Az elkövetkező három évben Elon Musk megnégyszerezheti vagyonát, és ezzel ő lehet az első ember, aki dollárbilliomosnak vallhatja magát.
A billió ezermilliárd, vagyis a dollárbillió napi árfolyamon csaknem 360 ezer milliárd forintnak felel meg. Az összeg nulláit leírni is sok, viszont nagyjából a tavalyi magyar, a KSH által folyó áron 75 ezer milliárd forintra becsült GDP ötszörösét teszi ki.
A becsült vagyont összehasonlíthatjuk azzal a nemrég felbukkant, nagystílű szélhámoséval, akit az Index Mészáros Lőrincnél tizenötször gazdagabb, rejtélyes magyar vállalkozóként jellemzett. Brazil állampapírokban tartja állítólagos 13,5 ezer milliárd forintos, egyetlen ügyvéd által ellenjegyzett vagyonát, alkalmazottak nélküli vállalkozását pedig egy zuglói ikerház egyik feléből irányítja, bár ő maga Máltán él. Nemzetközi hírnévre azzal tett szert, hogy neve bekerült az offshore befektetésekről szóló adatbázisba, az úgynevezett Paradise-iratokba.
Nos, ez a 13,5 ezer milliárd forint is csak töredéke annak, amire rövid idő alatt Elon Musk szert tehet.
A dél-afrikai születésű, 53 éves üzletembert ma sem lehet ágrólszakadtnak nevezni. Ellenkezőleg: nettó vagyonát írásunk pillanatában 248 milliárd dollárra becsüli a Bloomberg milliárdosok indexe, amely Musk esetében évi 110 százalékos vagyongyarapodással számol.
Elon Musk jó úton halad, hogy megnégyszerezze a vagyonát, és mindössze három éven belül a világ első dollárbilliomosává váljon – írta egy kutatásra hivatkozva a The Telegraph.
Amennyiben az üzletember vagyona a jelenlegi ütemben gyarapodik, 2027-ben átlépi a bűvös, egybilliós, ezermilliárd dolláros küszöböt – számította ki az Informa Connect Academy kutatócég.
A SpaceX alapítójának tulajdonában van a többi között az elektromos autókat gyártó Tesla, amelynek piaci értéke már jövőre elérheti az egybillió dollárt.
Első jelentősebb üzleti vállalkozása a Zip2 volt még 1995-ben. Az általa alapított cég térképeket és üzleti címtárakat szállított online felületeknek.
Alig négy évvel később 307 millió dollárt kapott ötletéért és a kivitelezésért.
Már kevesen emlékeznek arra, hogy ő volt a társalapítója az X(dot)com-nak. A név mára feledésbe merült, új elnevezése, a PayPal azonban sokak számára ismerős. Segítségével biztonságos módon online fizetéseket lehet lebonyolítani, vagy fordítva: utalásokat fogadni.
Az ezredforduló után lett az elektromosautó-gyártás úttörője. Azóta is Musk a Tesla legnagyobb befektetője, azaz tulajdonosa, egyben a cég vezérigazgatója.
Az autógyártást követte az űrhajózás. A Musk nevével fémjelzett SpaceX legújabb rakétája, a Starship negyedszeri nekifutás után sikeres tesztrepülést hajtott végre.
A vállalkozó, akiről állítólag A Vasember hősét, Tony Starkot mintázták, tavalyelőtt 44 milliárd dollárért megvette a befolyásos Twitter közösségi portált, amelyet azóta a felhasználók és a hirdetők legnagyobb bosszúságára X-re nevezett át.
A milliárdos azóta saját platformján fejti ki politikai nézeteit.
Négy éve még Joe Bidenre szavazott, a Donald Trump elleni júliusi merényletkísérlet után már nem titkolta, hogy a volt republikánus elnök az új favoritja. Musk nem kis összeggel támogatja Trump kampányát.
Megnyilvánulásai azonban nem korlátozódnak kizárólag az amerikai ügyekre. A nyáron – amint a brit lapok írják – „belegázolt” az Egyesült Királyságban zajló zavargások körüli vitába, Sir Keir Starmer kormányfőt pedig a szólásszabadság korlátozásával vádolta.
(Borítókép: Elon Musk 2024. szeptember 8-án a New York-i Flushing Meadows Queensben. Fotó: Jean Catuffe / Getty Images)