Példátlan tisztogatások zajlottak le Kijevben, amelyek kiváltották Ukrajna nyugati szövetségeseinek megrökönyödését. Az Egyesült Államok és az Európai Unió aggódva figyeli, hogyan szabadulnak meg Kijevben nagy befolyású Nyugat-barát politikusoktól, miközben egyre nagyobb hatalom koncentrálódik Volodimir Zelenszkij és kabinetfőnöke, Andrij Jermak kezében. A Kijevben zajló hatalmi játszmákat a Bloomberg elemezte ki.
Amikor a világ vezetői júniusban összegyűltek Svájcban, hogy megvitassák az ukrajnai háborút, a „koreográfia” bepillantást engedett a kijevi színfalak mögött zajló hatalmi játszmákba, ahogy Volodimir Zelenszkij igyekszik fenntartani a támogatást – írja a Bloomberg.
Amikor az elnökök és miniszterelnökök közös fotóra gyűltek össze a fotóalbumba illő alpesi környezetben, egy magasra törő, zöld egyenruhás ukrán tisztviselő állt a csoport közepén, alig egy karnyújtásnyira a főnökétől. Mindenki, aki már dolgozott az ukrán elnökkel, valószínűleg felismeri Andrij Jermakot, Volodimir Zelenszkij kabinetfőnökét, aki állandóan az elnök mellett van. Az ő oda nem illő helyzete a fotón – Kamala Harris amerikai alelnök előtt, a svájci elnök és a NATO leendő vezetője között – tükrözi Zelenszkij legközelebbi tanácsadójának növekvő befolyását az ukrán háborús hierarchián belül.
Ahogy Oroszország támadása mélyen a harmadik évébe nyúlik, Ukrajna nemzetközi támogatói közül néhányan egyre jobban aggódnak amiatt, hogy a döntéshozatal mennyire koncentrálódik az egykori filmproducer, az 52 éves Jermak kezében, akinek közvetlen beleszólása van mindenbe – a külpolitikától a katonai tervezésig.
Nem veszek részt minden munkában, csak koordinálok. Igen, nagyon büszke vagyok arra, hogy az elnök kikéri a véleményemet, de azért kéri ki a véleményemet, mert eredményeket hozok
– mondta a kabinetfőnök korábban.
A Jermakkal kapcsolatos aggodalmak Zelenszkij számára veszélyes pillanatban merülnek fel. Ukrajna az újbóli orosz offenzíva elhárításával küzd, és a következő télre készül, energetikai infrastruktúrája romokban hever, miközben az amerikai választások és Donald Trump Fehér Házba való visszatérésének lehetősége kérdésessé teszi, hogy Kijev meddig számíthat szövetségesei támogatására.
Eközben maga az elnök is ki van téve azoknak a vádaknak, hogy nincs legitimitása, hivatali ideje ugyanis május 20-án járt volna le, ha a statárium nem halasztja el a választásokat.
Az a gondolat, hogy Zelenszkijnek nincs megfelelő mandátuma az ukrán háborús erőfeszítések vezetésére, egy beszédtéma, amelyet ellenségei szorgalmaztak a Kremlben. De a szerző szerint, mint a legtöbb propaganda, ez is valódi kérdéseket feszeget, hogy mennyire életképes hosszú távon felfüggeszteni a normális demokratikus folyamatot, különösen most, hogy a kormány iránti csalódottság jelei kezdenek megmutatkozni.
„Mindezt csak azért teszik, hogy engem támadjanak” – mondta Zelenszkij a Bloombergnek egy július 3-i interjúban, amelyben Jermakot „nagy hatalmú menedzsernek” nevezte.
Az elnök visszautasította azt a kritikát, hogy Jermak felemelkedése túl kevés kézben halmozta fel a hatalmat, mondván, hogy a kabinetfőnöke feletti ellenőrzés túlságosan jól illeszkedik a Kreml által vezetett dezinformációs kampányhoz. „Azt teszi, amit mondok neki, teljesíti a feladatokat” – mondta Volodimir Zelenszkij.
Az egyik küldöttség egy hatalmas befolyással rendelkező, önfejű tisztviselőként írta le, aki gyakran a valóságot meghaladó ambíciókat szorgalmaz, többek között egy nagy F–16-os repülőgépflotta iránti igényt. Bár az első vadászgépek a héten megérkeztek, a projektet folyamatos késések jellemzik. A pótalkatrészhiány, valamint az ukrán pilóták és kiképzők közötti nyelvi akadályok miatt az eredeti célok jelentősen csökkentek.
