A thaiföldi kabinet jóváhagyta a 145,6 milliárd baht (4,4 milliárd dollár) összegű készpénzosztási tervet, amely több millió rászoruló ember javát fogja szolgálni, és a tervek szerint hozzájárul Délkelet-Ázsia második legnagyobb gazdaságának élénkítéséhez. A kormány szeptember 25-től kezdi meg a fejenként 10 000 baht átutalását a becslések szerint 14,6 millió kedvezményezettnek.
A pénzügyminiszter a kabinet legutóbbi ülése után tartott tájékoztatóján számolt be a „digitális pénztárca” segélyprogramról, amit kifejezetten a kiszolgáltatott csoportok támogatására hoztak létre, és amelyet az idei év utolsó negyedévére terveztek bevezetni.
Korábban már a pénzügyminiszter-helyettes a szenátusban a költségvetés vitája során elmondta, hogy a kormány összesen 450 milliárd bahtot (13,29 milliárd dollár) készített elő a segélyprogramjára, amely a gazdasági tevékenység ösztönzésére törekszik azáltal, hogy a thaiföldiek számára 10 000 bahtot utal át, hogy azt a saját településükön költsék el.
Az augusztus közepén történt kormányváltás – melynek során Srettha Thavisin miniszterelnököt az alkotmánybíróság súlyos etikai vétségek miatt leváltotta – azonban bizonytalanságot hagyott azzal kapcsolatban, hogy mikor kezdődnek meg az ígért ösztönző intézkedések.
Srettha szövetségese és utódja, a 38 éves Paetongtarn Shinawatra azóta megerősítette, hogy a segélyek egy részét készpénzben fizetik ki. A kedvezményezettek között 12,4 millió alacsony jövedelmű és 2,15 millió fogyatékkal élő ember van.
Az ösztönző intézkedések Thaiföld legfiatalabb miniszterelnökének azon erőfeszítéseit tükrözik, amelyek célja a gazdaság revitalizálása, amely az elmúlt évtizedben csupán átlagosan évi 2 százalékkal nőtt, ami kevesebb mint fele a szomszédos Indonéziának. A kifizetés egy hivatalos közlemény szerint 2024-ben 35 bázisponttal emeli a növekedést.
A 2023-as választások előtt a Pheu Thai párt a digitális pénztárca kezdeményezés mellett kampányolt. Ez a 16 év feletti thaiföldi állampolgárokat célzó terv a kormány által finanszírozott, fejenként 10 000 baht szétosztásáról szólt. A kikötés az volt, hogy az összeget az érintett lakcímének 4 kilométeres körzetében és hat hónapon belül kell elkölteni. Ahhoz, hogy a javaslat az 54,8 millió jogosult állampolgárra kiterjedjen, a kormánytól 560 milliárd baht elkülönítését feltételezte.
Srettha 2023 augusztusi megválasztását követően fenntartotta e politika támogatását, ugyanakkor elismerte annak ellentmondásos jellegét. A Pheu Thai a thaiföldi gazdaság beindításához létfontosságúnak nevezte a kezdeményezést, Srettha kormánya pedig vállalta, hogy figyelembe veszi a kezdeményezéssel kapcsolatos nyilvános reakciókat.
Különböző gazdasági szakértők, köztük a Bank of Thailand szakértői is aggályokat fogalmaztak meg ezzel kapcsolatban. Ezek a kritikák a Thaiföld gazdasági jövőjére gyakorolt, lehetséges hosszú távú következményekre összpontosítottak. Végül a lehetséges jogi kihívások és az ország korrupcióellenes ügynökségének figyelmeztetései arra késztették a kormányt, hogy átdolgozza a finanszírozási lehetőségeket.
2023 októberében Phitsanulok tartományban tett látogatása során Srettha bejelentette, hogy 2024 februárjában szándékozik megkezdeni a rendszer végrehajtását, amit aztán 2024 májusára halasztottak.
A lakossági fogadtatás tekintetében a Nemzeti Fejlesztési Igazgatási Intézet (NIDA) által végzett felmérés vegyes válaszokat mutatott. 2023 októberében a felmérés szerint a miniszterelnöki kabinet erőfeszítéseivel a válaszadók 55 százaléka „valamelyest elégedett” volt, míg 40 százalék elégedetlenségét fejezte ki.
2023 novemberében Srettha bejelentette, hogy 500 milliárdos hitelt kíván felvenni a digitális pénztárca program támogatására. Ez a döntés komoly elmozdulást jelentett a kormány eredeti stratégiájához képest, amely a program finanszírozását az éves költségvetésből vagy a Kormányzati Takarékpénztártól felvett hitelekből irányozta elő.
Idén januárban a pénzügyminiszter-helyettes jelezte, hogy a program végrehajtását a nyárra halaszthatják. A programmal kapcsolatos folyamatos szkepticizmus ellenére Srettha fenntartotta, hogy a kormány elegendő adattal rendelkezik a program hatékonyságának és értékének bizonyítására. Júliusban aztán a kormányfő bejelentette, hogy a jogosult vállalkozások és magánszemélyek augusztustól kezdődően regisztrálhatnak a programra. Paetongtarn Shinawatra viszont most úgy döntött, hogy a társadalom legszegényebb rétegeit helyezi előtérbe, míg a többi jogosultnak járó juttatást valamikor 2025-ig elhalasztja.
Az új miniszterelnök most azzal a kihívással néz szembe, hogy meg kell erősítenie a növekedést egy olyan gazdaságban, amelyet a háztartások rekordközeli eladósodottsága, a Kínából érkező olcsó termékek beáramlása és a gyenge export fojtogat. A segély finanszírozása várhatóan a 122 milliárd bahtos pótköltségvetésből és a szeptemberben véget érő pénzügyi év éves költségvetésének egy részéből történik majd. Elméletileg később fontolóra lehet venni egy második fázist, amely a digitális pénztárcára regisztrált, de a szeptemberi kifizetésre nem jogosultakra is kiterjedne anélkül, hogy időkeretet határozna meg.
A kisebb kifizetések ideiglenesen csökkentették a gazdaságot érintő költségekkel kapcsolatos aggodalmakat, amely a második negyedévben 2,3 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest.
A pénzügyminiszter-helyettes szerint a kormányfő hamarosan egy új bizottság elnöke lesz, amely a gazdaság élénkítését célzó kezdeményezéseket fogja felügyelni, így várhatóan szoros ellenőrzés alatt tartja majd a projektet. Paetongtarn Shinawatra egyébként többször is kijelentette, hogy kormánya elsősorban elődje politikáját fogja folytatni, némi kiigazítással. Ez magában foglalja az olyan kérdések kezelését, mint az adósságátütemezés, a kis- és középvállalkozások támogatása, valamint a mezőgazdasági és az idegenforgalmi ágazat fellendítése.
A szerző a Neumann János Egyetem Eurázsia Központjának tudományos főmunkatársa.
(Borítókép: Egy helyi bolt a Khlong Toei piacon Bangkokban, Thaiföldön. Fotó: Nathalie Jamois / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)