Antony Blinken amerikai külügyminiszter izraeli tárgyalásai után a médiának adott hétfői nyilatkozatában bejelentette, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök megerősítette számára, hogy Izrael elfogadja az amerikai áthidaló javaslatot a gázai tűzszünetre és túszalkura, s most ezt az iszlamista Hamász terrorszervezetnek is meg kell tennie.
A két fél Tel-Avivban találkozott, és Benjamin Netanjahu „pozitívnak” nevezte a megbeszéléseket, hivatala pedig hozzátette, hogy megismételte elkötelezettségét a Hamász által még mindig fogva tartott túszok szabadon bocsátására vonatkozó amerikai javaslat mellett, tájékoztatott a BBC.
Anthony Blinken korábban arra figyelmeztetett, hogy ez „talán az utolsó lehetőség” a tűzszüneti megállapodás elérésére, mivel az Egyesült Államok azt reméli, hogy az egyezség végre megszületik. Az amerikaiak remélik, hogy ez talán már a jövő héten ilyenkor bekövetkezhet, de ezt az optimizmust nem osztja az izraeli vezetés vagy a Hamász. Mindkettő makacs cinizmussal és a megállapodás akadályozásával vádolja a másikat.
A megbeszélések után Tel-Avivban az amerikai külügyminiszter a fegyverszünet és a túszszabadítási megállapodás felé való haladás „égető sürgősségéről” beszélt. „Soha nem adjuk fel” − tette hozzá, mondván, hogy a további késlekedés azt jelentené, hogy még több túsz halhat meg.
Anthony Blinken Egyiptomba, majd Katarba utazik, hogy megpróbálja előmozdítani a megállapodást. Az izraeli miniszterelnök közölte Blinkennel, hogy még ezen a héten tárgyalócsoportot küld Kairóba, hogy folytatódjanak a tárgyalások a három ország közvetítőivel.
„A vele folytatott eredményes találkozó után Netanjahu megerősítette, hogy Izrael jóváhagyja ezt a közvetítői egyezményt. Most a Hamásznak kell ugyanezt megtennie. Azután a következő napokban találkoznak a felek, hogy megállapodjanak az alku végrehajtásával kapcsolatban. Ezek még mindig bonyolult, és nehéz döntéseket igénylő kérdések” − közölte az amerikai külügyminiszter.
„Itt és az egész térségben érezni ez egyezmény létrehozásának sürgősségét, hogy az a lehető leghamarabb megtörténjen. Az Egyesült Államok elkötelezte magát amellett, hogy ezt tegye, mégpedig, hogy ezt most tegye meg” − tette hozzá.
Eközben a Gázából érkező jelentések a humanitárius helyzet romlásáról szólnak az izraeli támadások folytatása miatt. Tel-Aviv közölte, hogy csapatai „terroristák tucatjait likvidálták”, és megsemmisítették a Hamász településeit, valamint egy alagúthálózatot, ahol rakétákat találtak.
A palesztin média arról számolt be, hogy hétfőn hat ember halt meg egy izraeli légicsapásban, a Hán Júnisz közelében, valamint további négy ember Gázában. Az egészségügyi minisztérium közlése szerint több mint 40 130 ember halt meg a Gázai övezetben.
A novemberben kötött megállapodás értelmében a Hamász egy egyhetes tűzszünet alatt 105 túszt engedett szabadon, cserébe az izraeli börtönökben lévő mintegy 240 palesztin fogolyért. Izrael szerint 111 túszt még mindig fogva tartanak, közülük 39-en feltételezhetően már halottak.
Vasárnap az izraeli miniszterelnök „teljes makacssággal” vádolta a Hamászt, és ragaszkodott ahhoz, hogy „nyomást kell gyakorolni” rá. A Hamász politikai irodájának egy katari tagja hétfőn azt mondta, hogy a szervezet „továbbra is érdekelt” a megállapodásban, bár azt is hozzátette, hogy nem vesz részt a kairói találkozón.
„Július 2-án megegyeztünk egy megállapodásban... és ezért nincs szükségünk újabb tárgyalásra vagy Benjamin Netanjahu új követeléseinek megvitatására” − mondta Basem Naim.
Mi maximális rugalmasságot és pozitivitást mutattunk, a másik fél pedig ezt gyengeségként értelmezte, és nagyobb erővel válaszolt − nem érdekelt a tűzszünet elérésében, csak a térség felizzásában... és saját személyes politikai érdekeinek kiszolgálásában
− vádolta a Hamász politikusa Izraelt.
Az Egyesült Államok reménykedik abban, hogy az elkövetkező napokban sikerül áthidalni a tűzszüneti megállapodással kapcsolatos szakadékokat. Ezt a határidőt azonban Washington szabja meg, nem pedig a hadviselő felek. És úgy tűnik, az izraeli miniszterelnök és a Hamász vezetőinek álláspontjai nem közelednek egymáshoz.
Az amerikaiak nem közöltek részleteket az áthidaló javaslatról, de a hírek szerint továbbra is jelentős nézeteltérések vannak olyan kérdésekben, mint Izrael folyamatos katonai jelenléte a Gázai övezetben, a lakóhelyüket elhagyni kényszerült palesztinok szabad költözési joga, valamint azon palesztin foglyok száma és személyazonossága, akiket izraeli túszokért cserébe szabadon engednének az izraeli börtönökből.
Benjamin Netanjahu azonban ragaszkodik ahhoz, hogy Izrael továbbra sem hagyja el a gázai övezetet, hogy megakadályozza a Hamász újrafelfegyverzését. A Hamász szerint ez egyszerűen az izraeli megszállás folytatását jelenti, tehát nem a háború befejezését.
A közvetítők múlt pénteken jelentették be, hogy „egy olyan javaslatot terjesztettek elő, amely csökkenti a felek közötti szakadékot”, és összhangban van a Joe Biden elnök által május 31-én meghatározott elvekkel, amely három szakaszban zajlana: