Menesztette a férjet és újdonsült feleségét a Vatikáni Bank. Rómeó és Júlia – így nevezi a párt az olasz sajtó – bűne az volt, hogy a munkáltató tiltása ellenére házasságot kötöttek. Az ifjú pár panaszával egyenesen a pápához fordult – hasztalan.
Rómeó és Júlia – valódi nevüket nem tudni – augusztusban mondta ki a boldogító igent, annak ellenére, hogy a munkáltató, a Vatikáni Bank a nepotizmus meghiúsítására hivatkozva szigorú utasításba foglalta, hogy alkalmazottai egymás között nem léphetnek nászra.
A nő és a férfi megszegte a tilalmat. Miután házasságkötésüknek híre ment, harmincnapos ultimátumot kaptak, amely kikötötte: ha a házaspár egyik tagja önként felmond, a másik megtarthatja állását.
A „jóban-rosszban” elvével összhangban erre egyikük sem volt hajlandó. Ezek után a bank az egy hónapos határidő lejártát követően mindkettőjüket haladéktalanul kirúgta.
A Vatikáni Banknak jó néhány zűrös ügye volt a múltban.
Az 1942-ben alapított pénzintézet négy éve legalább félmilliárd eurós korrupcióba keveredett, a pénzügyi botrány szálai pedig egészen az olasz alvilágig, a camorráig vezettek.
Sikkasztás és pénzmosás vádjával nyolc év és tizenegy hónapra ítélte 2021 elején a vatikáni bíróság Angelo Caloiát, a pápai állam bankjának volt elnökét. Ugyanennyit kapott a pénzintézet egykori ügyvédje is. Caloia egyébként 2009-ig, csaknem két évtizeden át irányította a bankot.
Korábban – szintén pénzmosás vádjával – felfüggesztett börtönbüntetéseket kaptak Isten bankárai.
A könyvelése tisztába tételével és megtépázott hírneve fényének visszaszerzésével elfoglalt Vatikáni Banknak arra mégis csak futotta az idejéből, hogy a beosztottak családi állapotával törődjön.
A botrányok következményeinek elsimítása közben jelentette be áprilisban, hogy a hatalmi visszaélések elkerülése érdekében házastársak nem lehetnek banki alkalmazottak.
A kitétel régóta a tervek között szerepelt, de csak azok után tették közzé, hogy az utolsó házaspár egyik tagja nyugdíjba vonult.
Az új szabályozást csak azután hozták nyilvánosságra, hogy az elégedetlen alkalmazottak az olasz sajtóhoz fordultak a részletekkel.
A Vatikáni Bank több mint ötmilliárd euró értékű vagyonnal rendelkezik. Egyetlen intézménye van, ahol alig száz beosztottat foglalkoztat – emlékeztetett a Guardian.
„Súlyos döntést” kellett meghozni – magyarázkodott a bank a házaspár menesztése után. Közleményében arra hivatkozott, hogy „a házasságkötés az alkalmazottak között kirívóan ellentmond az intézeten belül érvényes jelenlegi szabályozásnak”.
A bank tájékoztatása szerint a házassági tilalom elsődleges célja, hogy elkerülje a nepotizmus vádjával kapcsolatos reputációs kockázatot, és „megelőzze az összeférhetetlenség esetleges kialakulását az intézet működésében – az intézet integritásának és ügyfelei kiszolgálásának védelme érdekében”.
A mély sajnálattal meghozott döntést az átláthatóság és a pártatlanság megőrzésének igénye diktálta, és „semmiképpen sem az volt célja, hogy megkérdőjelezze két ember házasságkötési jogát” – tudatta a munkáltató.
Az ifjú házasok – Rómeó és Júlia – nem hagyták annyiban a dolgot, és személyesen Ferenc pápához fordultak. Az új szabályokat az egyházfő hagyta jóvá, ennek ellenére hosszú válaszlevelében helytelenítette az „igazságtalan helyzetet”.
Nem kizárt, hogy a házaspár a vatikáni bíróságon kér jogi elégtételt – írta a Messaggero.
A bürokratikus szabályok nem sodorhatják veszélybe egy új család születését
– érvelt az ADLV, a vatikáni laikus alkalmazottainak egyesülete.
Nem ez az első, a Szentszékhez kötődő idei jogvita. A Vatikáni Múzeumok több tucat alkalmazottja májusban a kormányzóságnak küldött petícióban követelte a munkakörülmények javítását, a túlóra méltányos díjazását és az elégtelen egészségügyi rendelkezések jobbítását.
(Borítókép: A Vatikáni Bank, Vallási Művek Intézetének székhelye 2015. május 6-án a Vatikánban. Fotó: Franco Origlia / Getty Images)