Az Egyesült Államok kormányának képviselője a csütörtöki ENSZ-ülésen kijelentette, információik szerint jelenleg mintegy nyolcezer észak-koreai katona tartózkodik az ukrán határhoz közeli oroszországi Kurszk térségében. A számadat jelentős változást mutat az elmúlt napokban elhangzott becslésekhez képest, tovább erősítve az aggodalmakat, amelyeket Oroszország és Észak-Korea együttműködése eredményezett Nyugaton.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának csütörtöki ülésén Robert Wood, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének helyettese az Oroszország és Észak-Korea közötti növekvő katonai együttműködésről beszélt az Associated Press amerikai hírügynökség beszámolója szerint.
Most kaptuk az információt, amely szerint jelenleg mintegy 8000 észak-koreai katona tartózkodik a Kurszki területen
– jelentette ki az amerikai tisztviselő. „És lenne egy nagyon tiszteletteljes kérdésem az orosz kollégámhoz: Oroszország még mindig azt állítja, hogy nincsenek észak-koreai csapatok Oroszországban?” – tette hozzá Robert Wood.
Az ENSZ-képviselő által bejelentett új adatok jelentős változást jelentenek az egy nappal korábbiakhoz képest, amikor Lloyd Austin védelmi miniszter még úgy fogalmazott, hogy a csapatok „egy része” az ukrán határ felé vonult a Kurszki térségben.
Vaszilij Nyebenzja, Oroszország állandó ENSZ-képviselője ugyanakkor kijelentette, Oroszország nem hagyja, hogy Ukrajnában megismétlődhessen az eredetileg a kelet-ukrajnai válság rendezését szolgáló minszki megállapodások nyomán kialakult helyzet, valamint a frontvonalak befagyasztása, hogy a Volodimir Zelenszkij elnök által vezetett Ukrajna erőre kaphasson.
Szeretném azonnal felhívni a figyelmet arra, hogy a minszki megállapodások forgatókönyvének semmiféle megismétlődése nem lesz, ahogy a frontvonalak befagyasztása sem annak érdekében, hogy Zelenszkij rezsimje nyalogathassa sebeit. Ugyanúgy nem jön létre Ukrajna NATO-csatlakozása, sem ilyen, sem olyan formában. A különleges katonai művelet minden célkitűzése, ideértve Ukrajna demilitarizálását és nácitlanítását, változatlanul érvényben marad
– jelentette ki az orosz diplomata. Az Oroszország által „a nemzetközi béke és biztonság megvitatására” összehívott találkozón megjelent orosz képviselő azonban nem reagált a többi ország képviselőjének megjegyzéseire, és végül az ülést berekesztették.
A kérdés kulcsfontosságú témává vált az amerikai és a dél-koreai vezetők washingtoni találkozóján. Az Egyesült Államok korábbi becslései szerint mintegy tízezer észak-koreai katona tartózkodik Oroszországban, miközben Dél-Korea és szövetségesei 11 ezer főre, Ukrajna pedig ennél magasabbra, akár 12 ezerre is becsüli a létszámot.
Az orosz–ukrán háborúban megjelent észak-koreai katonákkal kapcsolatban nemzetközi szinten kiemelt kérdéssé vált, hogy Észak-Korea a támogatásért cserébe milyen új katonai technológiákat kaphat Oroszországtól, valamint az is, hogy a lépés késztethet-e arra más nemzeteket, hogy saját erőiket küldjék a háborúba.
Csütörtökön Észak-Korea csaknem egy év elteltével először lőtt ki interkontinentális ballisztikus rakétát, demonstrálva ezzel, hogy potenciális előrelépést ért el abban a képességében, hogy nagy hatótávolságú nukleáris támadást indítson az Egyesült Államok szárazföldi része ellen. Egyes szakértők azt feltételezik, hogy Oroszország technológiai segítséget nyújthatott Észak-Koreának a fejlesztésben.
