Az Egyesült Államok kedden jóváhagyta 20 milliárd dollár értékű vadászrepülőgépek és katonai felszerelések értékesítését Izraelnek. A zsidó állam a Gázai övezetben 10 hónapja tartó háborút folytat, de a Pentagon szerint a szállítások csak évek múlva kezdődnek meg.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter nagyjából 19 milliárd dollár értékben jóváhagyta az F–15-ös vadászgépek és felszerelések eladását, valamint 774 millió dollár összegben harckocsikhoz szükséges lövedékek értékesítését Izraelnek. Továbbá több mint 60 millió dollárért aknavetőket és 583 millió dollárért katonai járműveket is értékesítenek a zsidó államnak – derült ki a Pentagon közleményéből, amit a Reuters összegzett.
Az F–15-ös vadászrepülőgépek gyártása éveket vesz igénybe, így a szállítások várhatóan 2029-ben kezdődnek. A Pentagon szerint a többi felszerelést 2026-ban küldik meg Izraelnek.
Ugyanakkor a folyamatra rálátó egyik szakértő szerint egyes szállítások még 2026-nál korábban teljesülhetnek. „Az Egyesült Államok elkötelezett Izrael biztonsága mellett, és az amerikai nemzeti érdekek szempontjából létfontosságú, hogy segítse Izraelt egy erős önvédelmi képesség kifejlesztésében és fenntartásában“ – szögezte le a Pentagon.
Joáv Gallant izraeli védelmi miniszter köszönetet mondott az amerikai tisztségviselőknek, amiért segítenek Izraelnek fenntartani a „minőségi katonai előnyét a régióban”, valamint azért, hogy az Egyesült Államok elkötelezett Izrael biztonsága mellett.
Az Egyesült Államok Izrael legnagyobb szövetségese, fegyverszállítója. A gázai háború októberi kezdete óta több mint 10 000 nagy hatóerejű fegyvert és bombát küldött Izraelnek. A háború tavaly október 7-én, a szimchat Tórá zsidó ünnep reggelén kezdődött. A Hamasz terroristái akkor berontottak izraeli területekre, az izraeli számítások szerint 1200 fegyvertelen embert lemészároltak – egyeseket különös kegyetlenséggel –, valamint nagyjából 250 túszt ejtettek.
Most egy szélesebb körű közel-keleti háború elkerülése érdekében Washington tűzszünet megszervezésére törekszik. Joe Biden amerikai elnök május 31-én háromfázisú gázai tűzszüneti javaslatot terjesztett elő. Az erőfeszítések azonban eddig nem jártak sikerrel.