekek elhalálozásának vezető okai, nem kellene leegyszerűsíteni és népszerűsíteni e termékek értékesítését
– idézte az AP Nick Suplinát, az Everytown for Gun Safety nonprofit fegyverbiztonsági szervezet alelnökét.
A vidéki boltokban ugyanis a lőszer-automatát egyszerűen az italautomaták között állították fel.
A lőszer-automatát kifejlesztő texasi cég szerint az élelmiszerboltok tulajdonosai vetették fel tavaly az ötletet, hogy automatizált technológiával forgalmazzanak golyókat. Eddig hat lőszer-automata működik, és rövidesen üzembe helyeznek még egyet-egyet Texasban, illetve Coloradóban.
A szövetségi törvény szerint a sörétes puska és a hozzá való lőszer vásárlásának alapfeltétele a 18 éves életkor, 21 évnél fiatalabb pedig nem vásárolhat kézifegyvert.
A lőszer-automata először szkenneli a vásárló igazolványát/jogosítványát, ellenőrzi az érvényességét, majd a dokumentum alapján az életkort is. Ezt követően arcfelismerő szoftverrel megbizonyosodik arról, hogy a vásárló valóban az, akinek állítja magát.
Ezek után kezdődhet a tényleges vásárlás.
A teljes élmény egy jártas vásárló esetében legfeljebb másfél percig tart
– állítja Magers.
Több lőszerkereskedő az előírások ellenére sem ellenőrzi az ügyfelek életkorát. Egyikük emiatt pert vesztett azok után, hogy egy 17 éves fiatal vásárolt nála lőszert, majd ámokfutásba kezdett egy texasi középiskolában.
A korhatáros termékeket forgalmazó automaták üzemeltetése nem forradalmian új ötlet.
Hasonló technológiával fejlesztették ki a szeszes italok automatáit, és gépekből vásárolható kannabiszt is azokban az államokban, ahol a marihuána legális.
Egy pennsylvaniai rendőr által 12 éve alapított cég már évekkel ezelőtt telepített egyszerű lőszer-automatákat, amelyek ugyan nem ellenőrizték az életkort, ám kizárólag olyan lőtereken állnak, ahová csak nagykorúak tehetik be a lábukat.
Az American Rounds lőszer-automatáit olyan kisvárosokban üzemeltetik, amelyek környékén nincs fegyverkereskedő. A boltosok a vevőkör igényét tartották szem előtt, hogy vadászat előtt ne kelljen „másfél órát autózniuk” – mondta Magers.
Bár az elkövetőről egyelőre sok részlet nem került nyilvánosságra, a világot megrázta az, ami szombaton történt az Egyesült Államokban: Donald Trumpot egy választási gyűlésen fegyveres támadás érte. A volt elnök, jelenlegi elnökjelölt a fülén lőtt sérülést szenvedett, majd kórházba szállították, amit este hagyhatott el. A hatóságok a feltételezett támadót, a 20 éves Thomas Matthew Crookst ártalmatlanították, a jelentések szerint a titkosszolgálat emberei lelőtték.
A tragikus történteknek rajta kívül is van halálos áldozata, illetve további két, súlyos sérültről is beszámoltak a helyi híradások.
(Borítókép: American Rounds lőszer-automata egy amerikai élelmiszerboltban. Fotó: American Rounds / SWNS / Northfoto)