Index Vakbarát Hírportál

Dél-Korea K-popot bömböltet Észak-Korea szemetes léggömbjeire válaszolva

2024. július 21., vasárnap 12:22

A pszichológiai hadviselés egy teljesen új formáját vetette be a két ország határszakaszán a déli állam, hiszen nem csak propagandát és híreket, hanem K-popt is bömböltet északi szomszédja felé, amiért az folyamatosan szeméttel teletömött léggömböket küld át a határon. A léggömbökből lezuhanó szemét nem csak a környezetre lehet hatással, de embereket is megsebesíthet. Az viszont, hogy a K-pop hosszú távon milyen hatással lehet Északra, az még kérdéses.

Dél-Korea a határra telepített hangosbeszélők széleskörű és szünet nélküli működtetésével válaszol a szeméttel megöltött észak-koreai léggömbbökre – tudatta vasárnap a dél-koreai hadsereg, miután a nap folyamán Phenjan újabb ballonokat juttatott át a két Koreát elválasztó határon. 

A dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottságának közleménye szerint az észak-koreaiak efféle akciói fokozzák a két ország között fennálló feszültséget, ami az erősen felfegyverzett határszakasz közelében végzetes következményekkel is járhatnak.

A dél-koreai elnöki hivatal egy hete jelentette be, hogy a phenjani akcióra válaszul hangosbeszélőket telepítenek a határ környékére, az ezt bejelentő közleményben pedig Észak-Koreát tették felelőssé a két ország közötti konfliktus esetleges eszkalációjáért.

A propagandát, a világ híreit és K-pop zenét harsogó dél-koreai adásokat a katonai tisztviselők a pszichológiai hadviselés hatékony formájának tartják.

Észak-Korea május óta több ezer léggömböt küldött Dél-Korea felé, a cigarettacsikkektől a műanyagig és állati ürülékig terjedő hulladékkal megtöltött léggömbök komoly károkat okoztak Dél-Korea-szerte.

A dél-koreai hatóságok már korábban felszólították a határmenti területen élőket, hogy semmilyen körülmények között ne érjenek hozzá a csomagok tartalmához, illetve arra figyelmeztettek, hogy a zuhanó zsákok komoly sérüléseket és károkat okozhatnak.

A 1953-ban lezárt koreai háború tűzszüneti megállapodással ért véget, a két ország jogilag a mai napig nem kötött békeszerződést, és így technikailag több mint hetven éve hadban áll egymással.

Rovatok