„Ideológiai megtisztuláson” esnek át Phenjanban az észak-koreai asztaliteniszezők, akik meggondolatlanul Sin Jubinnal, a pingpong dél-koreai csillagával és más érmesekkel készítettek közös fotót a párizsi olimpián.
Sosem derült ki, milyen következményekkel járt Észak-Koreában, amikor 2018-ban, verseny közben egyesült a két Korea csapata az asztalitenisz-világbajnokságon.
Derűsen fényképezkedve úgy döntöttek, nem játszanak egymás ellen, hanem összefognak mások, nevezetesen Japán ellen. A versenybizottság elnöke megjegyezte, tisztában vannak azzal, hogy nem százszázalékosan szabályos a döntés, de mivel senki sem emelt szót ellene, hagyták, hogy legalább a pingpongban egyesüljön az erőszakkal szétválasztott nemzet.
Két évvel korábban, 2016-ban egy dél- és egy észak-koreai tornászlány gondolt merészet, és készített közös szelfit. A kép bejárta a világsajtót, és több százezren osztották meg. Észak-Korea színeiben sosem volt egyszerű versenyezni. Mesés jutalomban részesülnek siker esetén, de 2012-ben például munkatáborban végezhették, ha kudarccal végeztek a nemzetközi megméretésen.
Az aranyérmes olimpikonok lakást, autót, hűtőszekrényt és televíziót is kaphattak az államtól, továbbá a „hős” és a „népi sportoló” címet. A vesztesekre akkor várt a párt haragja, ha ellenségesnek tekintett nemzetek, például az Egyesült Államok vagy Dél-Korea ellen vesztettek.
„Történelmi szelfinek” nevezték, hogy az észak-koreai asztaliteniszezők dél-koreai társaikkal önfeledten szelfiztek Párizsban július 30-án. Az északi csapat augusztus 15-én tért haza, ahol – a Korea Times tudósítása szerint – ideológiai vizsgálaton esnek át.
Ennek elsődleges oka, hogy mosolyogni látták őket az ellenségnek tartott dél-koreai asztaliteniszezők mellett. Az úgynevezett „ideológiai értékelés” szabványos eljárás minden olyan észak-koreai esetében, aki külföldön a nem kommunista kultúra kihívásainak volt kitéve. Kockázatot jelent önmagában a külföldi látogatás is, kivált nem kommunista országban. Nem enyhítő körülmény, hogy a kommunista országok száma az 1990-es évek óta folyamatosan csökken.
Az ideológiai értékelés, majd az azt követő megtisztulás abban a pillanatban kezdődik, amint valaki hazaér külföldről.
A cél a mielőbbi detoxikáció, a gyors méregtelenítés.
Az észak-koreai sportolók indulás előtt fejtágításon estek át. Az olimpiai részvétel előtt utasításba kapták, hogy ne lépjenek kapcsolatba külföldi sportolókkal, kivált dél-koreaiakkal. Felhívták a figyelmüket arra, hogy az instrukció megszegése büntetést vonhat maga után.
Az északi vegyes páros felforgató viselkedését – fülig ért a szájuk a déliek mellett – az sem enyhíti, hogy végül ezüstérmet szereztek az olimpián. A háromlépcsős ideológiai értékelésen azonban csapattársaik is átesnek.
A nemzetközi versenyekről hazatérő észak-koreai sportolókat először a munkapárt központi bizottsága, aztán a sportminisztérium, végül maga a csapat világítja át.
Ilyenkor elvárják tőlük, hogy nyilvánosan kritizálják először társaikat, majd adjanak számot saját viselkedésükről.
A másokkal kapcsolatba kerülő versenyzőknek, kivált azoknak, akik boldogan szelfiztek, erős megbánást kell tanúsítaniuk az önkritika során, mert csak így kerülhetik el a politikai vagy adminisztratív büntetést.
Az eljárás kimenetelétől függetlenül az olimpiai sportszerűség tizenkét legszebb pillanata közé sorolta a People magazin azt a fotót, amelyen a szétválasztott nemzet pingpongosai a bronz-, valamint ezüstérem megszerzése után közösen fényképezkednek.
(Borítókép: Az észak-koreai és dél-koreai sportolók közös szelfit készítenek az éremátadó ünnepségen 2024. július 30-án Párizsban. Fotó: Zhao Wenyu / China News Service / VCG / Getty Images)