Kína hároméves terve felgyorsítja a metaverzum iparát, innovációt és növekedést célozva.
Kína metaverzummal kapcsolatos ipara várhatóan gyorsan növekedni fog majd a következő három évben, a kulcsfontosságú technológiák – beleértve az 5G-t, a mesterséges intelligenciát, a blokkláncot, a felhőalapú számítástechnikát és a virtuális valóságot – folyamatos fejlesztésének köszönhetően.
„Legyen szó szórakozásról, közösségi médiáról, online oktatásról, távmunkavégzéséről vagy digitális marketingről, a metaverzum teljesen új élményeket és modelleket kínálhat a következő években” – mondta Rupert Hoogewerf, a Hurun Report elnöke és vezető kutatója. Hoogewerf ezeket a megjegyzéseket azután tette, hogy a Hurun Kutatóintézet kiadott egy jelentést, amely 2024-ben a metaverzumban a legnagyobb potenciállal rendelkező 200 kínai vállalatot rangsorolta. A lista összeállítása során azokat a vállalatokat vették figyelembe, amelyek értéke 1 milliárd dollár volt, vagy annál több.
A metaverzumot stratégiai feltörekvő iparágnak tekintik. Az elmúlt három évben egyértelműen megfigyelhető a metaverzummal kapcsolatos üzleti tevékenységek növekedése, különösen az oktatás, a pénzügyek, a turizmus és az egészségügy területén. Kínában az első helyen a technológiai óriás, a Huawei áll a metaverzumot érintő legnagyobb potenciáljával, majd az Alibaba, a Baidu, a China Telecom és a China Mobile következik. Peking, Sanghaj, Shenzhen és Guangzhou adja a vállalatok több mint felét a listán, Peking 57 vállalattal vezeti a Hurun Kína Metaverzum 200-as listáját, Sanghaj 35, Shenzhen 29 és Guangzhou 15 vállalattal követi. A metaverzumot a következő generációs internetként tartják számon, amely mélyreható módon megváltoztatja a termelést és az emberi életet, valamint elősegíti a jövő iparának fejlődését. A metaverzum magában foglalja a műszaki szabványok kidolgozását, a platformok létrehozását, a felhasználói élmény optimalizálását, valamint a törvények és szabályozások javítását.
Ezeket nem lehet egyik napról a másikra elérni, hanem folyamatos fejlődéssel kell megvalósítani, mivel a metaverzum fejlődése nem egyetlen technológia harca, hanem technológiai klaszterek együtt fejlődése
– mondta Hoogewerf.
A metaverzum piacának értéke 2024-ben várhatóan eléri a 15,9 milliárd amerikai dollárt. Ez a piac várhatóan évi 32,88 százalékos összetett éves növekedési rátát mutat 2024 és 2030 között, ami 2030-ra várhatóan 87,6 milliárd dolláros piacot jelenthet. Érdemes megjegyezni, hogy ennek az értéknek a nagy részét az Egyesült Államok generálja, amelynek piaci volumene 2024-ben várhatóan eléri a 23 milliárd dollárt. A felhasználói bázist tekintve 2030-ra várhatóan a metaverzum piacának felhasználói száma eléri a 786,6 millió felhasználót.
Kína átfogó és stratégiai tervvel kívánja fejleszteni a metaverzum iparágát, melynek célja a gazdasági növekedés serkentése, munkahelyteremtés és az innovatív intelligencia technológiák alkalmazása különböző iparágakban. A 2023. szeptember 11-én bemutatott „Hároméves akcióterv a metaverzum ipari innovációjáért és fejlesztéséért (2023–2025)” nevet viselő dokumentum Kína új irányvonalát jelölte ki a metaverzum iparág fejlesztése terén.
Az akcióterv öt alapvető feladatot jelöl meg, amelyek a metaverzum fejlődésének pilléreiként szolgálnak:
Az akcióterv négy fő területre összpontosít:
Az akcióterv célja, hogy Kína aktívan részt vegyen a nemzetközi metaverzum-szabályozás alakításában, és biztosítsa a harmonikus összhangot a globális metaverzum-irányítási keretrendszer és a hazai szabályozás között. Ezenfelül a terv törekszik arra, hogy a metaverzum irányítására befogadó és átlátható nemzetközi rendszert alakítson ki.
A kínai metaverzum piacának növekedési rátája az előrejelzések szerint évi 31,93 százalék lesz 2023 és 2030 között. A metaverzum-iparág Kínában fontos szerepet játszik a gazdaság diverzifikációjában, különösen a gyártás és az export terén hagyományosan erős ország számára. A metaverzum új lehetőségeket teremt a digitális átalakulás és az innováció előmozdítására.
A kínai kormány elkötelezett a metaverzumban rejlő lehetőségek kihasználása mellett, hiszen a metaverzum nemcsak a gazdaságot erősítheti, hanem új munkahelyeket is teremthet. Számos új munkakör jelenhet meg ezáltal, beleértve a szoftverfejlesztőket, tartalomkészítőket, hardvergyártókat, innovátorokat és virtuális építészeket. A kínai kormány hároméves akcióterve egyértelműen jelzi, hogy komolyan veszi a metaverzum iparát, felismerve annak potenciálját, hogy jelentősen befolyásolja mind az ipari folyamatokat, mind az emberek mindennapi életét. Az akcióterv irányt mutat a metaverzum-iparág fejlesztésének, és lehetőséget teremt a vállalatok számára, hogy kiaknázzák az új digitális térben rejlő potenciált.
A szerző a Neumann János Egyetem Eurázsia Központjának kutatója.