A Bloomberg szerint Jermak nem az a típus, aki a hatalom árnyékában tevékenykedik, hanem 190 centiméteres magasságával Zelenszkij fölé magasodik. A közösségimédia-fiókjainak profilja tele van olyan képekkel, amelyeken Jermak egy az egyben Ferenc pápával, Emmanuel Macron francia elnökkel és másokkal látható, miközben a főnöke nincs a láthatáron.
Június 7-én a Telegram-csatornáján közzétett bejegyzésben Jermak kezet fogott Joe Biden amerikai elnökkel, míg Zelenszkij a közelben üdvözölte Lloyd Austin védelmi minisztert. A protokolláris fordulat Kijevben ironikus kommentárokat váltott ki.
A hatalmi dinamika komoly problémát jelent a NATO-szövetségesek és a nemzetközi támogatók – köztük az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap – számára, akik az átláthatóságot a pénzek átutalásának egyik alapfeltételévé tették.
A Jermaknak tulajdonított személyzeti lépések aggodalomra adtak okot, hogy a nyugati fővárosokban a nyugati értékeléseket ismerő személyek szerint Zelenszkij és belső köre további szigorításai elszívhatják az energiát az olyan sürgősen szükséges reformoktól, mint a korrupció elleni küzdelemről és a jogállamiság megerősítésére irányuló intézkedésekről.
Jermak megbízatása azonban szélesebb körű, mint bármelyik elődjéé. Minden kulcsfontosságú háborús döntésben központi szerepet játszott: a főparancsnok leváltása, a fegyverellátás, a biztonsági garanciákról szóló tárgyalások, a fogolycserék felügyelete és – a svájci csúcstalálkozón – a globális Dél országainak megnyerése Kijev ügyének.
Egyes tisztviselők a szerepét egy vezérigazgatóhoz hasonlították, miközben Zelenszkij elnökként tevékenykedik.
Természetesen olvasom és hallom, hogy az emberek az erőmről beszélnek, de kérlek, mondd meg, mire használom ezt az erőt? Arra, hogy hét napon keresztül 24 órát dolgozom, hogy több kötelezettséget és több kockázatot vállalok
– mondta Jermak, hozzátéve, hogy Zelenszkij „olyan ember, aki fontosnak tartja, hogy meghallgassa és megismerje a különböző véleményeket. A döntéseket mindig maga hozza meg” – nyomatékosította.
A szerző emlékeztetett, hogy a NATO-tagországokat sokkolta, amikor februárban leváltották Ukrajna népszerű főparancsnokát, Valerij Zaluzsnijt, mert éppen akkor került sor átszervezésre, amikor Kijev újabb orosz offenzívával nézett szembe.
Májusban Jermak közreműködött Olekszandr Kubrakov infrastrukturális miniszter eltávolításában is, aki – a leváltás körülményeit ismerő személyek szerint – egykor közvetlen kapcsolatban állt Zelenszkijjel, és közel állt a Biden-kormányzathoz.
Az elnöki hivatal más személyi változások mellett nem magyarázta meg megfelelően a miniszter távozását, így a külföldi kormányok értetlenül álltak a lépés előtt.
Az Egyesült Államok ukrajnai nagykövete, Bridget Brink május 9-én, a miniszter parlamenti szavazáson történt menesztésének napján az X-en közzétett egy Kubrakovot dicsérő bejegyzést. Brink megköszönte Kubrakovnak „a nagyszerű partnerséget” az elmúlt két évben, amikor Ukrajna exportjának, energetikai infrastruktúrájának és gazdasági növekedésének támogatásán dolgozott.
Alig várom, hogy Ukrajna közelében maradjak, hogy segítsek megnyerni a háborút és megnyerni a jövőt
– tette közzé a nagykövet.
Minden diplomáciai erőfeszítés ellenére Svájcban, ahol Jermak prominens pozíciót töltött be, ugyancsak nem ment minden a terv szerint. A kétnapos luzerni csúcstalálkozó végén, amely több hónapos diplomáciai munka csúcspontja volt, Ukrajnának nem sikerült megnyernie a részt vevő kulcsfontosságú országokat, köztük Indiát, Indonéziát, Dél-Afrikát és Szaúd-Arábiát.
