Alapvető biztonsági hibát vétettek a Donald Trump épségéért felelős szakemberek, ami akár az egykori elnök életébe is kerülhetett volna.
A Sky Newsnak nyilatkozó biztonsági szakember szerint azonban a Donald Trumpot megvédeni hivatott csapat hatalmas hibákat vétett.
Steve Notthingam, egykori SWAT- (Special Weapons and Tactics) parancsnok azt mondta az NBC-nek és a Sky Newsnak, hogy egy esemény előtti átkutatással, valamint a merénylők lehetséges pozícióinak folyamatos monitorozásával könnyen meg lehetett volna előzni a majdnem halálos kimenetelű tragédiát.
Le voltak maradva olyan területeken, ahol egy lépéssel mások előtt kellett volna járniuk
– mondta Steve Notthingam, aki többször biztosított már Egyesült Államokba érkező vezetőket, valamint egykori elnököket is.
Jim Cavanaugh, az Amerikai Alkohol- és Dohánytermékek, illetve Lőfegyverek Forgalmazásával Foglalkozó Iroda (ATF) visszavonult ügynöke szerint nagyon furcsa, hogy ilyen közel tudott a tetőre mászni az elkövető.
„Amikor ilyen emberekkel dolgoztam, minden magaslaton SWAT-tagok álltak, és senkinek nem engedték, hogy a tetőre menjenek – ők uralták azokat” – tette hozzá.
Cavanaugh szerint egy AR–15-ös félautomata puska könnyedén elér akár 180 méterre álló célpontokat is, míg a Trumpra rálövő férfi nagyjából 135 méterről nyitott tüzet.
A visszavonult ügynök nem tudja felfogni, hogyan juthatott fel valaki egy tetőre ilyen közel Donald Trump beszédének területéhez.
Ezzel szemben a Pennsylvaniai Állami Rendőrség alezredese, George Bivens szerint „nagyon nehéz volt egy ennyire nyitott területet úgy biztosítani, hogy minden lehetséges támadási szöget zárjanak”. A titkosszolgálat egyelőre nem kommentálta a történéseket.
Kevin Rojek FBI különleges ügynök szerint a támadás legfurcsább része az, hogy milyen sok lövést tudott leadni a támadó, mielőtt őrei a földre vitték volna, a térséget figyelő mesterlövészek pedig végeztek volna Crooksszal. Donald Trumpot azóta a kórházból is kiengedték, posztjai alapján jól van.
(Borítókép: Donald Trump a támadás után 2024. július 13-án. Fotó: Brendan McDermid / Reuters)