A washingtoni találkozó idején az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán közös nyilatkozatot adott ki, amelyben elítélték a rakétaindítást mint az ENSZ Biztonsági Tanácsa számos határozatának „égbekiáltó megsértését”, és bírálták az Észak-Korea és Oroszország közötti katonai együttműködés elmélyülését, különösen az észak-koreai csapatok Ukrajnába telepítését.
Határozottan felszólítjuk Észak-Koreát, hogy haladéktalanul hagyjon fel a provokatív és destabilizáló lépések sorozatával, amelyek a Koreai-félsziget békéjét és biztonságát veszélyeztetik
– fogalmaztak a közös nyilatkozatban.
Az Egyesült Államok információi szerint Észak-Korea lőszereket is szállított Oroszországnak, még a hónap elején a Fehér Ház olyan képeket tett közzé, amelyek szerint 1000 konténernyi észak-koreai katonai felszerelés érkezett a háborúban álló országba vasúton.
Volodimir Zelenszkij kijelentette, Ukrajna a következő napokban katonai összecsapásra számít az észak-koreai hadsereggel – derül ki az ukrán vezető KBS dél-koreai tévécsatornának adott interjújából. Ukrajna államfője hangsúlyozta, Észak-Korea tapasztalatot szerez, amit szerinte Dél-Korea ellen használna a jövőben. Az ukrán elnök elmondta, Oroszország hamarosan észak-koreai katonákat tervez bevetni az ukrajnai hadszíntéren.
Ez napok, és nem hónapok kérdése
– jegyezte meg Volodimir Zelenszkij.
Interjújában kijelentette, tudomása szerint jelenleg mintegy 3000 észak-koreai katona állomásozik egy orosz kiképzőtáborban, és a tervek szerint ez a szám 12 ezerre emelkedhet.
„Megállapodásokról is folynak tárgyalások Phenjan és Moszkva között, hogy mérnöki csapatokat és civileket küldjenek Oroszország katonai üzemeibe dolgozni” – tette hozzá. Ukrajna államfője úgy véli, Vlagyimir Putyin úgy próbál eredményeket elérni a harctéren, hogy több észak-koreai katonát toboroz, mint oroszt, „mivel maga a mozgósítás Oroszországban népszerűtlen”.
Oroszország, úgy tudom, a hírszerzés szintjén más partnereknek megerősítette, hogy Észak-Korea részt vesz a háborúban. Megvitatták ezt a kérdést a Nyugattal, és megerősítette: igen, vannak észak-koreai katonák, harcolni fognak Ukrajnában
– jelentette ki Ukrajna államfője, hozzátéve, országa hamarosan fegyverigényt nyújt be Szöulnak.
Az elnök arról is beszélt, Ukrajna készen áll arra, hogy a háború végén a kurszki hadműveletet diplomáciai lépésekben használja fel, ha annak befolyásoló hatása lesz, valamint azt is elmondta, hogy amennyiben Donald Trump győzelme esetén úgy akarja befejezni a háborút, hogy Ukrajnát területeinek átengedésére kényszeríti, ez nem sikerül neki.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter közölte, az Egyesült Államok arra számít, hogy már a napokban bevethetik az észak-koreai katonákat az ukrán csapatok ellen, írja az MTI. Mint mondta, eddig ugyan nem figyeltek meg összecsapást észak-koreai és ukrán katonák között, de abból indulnak ki, hogy ez a napokban már megtörténhet.
Az amerikai külügyminiszter szerint az észak-koreai katonák tüzérségi eszközök és pilóta nélküli repülőeszközök kezeléséhez és alapvető gyalogsági műveletek végrehajtásához kaptak kiképzést, és ez szerinte azt jelenti, hogy bevetésre szánják őket a frontvonalakon.
Blinken úgy vélte, hogy az észak-koreai katonák bevetése a gyengeség jele Oroszország részéről.
Az amerikai diplomácia vezetője szerint Kínának az egész nemzetközi közösséggel együtt követelnie kell, hogy Észak-Korea hagyjon fel a provokációival.