Index Vakbarát Hírportál

Már Katalin hercegnét is célkeresztbe vették az oroszok

2024. november 4., hétfő 11:31

Az Egyesült Királyság kormánya szankciókat vezetett be azokkal az orosz ügynökségekkel szemben, „amelyek megpróbálják aláásni és destabilizálni Ukrajnát és demokráciáját”. A brit kormány ezúttal három ügynökséget vett célba, amelyek attól sem riadtak vissza, hogy Károly király haláláról írjanak, de Katalin hercegnéről is számos hamis információt közöltek. A kampány célja kettős volt: egyrészt így próbáltak elérést biztosítani az Ukrajna-ellenes, oroszbarát tartalmaikhoz, másrészt pedig a zavarkeltés.

A brit kormány szankciókat vetett ki egy orosz csoportra, amely „egy hatalmas, rosszindulatú online hálózatot” működtet, és célba vette többek között Katalin walesi hercegnét az egészségi problémái idején – írja a People.

Az Egyesült Királyság kormánya három orosz ügynökséget, köztük a Social Design Agencyt (SDA) és annak partnerét, a Structurát szankcionálta, amiért a Doppelganger nevű online dezinformációs kampány által próbálják eltorzítani a valóságot.

A vád szerint ez az orosz csoport év elején terjesztett összeesküvés-elméleteket Katalin hercegné egészségi állapotáról, hasi műtétjéről és rákdiagnózisáról, kihasználva a brit közvélemény kíváncsiságát, hogy Oroszországnak kedvező narratívákat építsen fel.

A brit hatóságok azt állítják, hogy a Doppelganger „hamis posztokkal, hamisított dokumentumokkal és deepfake anyagokkal árasztja el a közösségi médiát”.

Mindezt azért, hogy elfedjék az orosz invázió valódi természetét, és eltereljék a figyelmet a háború kegyetlen valóságáról.

Március végén Martin Innes, a walesi Cardiffi Egyetem Biztonsági, Bűnügyi és Hírszerzési Innovációs Intézetének igazgatója az NBC Newsnak és a The New York Timesnak elmondta, hogy ő és csapata 45 olyan fiókot azonosított, amelyek módszeresen terjesztettek Katalin hercegnéről szóló álhíreket, utalva arra, hogy ezek a fiókok a Doppelganger hálózatához köthetők.

Károly királyt is felhasználták

Katalin hercegnével kapcsolatban ízléstelen posztok terjedtek durva plasztikai sebészeti műtétekről, házassági válságról, de nem ő volt az egyetlen királyi családtag, akit idén az orosz dezinformáció célba vett. Néhány nappal Katalin rákdiagnózisának bejelentése előtt egy orosz hírportál hamisan arról számolt be, hogy Károly király meghalt. A brit nagykövetség kénytelen volt közleményben jelezni, hogy a hír nem felel meg a valóságnak.

David Lammy külügyminiszter a brit kormány szankcióiról szóló nyilatkozatában a következőket fogalmazta meg:

Putyin annyira kétségbeesetten próbálja aláásni az Ukrajnának nyújtott európai támogatást, hogy most ügyetlen, hatástalan erőfeszítésekhez folyamodik, hogy megpróbáljon feszültséget szítani. A mai szankciók egyértelmű üzenetet küldenek: nem tűrjük a hazugságait és a beavatkozását, és el fogjuk kapni. Putyin minden kétségbeesett kísérlete, hogy megosszon bennünket, kudarcot fog vallani. Visszaszorítjuk a Kremlt, és kiállunk Ukrajna mellett, amíg csak szükséges.

A brit kormány közleménye szerint az Egyesült Államok, Kanada, Franciaország, Németország, Ausztrália és az EU Európai Külügyi Szolgálata is csatlakozott a lépéshez, hogy globálisan elítéljék az SDA tevékenységét.

Rovatok