Index Vakbarát Hírportál

A lengyel külügyminiszter szerint Orbán Viktor a Lenin-rendre hajt

2024. október 29., kedd 10:50

A georgiai választásokra reflektálva Caspar Veldkamp holland és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter azon álláspontjuknak adtak hangot, hogy a választások nem voltak tiszták, a Grúz Álom párt tisztességtelenül nyerte meg a voksolást. Emellett nem tudták szó nélkül hagyni Orbán Viktor georgiai látogatását sem, véleményük szerint a magyar miniszterelnök a Lenin-rendre hajt.

Caspar Veldkamp holland külügyminiszter élesen bírálta mind a közelmúltbeli georgiai parlamenti választásokat, mind Orbán Viktor magyar miniszterelnök azon tervét, hogy Georgiába látogat a kormányzó oroszbarát Grúz Álom párt támogatására.

Veldkamp felszólította a georgiai hatóságokat, hogy foglalkozzanak a széles körű választási visszaélésekkel kapcsolatos vádakkal, és ezzel az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) által felvetett aggodalmakat ismételte – írta meg az NL Times.

A Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszterrel közös bredai sajtótájékoztatón Veldkamp szolidaritását fejezte ki az Európa-barát georgiaiak felé, akik az EU-hoz való csatlakozásra törekszenek. Sikorski csatlakozott ehhez az üzenethez, a választásokat pedig „nem teljesen demokratikusnak” minősítette, és kijelentette, hogy Orbán Viktor látogatása rossz üzenetet közvetít.

Úgy tűnik, Viktor a Lenin-rendet célozza meg. El tudnék képzelni méltóbb kitüntetést is

– mondta Sikorski, kifejezve rosszallását.

Veldkamp kijelentette, hogy a választásokat, amelyeken az Irakli Kobakidze miniszterelnök vezette Grúz Álom a szavazatok 54 százalékával győzött, „egyenlőtlen versenyfeltételek jellemezték”. Az EBESZ a szavazók megfélemlítéséről számolt be, és azzal vádolta a Grúz Álmot, hogy a közpénzeket a maga javára használta fel, miközben háttérbe szorította az Európa-párti ellenzéki jelölteket.

Elhatárolódnak Orbán Viktortól

A választási eredmény fokozta a frusztrációt az Európa-párti georgiaiak körében, akik úgy tekintettek a szavazásra, mint egy Oroszország felé hajló kormány és az Európai Unióval való szorosabb kapcsolatokat szorgalmazó ellenzéki pártok közötti választásra.

A helyzet még feszültebbé vált azzal, hogy Orbán Viktor személyesen gratulált Kobakidzének. Veldkamp elítélte a látogatást, megjegyezve, hogy jelentős szabálytalanságokról számoltak be, és az eredmények továbbra is ellenőrizetlenek.

Hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor utazása személyes vállalkozás, és nem az Európai Uniót képviseli, annak ellenére, hogy Magyarország ebben a ciklusban az EU soros elnökségét tölti be.

Az Európa-barátként ismert Szalome Zurabisvili elnök tüntetésekre szólított fel, arra buzdítva a lakosságot, hogy lépjen fel az általa manipuláltnak nevezett választások ellen. Válaszul Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tagadta az orosz beavatkozást, és „Georgia destabilizálására irányuló szokásos vádként” elutasította azt. Veldkamp azonban továbbra is kitart kritikája mellett, és arra figyelmeztet, hogy Georgia uniós tagságra irányuló törekvései veszélybe kerülhetnek, ha nem tartják be a demokratikus normákat.

Az ellentmondásra azért került sor, mert Hollandia, Lengyelország és más uniós országok szorosan figyelemmel kísérik Georgia politikai fejleményeit, és demokratikus átláthatóságra szólítanak fel. A holland és a lengyel miniszter a 33. utrechti konferencián, egy kétoldalú együttműködési találkozón találkozott, ahol hangsúlyozták a választási integritás tiszteletben tartásának fontosságát. Veldkamp és Sikorski megemlékeztek Breda lengyel csapatok általi felszabadításának 80. évfordulójáról is, és megerősítették a demokratikus értékek iránti közös elkötelezettségüket.

Szijjártó Péter külügyminiszter kedden reagált a georgiai választások eredményére, szerinte egyesek nem képesek megemészteni, hogy a georgiai kormányt nem Brüsszelből jelölik ki, hanem azt maguk a georgiai emberek választják meg.

Rovatok