Velence 2025-től évente több napra is kiterjeszti a turisztikai belépődíjak rendszerét, valamint a korábbi 5 eurós díjat a duplájára emeli a látogatási szándékukat későn jelző vendégek számára. Franciaországban a kormány felvetette, hogy belépődíjat szednének a Notre-Dame-székesegyház megtekintéséért, amelyet azonban az egyház nem támogat.
Velence 2025-ben kiszélesíti a turisztikai belépődíjak rendszerét, csaknem megduplázva a látogatók által fizetendő összeget a lagúnaváros megtekintéséért – számolt be róla a Reuters.
Velence a világ első városa, amelyet áprilistól belépődíj ellenében látogathatnak a turisták. A lépéssel a tömeges turizmusra és az éghajlatváltozásra tervezett választ adni a történelmi város vezetése. 2024-ben 5 euróért tekinthették meg a lagúnavárost április 25. és 30. között, május 1. és 5. között, valamint május összes többi szombatján és vasárnapján, június 8-tól az összes hétvégén, valamint július 6–7-én és 13–14-én.
A kísérleti program idén 29 napot érintett, azonban 2025-ben a fizetős napok száma 54-re emelkedik. A Belépő 5 euró marad az előre foglalók számára, de 10 eurót kell fizetniük azoknak, akik a látogatást megelőző négy napon belül jelzik belépési szándékukat.
A korábbiakhoz hasonlóan a szállodai és vendégházi foglalással rendelkezők mentesülnek a díj megfizetésének kötelezettsége alól.
„Velence a túlzásba vitt turizmus jelenségének leginkább kitett városból azzá vált, amely a legkorábban és legaktívabban reagál a jelenségre a világ színpadán” – fogalmazott Simone Venturini, az idegenforgalomért és a társadalmi kohézióért felelős városi tanácsos egy sajtótájékoztatón. Elmondta, hogy a rendszer még kísérleti fázisban van, de mostanra már több helyszín, köztük Japán történelmi városa, Kiotó és a spanyol Formentera sziget is érdeklődött a rendszer iránt.
A kritikusok szerint a rendszer nem szab gátat a turistáknak, de Luigi Brugnaro polgármester szerint még korai lenne ezt megítélni. Hozzátette, hogy Velence nem elüldözni akarja az embereket, inkább arra ösztönzi a látogatókat, hogy gondolják át az időpontokat. A városvezető azt is bejelentette, hogy 2025-től bírságokra számíthatnak a városba engedély nélkül érkezők. Idén összesen 485 062 ember fizetett napijegyet, ami 2,25 millió eurót jelentett Velencének. A polgármester szerint ez csak a rendszer költségeinek egy részét fedezte, és nem a város kasszájába vándorolt.
Alig néhány héttel a 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház újranyitása előtt a francia kormány csütörtökön felvetette, hogy belépődíjat kellene szedni a katedrálisba látogató turistáktól, újjáélesztve ezzel a vallási örökség finanszírozásáról szóló vitát. A katolikus egyház azonban nem támogatja az elképzelést.
A tűzvész előtt csak a Notre-Dame tornyai és a kripta látogatása volt díjköteles. A bevételek a kormány javaslata szerint egy, a vallási örökség megóvását célzó programba folynának be, és lehetővé tennék más vallási épületek helyreállításának finanszírozását. Ez azonban az egyház és az állam szétválasztására vonatkozó jogszabályokkal ütközik, és mindeddig az egyház elutasította.
Látogatónként mindössze öt euróval évente 75 millió eurót tudnánk összegyűjteni. A párizsi Notre-Dame megmentené Párizs és Franciaország összes templomát. Csodálatos jelkép lenne
– mondta Rachida Dati kulturális miniszter.
Bruno Retailleau belügyminiszter, aki Franciaországban a vallási ügyekért is felelős, azonnal támogatásáról biztosította kollégáját, példaként említve a Barcelonában még épülő Sagrada Família székesegyházat, ahol szintén belépődíjat kell fizetni. Az egyházkerület azonban csütörtökön a templomok és katedrálisok ingyenességének elvére emlékeztetett, amelyhez a franciaországi katolikus egyház továbbra is ragaszkodik. Az ingyenes belépést az egyház „küldetése” indokolja, miszerint „minden férfit és nőt feltétel nélkül és ezért szükségszerűen ingyenesen fogad”.
(Borítókép: Velence, Olaszország 2023. augusztus 2-án. Fotó: Stefano Mazzola / Getty Images)