Győri Enikő, a Fidesz európai parlamenti képviselője egy közösségi médiás posztban tiltakozott amiatt, hogy új európai pártcsaládjuktól, a Patrióták Európáért frakciótól miként vették el az uniós bizottsági tisztségeket. Utóbb kiderült, hogy valóban nem lesznek elnökei vagy alelnökei a pártcsaládnak az egyes bizottságokban. Deutsch Tamás szerint azzal, hogy Magyar Péter kapta meg a nekik szánt alelnöki tisztséget, meglopták őket.
Még múlt hét pénteken az Európai Parlament plenáris ülésén hirdették ki, hogy az újabb ciklusban mely tagok foglalhatnak helyet a bizottságokban és albizottságokban. Ugyan Patrióták tagjai is kaptak helyeket a bizottságokban, vezető tisztségeket (bizottsági elnöki vagy alelnöki pozíciókat) viszont sehol sem tölthetnek be.
Hogy ennek mi az oka, azzal kapcsolatban a Politico című lap hozott nyilvánosságra egy táblázatot. Ebben tisztségekre lebontva látható, hogy a pártcsaládok hova és kit jelölhetnek (több esetben a konkrét személy neve is szerepel, vagy legalább az, hogy milyen nemű lehet majd az illető).
Ebben a táblázatban ugyanakkor az is fel van tüntetve, hogy
az eredeti terv szerint a Patriótáknak is jutott volna két bizottsági, valamint nyolc alelnöki tisztség.
Ezeket a pozíciókat azonban később, a Patriótákkal szemben elrendelt „cordon sanitaire” (vagyis a politikai kiközösítésük) értelmében újraosztották. Így más pártcsaládok kapják meg azokat a tisztségeket, amelyek – a bizottsági tisztségek leosztásakor is alkalmazott – D’Hondt-módszer szerint nekik járnának.
Győri Enikő erre reagálva írt posztot az X-en, amelyben úgy fogalmazott: „A Politico Europe közzétett egy dokumentumot az EP bizottsági pozícióiról. Olvassák el a világoskék színhez fűzött magyarázatot (az utolsó mondatban).” (Ebben a magyarázatban látható az, hogy a Patrióták helyett a cordon sanitaire értelmében másoknak adják a pozíciókat – a szerk.)
Ezt meg hogy merészelik? Ragadozók!
– írta, majd megjegyezte azt is, hogy ezzel az EU „az antidemokrácia hazája” lett.
A politikus a fenti posztja óta közzétett egy videót is, amelyhez azt fűzte kommentárként, hogy az Európai Parlamentben az irodája sem volt kitakarítva, „rengeteg kosz” várta ott.
Később pedig arról is beszámolt, hogy a parlament keddi ülésnapján tényleg nem kapott egy bizottsági tisztséget sem a Patrióták Európáért. „A politikai spektrum sokszínűsége nem lesz képviselve ebben a ciklusban. A demokráciával való visszaélés 18 millió európai politikai akaratának figyelmen kívül hagyása” – írta Győri Enikő.
Mindeközben azt is megjegyezte, hogy az Ursula von der Leyen mögé felsorakozott négypárti koalíció folyamatosan figyelmen kívül hagyja a szabályokat és a hagyományokat. A koalíciós tagok közül az Európai Néppártnak külön is üzent, azt írva:
Az EPP számára a kommunistákkal való együttműködés már nem jelent problémát. Kétlem, hogy a szavazóik ezt tiszteletben tartanák.
Frissítés: Az Európai Parlament háborúpárti többsége, a baloldali blokk, a patrióta, szuverenista, nemzeti elkötelezettségű európai parlamenti képviselőcsoportokkal, köztük leginkább a Patrióták Európáért frakcióval szemben csak a nyers hatalomvágyat tudja érvényesíteni, csak erőből tud fellépni – jelentette ki Deutsch Tamás Brüsszelben az MTI szerint.
Véleménye szerint az Európai Parlament baloldali blokkjának nyers és kendőzetlen hataloméhsége érvényesült azzal, hogy – az írott európai jogszabályokat semmibe véve – a Patrióták Európáért nevű frakciónak járó elnöki és alelnöki tisztségekre sehol nem választották meg a frakció jelöltjeit. Az elnöki és alelnöki tisztségekre sehol nem választották meg a „kiváló, felkészült, a pozíció, a tisztség betöltésére minden szempontból alkalmas Patrióta jelölteket” – mondta a fideszes politikus.
Deutsch Tamás szomorúnak nevezte, hogy „ebben a politikai paktumra épülő hatalmi rablásban” a Tisza Párt is aktívan részt vett. Az Európai Parlament környezetvédelmi szakbizottságában a Patrióták Európáért frakciónak járó alelnöki tisztséget az Európai Néppárt „úgy lopta el, úgy rabolta el” a Patrióta frakciótól, hogy ezt az alelnöki tisztséget a Tisza Párt egyik európai parlamenti képviselője foglalta el – hívta fel a figyelmet.
„Ez is mutatja, milyen mélységes elkötelezettsége is van a Tisza Pártnak az európai jogszabályok, a demokratikus alapelvek betartása iránt” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a politikai ellenfeleik szerinte minden eszközzel el akarják lehetetleníteni azt, hogy az európai választópolgárok európai parlamenti választáson kinyilvánított akarata érvényesülni tudjon az Európai Parlament működésében, ami uniós jogszabályt és a demokrácia alapelveit is sérti.