Eddigi legnagyobb válságába került a német kormány, miután Olaf Scholz szövetségi kancellár eltávolította pozíciójából Christian Lindnert. A pénzügyminiszter távozásával pártja, az FDP is kiléphet a koalícióból, ami parlamenti többség hiányában megbéníthatja a kormányzást Németországban. A német sajtó kialvó lámpáról ír, utalva a közlekedésilámpa-koalíció elnevezésre.
Olaf Scholz német kancellár szerda este eltávolította kabinetjéből Christian Lindner pénzügyminisztert, egyben a Szabaddemokrata Párt (FPD) frakcióvezetőjét, és ezzel felbomlott a német kormány – közölte a Bild.
A döntés nem okozott azonban nagy meglepetést, hiszen a kormánykoalíció tagjai már hetek óta marták egymást a jövőbeli gazdasági irányvonalról. A jelzőlámpa színei után elnevezett „közlekedésilámpa-koalíció” pártjai – a piros Szociáldemokrata Párt (SPD), a sárga FDP és a Zöldek – szerdán este válsággyűlést tartottak, ahol sajtóinformációk szerint az FDP a koalícióból való kilépését fontolgatta, Lindner pedig előrehozott választásokat szeretett volna a patthelyzet feloldására. Ezt előzte most meg a szövetségi kancellár döntése.
A pénzügyminiszter eltávolítása egyben a Scholz-kormány feloszlását is jelentheti.
A német szövetségi parlament alsóházát (Bundestag) 733 képviselő alkotja. A kormánypártok közül az SPD 207, a Zöldek 117, míg az FDP 91 képviselővel rendelkezik. Ha az FDP távozik a kormányból, akkor 44 százaléknyian maradnak a koalícióban, ami nem elegendő a kormányzáshoz.