Index Vakbarát Hírportál

Kínai megfélemlítő manőverek miatt aggódnak az Egyesült Államok szövetségesei

2024. július 29., hétfő 10:43

Az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Indiából és Japánból álló Quad-szövetség szerint nagyon veszélyes, hogy Kína megállás nélkül hadgyakorlatozik az Indiai- és Csendes-óceán térségében – bár Hszi Csin-ping országát nem említik meg.

Ausztrália, India, Japán és az Egyesült Államok – a Négyoldalú Biztonsági Párbeszéd (Quad) néven ismert biztonsági együttműködés – külügyminiszterei hétfőn kijelentették, komolyan aggódnak a Dél-kínai-tengeren zajló megfélemlítő és veszélyes manőverek miatt, és ígéretet tettek a térség tengeri biztonságának megerősítésére – számolt be az MTI.

A közös nyilatkozatot az úgynevezett „négyes” országok tokiói megbeszélései után tették közzé, amelyeken részt vett az ausztrál Penny Wong, az indiai Szubrahmanjam Dzsaishankar, a japán Kamikava Jóko és az amerikai Antony Blinken.

A találkozó a Tokió és Washington közötti vasárnapi biztonsági megbeszéléseket követte, amelyeken a szövetségesek Kínát a régió előtt álló „legnagyobb stratégiai kihívásnak” nevezték.

Komolyan aggódunk a Kelet- és Dél-kínai-tengeren kialakult helyzet miatt, és megismételjük, hogy határozottan ellenzünk minden olyan egyoldalú lépést, amely a status quo erővel vagy kényszerrel történő megváltoztatására irányul

– áll a miniszterek nyilatkozatában, amely közvetlenül nem említi Kínát.

Hasonló aggályaikat fejezték ki továbbá a vitatott területrészek militarizálása, valamint a Dél-kínai-tengeren végrehajtott kényszerítő és megfélemlítő manőverek miatt, beleértve a parti őrség és a tengeri milícia hajóinak veszélyes használatát.

Az elmúlt hónapokban kínai hajók többször is összecsaptak Fülöp-szigeteki hajókkal a vitatott hovatartozású Second Thomas zátony körül, bár a két ország a hónap elején ideiglenes megállapodást kötött, amelynek célja a feszültségek enyhítése.

A Quad-csoport egyben közölte, hogy egy sor kezdeményezésen dolgoznak a „szabad és nyitott tengeri rend” fenntartása érdekében, beleértve a partnerekkel való együttműködést, valamint egy új tengeri jogi párbeszéd létrehozásának tervét.

„Egy biztonságosabb és nyitottabb indo-csendes-óceáni és indiai-óceáni térség irányvonalát rajzoljuk meg a tengeri biztonság és a területi tudatosság megerősítésével” – mondta Antony Blinken a találkozót követően újságíróknak nyilatkozva. Hozzátette: az Egyesült Államok továbbra is együttműködik partnereivel a hajózás szabadságának és a törvényes tengeri kereskedelem akadálytalan áramlásának biztosítása érdekében.

Washington vasárnap bejelentette, hogy tervezi a Japánban működő katonai parancsnokságának jelentős átalakítását, hogy elmélyítse a koordinációt szövetségese erőivel. Ez egyike azoknak az intézkedéseknek, amelyeket a szövetségesek a „változó biztonsági környezet” és a Kína által jelentett különböző fenyegetések, köztük a Kelet- és Dél-kínai-tengeren folytatott, egyre erőteljesebb tengeri tevékenység kezelése érdekében hoztak.

A japán külügyminiszter szólt a nemzetközi rendet, valamint a nemzetközi helyzetet övező bizonytalanság növekedéséről, Oroszország ukrajnai támadásáról, a Kelet-kínai-tengeren és a Dél-kínai-tengeren a status quo egyoldalúan, erőszakkal történő megváltoztatására tett kísérletekről, valamint Észak-Korea részéről ballisztikus rakéták indításáról.

Kiemelte, hogy az indo-csendes-óceáni térség jólétének védelme és fejlesztése érdekében ki kell építeni a kiberbiztonsági képességeket, és képzési lehetőségeket kell teremteni a tengeri biztonság területén.

Rovatok