„Néhány töltettel Putyint nem lehet megijeszteni” – véli Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, aki az InfoRádiónak nyilatkozott arról, mennyi lehet a valószínűsége, hogy Ukrajna néhány héten belül atomfegyvereket állít elő.
Ahogyan egy magas rangú ukrán tisztviselő nyilatkozata alapján írtuk, Ukrajna néhány héten belül atomfegyvereket állíthat elő, amennyiben Oroszország úgy dönt, hogy megkísérel egy újabb offenzívát Kijev ellen. Az ukránok állítják, megvan az anyag és a tudás az atomfegyverek előállításához, az InfoRádiónak nyilatkozó Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint azonban Ukrajna nukleáris fegyvert építve sem tudja felvenni a versenyt Oroszországgal.
A Budapesti memorandum részeként Ukrajna 1994-ben azért mondott le arról az 1200–1500 nukleáris töltetről, amely a Szovjetunió szétesése után maradt a területén, hogy cserébe Oroszország elismerje a határai sértetlenségét – emlékeztetett Kaiser Ferenc, hozzátéve, hogy a szerződés alapján Moszkva nem támaszthatott volna igényt a Krímre sem, ám a többoldalú politikai nyilatkozatot az orosz fél 2014-ben felrúgta.
„Néhány töltettel Putyint nem lehet megijeszteni” – véli Kaiser Ferenc, a szakértő megerősítette azonban az ukránok azon állítását, miszerint Ukrajna rendelkezik azzal a tudással és képességgel, hogy nukleáris fegyvereket fejlesszen. Mint elmondta, Ukrajna rendelkezik azzal a technológiával, hogy az atomerőművekben elhasznált fűtőelemekből kivonja a mesterséges urán 239-et.
Arról azonban, hogy Ukrajna tett-e konkrét lépéseket az ügyben, egyelőre nincs információ, és ez Kaiser Ferenc szerint nem valószínű, mert ha nyíltan bejelentenék, hogy atomfegyverek rendszeresítésére törekszenek, azzal rengeteg nyugati támogatást elveszítenének. Ha a Nyugat Donald Trump elnökké választása esetén teljesen mértékben leállna Ukrajna támogatásával, akkor felvetődhetne a fentiek lehetősége, ám Kaiser Ferenc szerint akkor az ehhez szükséges létesítményeket sem tudnák megvédeni Oroszországtól.
De három atomerőművel és vélhetően több ezer olyan tudóssal, akik közül nem egy a Szovjetunióban is dolgozott nukleáris fegyverek előállításán, ez nem egy megugorhatatlan feladat
– fogalmazott, hozzátéve, hogy Ukrajna néhány hónap leforgása alatt lenne képes előállítani egy-két töltetet. Oroszország azonban, mint azt Kaiser Ferenc kiemelte,
5800 atombombával rendelkezik,
vagyis Kijev elveszítené a nukleáris fegyverkezési versenyt.
Az ukrajnai háborúról szóló percről percre tudósításunkat ide kattintva követheti élőben.