Mindemellett Zelenszkij tolerálta Jermak néha kíméletlen módszereit, mert a kapcsolatot jól ismerő személyek szerint olyan problémamegoldónak tartja, aki gyors és egyenes megoldásokat kínál anélkül, hogy az elnököt terhelné. Zelenszkij bizalma Jermak iránt egyenlő a felesége, Olena Zelenszka felé táplált bizalmával. Jermak a háború előtt még a tengerentúli nyaralásokra is elkísérte a házaspárt – mondták egyes források.
Egy másik NATO-kormánytisztviselő szerint az ukrán elnöki rendszerben a kabinetfőnöki szerep mindig is ki van téve az összeesküvésekkel kapcsolatos spekulációknak, Jermaknak pedig szilárd hírneve van arról, hogy el tudja végezni a dolgokat.
A Zelenszkij és legfőbb segítője közötti közelség tükröződik a Bankova utcai elnöki épületben, amely egykor Kijev belvárosának virágzó része volt, ma azonban kordonok és ellenőrzőpontok megerősített sűrűsége. Zelenszkij és belső köre a háború kezdete óta itt él.
Nagyon erős személyiség. Mindent, amije van, ő maga teremtett meg. Senki sem segített neki. És ugyanezt elmondhatom magamról is
– mondta Jermak Zelenszkijről.
A lap szerint Jermak önéletrajza kiváltságos szovjet neveltetést tükröz. Apja az 1980-as évek végén az afganisztáni szovjet nagykövetségen dolgozott. Miután jogi diplomát szerzett a kijevi Tarasz Sevcsenko Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében, Jermak az 1990-es évek végén egy szellemi tulajdonjogokra szakosodott céget alapított.
A legnagyobb ukrán televíziós csatornánál, az Internél végzett munkája révén került kapcsolatba Zelenszkijjel, aki vezető producerként dolgozott. Nyomon követte Zelenszkij felemelkedését komikus színészből és a „A nép szolgája” című televíziós vígjáték sztárjából – amelyben egy elnökké váló iskolai tanárt alakított – Ukrajna első számú emberévé.
Jermak első feladata, miután 2019-ben csatlakozott Zelenszkij újonnan megválasztott kormányához, az volt, hogy összekötője legyen Rudy Giulianinak, Trump főhadnagyának Ukrajnában, amikor az akkori elnök arra próbálta rávenni a kijevi hatóságokat, hogy a 2020-as választási versenyük előtt nyomozzanak Biden ellen. A legfőbb segéd kezdetben Rudy Giuliani fő csatornája volt, amikor Zelenszkijt próbálta nyomásra bírni, hogy indítson vizsgálatot.
A következő megbízatásának köszönhetően Ukrajna főtárgyalója volt a minszki megállapodás keretében, amely a kelet-ukrajnai szeparatisták támogatása miatt Oroszországgal kialakult feszültséget igyekezett enyhíteni. Az orosz tisztviselőkkel folytatott megbeszéléseket ismerő személyek szerint a Kreml tisztviselőivel való találkozásai miatt Jermak hírnevet szerzett magának arról, hogy a diplomáciai folyamat során kompromisszumkész álláspontot képvisel, és gyakran fekete-fehéren látja a világot.
Jermak a közelmúltban az ukrán béketervezet kidolgozójaként lépett fel, amelynek célja, hogy a Nyugaton kívüli szövetségeseket is megnyerje Kijev követeléseinek támogatására, hogy a háborút a még elszigeteltebb Oroszországgal való tárgyalási folyamat megkezdése előtt fejezzék be.
A svájci kudarc ellenére Jermak elmondta, hogy egy következő csúcstalálkozóval – amelyen Oroszország is részt vehet – folytatni fogja a partnerek támogatásának megszerzését, de az oroszok visszautasították a tervezetet. A csúcstalálkozót követő napokban újságíróknak nyilatkozva a főtanácsadó elismerte, hogy Ukrajna hátrányban van a Kreml erőforrásaival szemben, de elmondása szerint Kijev még mindig nyerhet.
„Oroszország nem motivált” – mondta Jermak újságíróknak egy konferenciahíváson. „Végül is a győzelem a motivált emberek oldalán van” – tette hozzá.