Tarjányi Péter: Orbán Viktor most már kívánhat az aranyhaltól Washingtonban
2024. november 6., szerda 18:58
Kinek fog a legjobban fájni, és kinek hozhat áttörést Donald Trump győzelme? Az Index Frontvonal című műsorának legfrissebb adásában állandó szakértőnkkel, Tarjányi Péterrel beszélgettünk az amerikai elnökválasztás eredményének lehetséges következményeiről, a nagyhatalmak hozzáállásáról Trump, mostanra megkérdőjelezhetetlen fölényéről. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, vajon mit jelent Magyarországnak a republikánusok győzelme.
Tarjányi Péter kijelentette, hogy Donald Trump magabiztosan, nagy fölénnyel nyert és megkérdőjelezhetetlen, hogy ő lesz az Amerikai Egyesült Államok elnöke. Tarjányi Péter szerint „az, hogy három hét múlva valamelyik szavazókörzetben még valamit számolgatnak, nem fogja befolyásolni ezt az eredményt”. Azt azonban csak az elkövetkező hónapokban fogjuk látni, hogy az Amerikai Egyesült Államok milyen irányba indul majd el, és a nagyhatalmak hogyan viszonyulnak majd a helyzethez.
Ezenkívül Tarjányi Péter az alábbi meglátásait osztotta meg az Indexszel:
- Magyarország kormányának sokat hozhat Trump győzelme, a magyar miniszterelnök szerepe fel fog értékelődni az Európai Unióban. Donald Trump gondolatisága a biztonságpolitikában az, hogy az Amerikai Egyesült Államok által szolgálatott védelemért fizetni kell, a NATO-tagállamoknak az Amerikai Egyesült Államok kedvére kell tennie, ez a 2016-tól 2020-ig tartó ciklus után most is így lesz. Ezt támasztja alá, hogy Trump megüzente Tajvannak: a biztonságukért, és azért, hogy az Amerikai Egyesült Államok Kína vonatkozásában egyfajta védőpajzsot képezzen, fizetniük kell. A Tajvanon még a Biden-kormányzat alatt megjelenő komoly chipgyártó technológiák fenntartását pedig újragondolná Donald Trump. A régi-új elnöknél a biztonságpolitikai és gazdasági kérdések mindig kéz a kézben járnak.
- A nagyhatalmak közül Oroszország örül, fellélegezhet – véli Tarjányi Péter, mivel Donald Trump gondolatisága az ukrajnai háborúról az, hogy mihamarabb be kell fejezni, és ez az Ukrajna általi területi engedmények felemlegetésével is sokszor szóba került. Ugyanakkor 2016 és 2020 között – bár ezt a szakértő szerint Orbán Viktorék mintha elfelejtették volna – Donald Trump volt az, aki úgy döntött, hogy felfegyverzi Ukrajnát. Nagyjából 1000 napja zajlik a háború, és az első hónapokban Ukrajnának azért volt sikeres az ellenállása, mert például a páncéltörő rakéták rendszerében hatalmas szállítmányok érkeztek az országba Amerikából.
- Tarjányi Péter szerint három megközelítés létezik Oroszországban. Van a putyini, amely egy nyugodt, kivárásos megközelítés. Azután van Medvegyevé, aki a kommunikációja alapján annak örülne, ha Amerikában a republikánusok és a demokraták között polgárháború zajlana, hogy egy működésképtelen, sodródó országot lásson. A közbülső álláspont pedig Peszkové, a Kreml hivatalos kommunikációs vezetőjéé, aki óvatosan fogalmazva ugyan, de azt mondta, hogy ha olyan lépéseket tesz Oroszország, amelyek elsősorban Oroszországnak jók, akkor az Egyesült Államok politikája változhat, és Trump politikája pragmatikussá válhat, hiszen az Amerikai Egyesült Államok is a saját érdekét helyezi előtérbe, ezt a célt pedig nagyon komoly apparátus, szakértői csapat háttérmunkája erősíti. Tarjányi Péter szerint éppen ezért Peszkov kommunikációja áll legközelebb a valósághoz.
- A szakértő kiemelte Ukrajnát mint olyan államot, amelyik nem örül Trump győzelmének, szerinte ugyanis a háború sújtotta állam fél az elkövetkező időszaktól, hiszen eddig az Egyesült Államok volt a fő szponzor a hadászat szempontjából. Nem lesz Jalta 2.0, ahol Kijev és Washington majd eldönti, mit fognak csinálni – jelentette ki Tarjányi Péter.
- A Közel-Kelet térségéről szólva kiemelte, hogy a republikánusok és Donald Trump kemény dolgokat fogalmaztak meg Iránról. A Trump-adminisztráció nyílt és ellenőrzött információként elismerte, hogy Irán több merényletkísérletet is végrehajtott Izrael ellen. A szakértő úgy véli, ez még mindig napirenden lehet, hiszen az amerikai elnökök a szélsőséges szervezetek kiemelt célpontjai közé tartoznak. És bár egyfelől az a Kamala Harris-féle megközelítés, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez – és ennek érdekében komoly műveleteket hajt végre –, másik oldalról viszont komoly engedményeket tett volna a plaesztinoknak. Donal Trump esetében ez teljesen kizárt.
- Trump mindenkivel jóban van, mindenkinek a barátja, Hszi Csin Pingtől Zelenszkijen át Észak-Korea vezetőjéig, önmagát sokszor őrültnek és kiszámíthatatlannak nevezve, ezt pedig a biztonságpolitikai szakértő szerint a világ már megtanulta kezelni. Az elnöksége alatt valóban nem volt háború, – ami meglepő, mert az amerikai elnökök ciklusai alatt legalább egy háborút elindítanak – ennek ellenére a keleti blokk felhasználta az időt Trump elnöksége alatt, és sokkal felkészültebbek lettek, és a Nyugatnál sokkal agresszívabb műveletekbe kezdtek.
- Orbán Viktornak nagyon sok barátja lesz az elkövetkező időszakban – mert jól döntött, és felült egy hullámra, amely jelen esetben Donald Trump győzelme. Ez pedig Magyarországnak gazdasági források tekintetében fog megmutatkozni – hangsúlyozta a szakértő. Az eddigi gazdasági nyomásgyakorlást az új jóbarát, az új hang megszüntetheti. Magyarország helyzete így valóban javulhat, „kívánhat az aranyhaltól Washingtonban Orbán Viktor”. Nem áll jól a gazdaságunk, csak az európai uniós forrásokkal együtt tudunk működni, 2026-ig ezt meg kell oldani. Már folyik a 2026-os parlamenti kampány Magyarországon, és ennek az amerikai elnökválasztás is része volt – vélte Tarjányi Péter.
Rovatok