Az Egyesült Államok helyi idő szerint csütörtök kora reggel csapást mért a húszikra Jemenben. A térségben első alkalommal vetették be az amerikai B–2 bombázókat, amelyek Washington eddigi legnagyobb, húszik ellen alkalmazott fegyverének tekinthetőek. Lloyd Austin védelmi miniszter közölte, hogy a támadás során föld alatti fegyverraktárakat vettek célba.
Az Egyesült Államok helyi idő szerint csütörtök kora reggel csapásokat hajtott végre Jemenben az Irán által támogatott húszi lázadók ellen, Lloyd Austin védelmi miniszter tájékoztatása szerint öt föld alatti fegyverraktárat vettek célba B–2 lopakodóbombázókkal. A létesítményekben olyan fejlett fegyvereket tároltak, amelyeket a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben lévő katonai és polgári hajók ellen használtak – közölte a támadást követően három amerikai védelmi tisztviselő a CNN-nel.
A húszik immár hónapok óta veszélyt jelentenek a Vörös-tengeren, a világ egyik legforgalmasabb vízi útvonalán közlekedő hajókra, támadásaikat válasznak tekintik Izrael Hamász elleni gázai háborújára.
Az éjszakai légicsapások – szám szerint körülbelül 15 bombatalálat – Jemen fővárosát, Szanaát és Szaada városát érték.
„Ez egy egyedülálló demonstrációja volt annak, hogy az Egyesült Államok képes olyan létesítményeket célba venni, amelyeket ellenfeleink igyekeznek elérhetetlennek tartani, függetlenül attól, hogy azokat milyen mélyen a föld alá temették, mennyire meg vannak keményítve vagy erősítve” – mondta Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere. „Az amerikai légierő B–2 Spirit nagy hatótávolságú lopakodóbombázóinak bevetése demonstrálja az Egyesült Államok globális csapásmérő képességét, hogy szükség esetén bármikor és bárhol felléphet ezen célpontok ellen” – tette hozzá az amerikai tárcavezető.
Ez volt az első alkalom, hogy az Egyesült Államok az amerikai akciók kezdete óta a stratégiai lopakodóbombázóit a jemeni húszik elleni támadásra használta. A B–2 sokkal nagyobb eszköz, mint az eddig használt vadászgépek, és sokkal több robbanóanyag hordozására is képes.
Az amerikai védelmi miniszter elmondta, hogy Joe Biden demokrata elnök utasítására engedélyezte a csapásokat, hogy „tovább rontsa” a húszik képességeit, miután a militáns csoport több mint egy éve támadásokat intéz a térségben tartózkodó amerikai és nemzetközi hajók ellen. A megtámadott létesítményekben a közel-keleti hajók elleni támadásokhoz használt fegyverek „különböző fegyverkomponenseit” tárolták – mondta Lloyd Austin. „Továbbra is világossá fogjuk tenni a húszik számára, hogy illegális és vakmerő támadásaiknak következményei lesznek” – tette hozzá.
Naszruddin Amer, a húszik szóvivője a The Guardian szerint közösségi oldalán közölte, hogy „Amerika meg fogja fizetni az árát a Jemen elleni agressziójának, és ahogy korábban is mondtuk, agressziója nem fogja eltántorítani Jement a Gázát támogató álláspontjától”.
A Hamász, a Hezbollah és a húszik mind részei annak az Irán vezette, Jemenre, Szíriára, Gázára és Irakra kiterjedő szövetségnek, amely a háború kezdete óta támadja Izraelt és szövetségeseit. Kijelentették, hogy nem hagyják abba az Izrael és szövetségesei elleni támadásaikat, amíg nem születik tűzszünet a palesztin enklávéban.