Index Vakbarát Hírportál

Kína az uniós tejtermékek vizsgálatával vág vissza az elektromos járművekre kivetett vámokra

2024. augusztus 21., szerda 20:27

Az Európai Unió vezetői a Kínával való kereskedelmi megegyezést keresik, miután a kínai kormány szerdán szubvencióellenes vizsgálatot indított az uniós tejtermékek behozatala ellen. A távol-keleti ország a tejtermékek mellett a sertéshús és a szeszes italok ellenőrzését is kilátásba helyezte.

Egy nappal azután, hogy az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta a kínai elektromos járművekre vonatkozó végleges vámtervezetét, Peking kiterjedt vizsgálatot indított a 2023 áprilisától 2024 márciusának végéig tartó időszakban az összes tejtermék-szállítmányra, írta meg a Politico.

A termékek közé tartozik „a friss sajt (beleértve a savót) és a túró, a feldolgozott és a kék sajt és a sűrített tej és tejszín (több mint 10 tömegszázalék zsírtartalommal)” − áll a kínai kereskedelmi minisztérium közleményében.

A lépést politikai visszavágásnak tekintik a kínai elektromos autókkal kapcsolatos uniós vizsgálatért, és a korábbi, az uniós sertéshús (június 17-én bejelentett és tavaly közel 3 milliárd euró értékű) és pálinkák (január 5-én bejelentett és 1,6 milliárd euró értékű) behozatalával kapcsolatos kínai ellenőrzéseket követi. Júniusban Peking a tejtermékekkel (1,8 milliárd euró) és borral (1,2 milliárd euró) kapcsolatos vizsgálatokat is kilátásba helyezett.

A pálinkavizsgálat Franciaországot sújtotta elsősorban, amely az Európai Unió Kínába irányuló pálinkaexportjának 99 százalékát adja. A sertéshús ellenőrzése több országot is sújtott, mint a Kínát szintén bíráló Spanyolországot, amely az uniós sertéshús kétötödét szállítja Pekingbe, de Dániát (30 százalék) és Hollandiát (15 százalék) is érzékenyen érintette.

A tejágazat szintén elsődleges célpontja Kínának, és itt is Franciaország az egyik fő elszenvedője az ellenőrzésnek. A vizsgált tejtermékek éves értéke mintegy 600 millió euró, amelyből a francia export 210 millió eurót tesz ki, ezt követi Olaszország (60 millió euró), Dánia (55 millió euró) és Hollandia (50 millió euró) − derül ki a Politico által közölt iparági adatokból.

A Peking által vizsgálandó 20 tejágazati támogatási program közül hét a közös agrárpolitika hatálya alá tartozik, míg 13 nemzeti szinten működik Ausztriában, a belga Flandria régióban, Horvátországban, Csehországban, Finnországban, Olaszországban, Írországban, Horvátországban és Romániában.

Az Európai Bizottság szóvivője tudomásul vette Peking döntését, és közölte, hogy a Berlaymont az érintett uniós országokkal együtt „nagyon szorosan” követi majd az eljárást. 

A Bizottság határozottan meg fogja védeni az uniós tejipar és a közös agrárpolitika érdekeit, és adott esetben beavatkozik annak érdekében, hogy a vizsgálat teljes mértékben megfeleljen a vonatkozó Kereskedelmi Világszervezet által meghatározott szabályoknak

 − áll a közleményben.

Az Európai Unió Kínai Kereskedelmi Kamarája megjegyezte, hogy „az egyik kormány által alkalmazott kereskedelmi védelmi eszközökre sajnálatos módon egyre gyakrabban érkezik látszólag hasonló válasz a fogadó kormány részéről”, és megjegyezte, hogy „nem szabad meglepetésnek tekinteni”.

Rovatok