Már a múltban is többször összeszólalkozott Elon Musk milliárdos és az ausztrál kormány – legutóbb amiatt, mert Elon Musk szerint fasizmus, hogy a kormány arra kényszerítené a közösségi oldalakat, hogy szűrjék az álhíreket és szándékos hazugságokat. Az ausztrál kormányfő, Anthony Albenese csattanós választ adott Musk vádjára.
Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök visszautasította Elon Musk azon állítását, miszerint munkáspárti kormánya „fasiszta lenne”, és azt mondta, hogy a milliárdosnak el kell ismernie, hogy közösségi oldalának, az egykoron Twitternek nevezett X-nek „társadalmi felelőssége van”.
Ha Musk úr nem érti ezt, az többet mond róla, mint a kormányomról
– vágott vissza a két éve kormányzó miniszterelnök az őt kritizáló Musknak a The Guardian ausztrál kiadása szerint.
Musk még azután fasisztázta le Albanese kormányát, hogy kiderült, az ausztrál kormány egy olyan törvényjavaslaton dolgozik, ami visszafogná a közösségi médiában terjedő szándékos hazugságokat és álhíreket, amennyiben pedig az oldal nem tesz így, akkor az éves forgalmuk akár öt százalékára is büntetést szabhatnának ki az ausztrál hatóságok.
Az X tulajdonosa erre reagálva röviden csak annyit írt közösségi oldalán, „fasiszták”.
Egyébként nem ez az első alkalom, hogy Elon Musk összetűzésbe került az ausztrál kormánnyal, vagy hogy Ausztrália szeretné szabályozni a közösségi oldalakat.
A Dél-Afrikában az apartheid idején bányatulajdonos apától és kanadai nőtől származó milliárdos legutóbb akkor szólalkozott össze az ausztrál kormánnyal, amikor utóbbi arra kérte a közösségimédia-tulajdonost, hogy vegye le az állítólagosan megkéselt sydney-i püspökről készült videókat.
A hónapokig tartó üzengetések során Musk többször is a szólásszabadság elnyomásával vádolta akkor a kormányt és az ausztrál hatóságokat.
Idén áprilisban egy ausztrál hatóság el is rendelte az X-nek, hogy távolítsa el a tartalmat, valamint eljárást is indított a szövetségi bíróságon ennek elérésére – az eljárást azóta leállították, ugyanakkor a lap szerint októberben újraindíthatják azt egy másik bíróságon.
Egyébként nem Albanese az első ausztrál miniszterelnök, aki fel szeretne lépni a közösségi média kártékony oldala ellen. Elődje, a liberális Scott Morrison többek között a Facebook és a Google ellen szerette volna elérni, hogy lépjenek fel a trollokkal szemben, valamint mivel a hirdetési piac 70 százalékát e két techóriás fedi le, ezért arra akarta rábírni a két céget, hogy kárpótolják a bevételeiktől eleső újságokat – akkor a Facebook még azt is felvetette, hogy akár elhagyhatja az országot, azonban végül sikerült megegyeznie az ausztrál kormánnyal.
(Borítókép: Elon Musk. Fotó: Dimitrios Kambouris / Getty Images)