Az Interpol éves glasgow-i közgyűlésén szólalt fel Keir Starmer brit miniszterelnök, aki kijelentette, hogy az európai embercsempészet elleni nyomozásokat hazájának kellene vezetni. Ha összejön a kormányfő terve, akkor az Egyesült Királyság hozzáférést kaphat egy kiemelten fontos titkosszolgálati adatbázishoz.
„Az Egyesült Királyságnak át kellene vennie az irányítást az embercsempész bandákkal kapcsolatos jövőbeli európai szintű nyomozásokért, miközben új biztonsági megállapodásokat kell kötni az EU országaival a migráció terén” – jelentette ki Keir Starmer hétfőn a The Guardian cikke szerint.
A miniszterelnök azt is elárulta, hogy az EU vezetői nyitottak rá, hogy az Egyesült Királyság számára hozzáférést biztosítson egy kulcsfontosságú titkosszolgálati adatbázishoz, amely a menedékkérők azonosítására szolgál. Az Eurodac nevű adatbázisban szerepel minden, Európába érkező bevándorló összes adata és ujjlenyomata, amit felvettek a fogadó országban.
Starmer személyes küldetésének érzi, hogy „szétverje az embercsempész bandákat”.
Nagyon szeretném elérni, hogy az Egyesült Királyság vezető pozícióba kerüljön a tényleges műveletek terén, különösen ami az emberek csempészetét és kis csónakokba helyezését illeti a La Manche csatornán
– mondta a kormányfő.
A kormányfő részletesebben is kifejtette a tervét az Európai Unió vezetőinek. Elmondása szerint modernizálni kell az európai jogokról szóló egyezményt. Felgyorsítaná azoknak a menedékkérőknek a kérelmét, akik szerinte „biztonságos és magas kibocsátású országból” érkeznek. Az újságírók kérdéseire azonban nem volt hajlandó elárulni, hogy ezalatt mely országokra gondolt. Az Egyesült Királyságba a legtöbben Afganisztánból, Eritreából, Iránból, Szudánból és Szíriából érkeznek a migránsok.
Az embercsempészeket terroristaként kezelné az Egyesült Királyság, és azt is kijelentette, hogy további 75 millió fontot fordítanak a határbiztonságra.