A humanitárius segítségnyújtás még nehezebbé válik a fegyveres konfliktus sújtotta közel-keleti téségben, mivel az izraeli parlament, a kneszet hétfő este elfogadta az ENSZ palesztinokat támogató segélyszervezetének (UNRWA) izraeli működését betiltó törvényt.
Philippe Lazzarini, az UNRWA vezetője szerint a szervezet működésének betiltása Izrael területén „csak tovább súlyosbítja majd a palesztinok szenvedését, különösen a Gázai övezetben”. Az UNRWA ugyanis ezentúl nem működtethet képviseleti irodát, nem nyújthat semmilyen szolgáltatást és nem végezhet semmilyen tevékenységet sem közvetlenül, sem közvetve Izrael területén.
A törvényt nyugati és arab országok nemzetközi tiltakozása ellenére szavazták meg második és harmadik olvasatban anélkül, hogy meghatároztak volna alternatívát a palesztinok további segélyezéséhez. A segélyszervezetet a kelet-jeruzsálemi Suafat menekülttáborban is betiltották, ahol köztisztasági, oktatási, egészségügyi és más szolgáltatásokat nyújtott.
Az Euronews azt írja, hogy a törvény az izraeli bankok számára is megnehezíti az együttműködést a segélyszervezettel, amelynek vezetői attól tartanak, hogy a fizetések átutalásának és a beszállítók kifizetésének gondja a szervezet összeomlását okozza Ciszjordániában és a Gázai övezetben, ugyanis ezt eddig az izraeli Bank Leumival végezték.
Az Európai Unió is „komoly aggodalmát” fejezte ki a jogszabály miatt, mondván, „szöges ellentétben áll a nemzetközi joggal és az alapvető emberiességi elvekkel”. Ugyanígy reagált az Egyesült Államok külügyminisztériuma is, majd Németország, Franciaország, az Egyesült Királyság és más országok külügyminiszterei vasárnap közös nyilatkozatot adtak ki az UNRWA elleni törvényjavaslatokkal szemben.