Tüntetésnek nem nevezhető népes gyászmenet vonult végig rendbontás nélkül kedden este az újvidéki vasútállomástól a városházáig. Annak a 14 áldozatnak a fényképét mutatták vádlón, akik a pályaudvar leomlott előtetője alatt lelték halálukat. A példátlan tragédiáért a hatóságokat hibáztatják, és a felelősök megbüntetését követelték. A tiltakozókhoz a polgármesteri hivatal előtt néhány álarcos fiatal csatlakozott, akik erőszakkal próbáltak behatolni a rendőrök által jól védett épületbe. Késő este az államfő is Újvidékre érkezett.
Az újvidéki vasútállomás két ütemben felújított épületének homlokzati előtetője november 1-jén, pár perccel dél előtt teljes hosszában leomlott. A romok alatt 14 holttestet azonosítottak, köztük egy 5 és egy 9 éves kislányét.
Az épületet másodszor négy hónappal a tragédia előtt adták át rendeltetésének. Először két és fél éve, 2022 márciusában, a választási kampányban, amikor Újvidékről elindult az első szuperexpressz Belgrádba. Azon az avatáson a magyar miniszterelnök is megjelent.
Az állomás épületét kínai kivitelezők újították fel, akik most közleményükben tudatták, hogy a leszakadt előtetőhöz a rekonstrukció során nem nyúltak hozzá. Ezt erősítette meg a közlekedési miniszter is.
A tagadásukat cáfolta egy májusban készült felvétel, amelyen az látszik, hogy az aládúcolt, felállványozott előtetőn munkások dolgoznak.
Goran Vesić miniszter ezek után a könnyeivel küszködve bejelentette lemondását.
A kínai kivitelező nem reagált a bizonyítékra, miközben a szerb kormányfő, akinek a lemondását az ellenzék követeli, történetesen épp Pekingben tárgyal. Az újvidéki polgármester szintén hallgat.
A hatvanéves állomás felújítási tervét a CIP, egy belgrádi közlekedési intézet készítette, és egy magyar, valamint a szerb elnök szerint egy francia cég felügyelte. Sajtóértesülések szerint a felújításban nem vett részt sem építészmérnök, sem statikus.
Vér tapad a kezetekhez!
– ezt skandálták Belgrádban két nappal a tragédia után, a közlekedési minisztérium előtt, ma azonban Újvidéken sokkal többen vonultak végig a borzalmas baleset helyszínétől a várost átszelő széles sugárúton.
Politikai beszédek nem hangoztak el, helyette egyperces csenddel adóztak az áldozatok emlékének, és abban a pillanatban sokan felvillantották telefonjaik fényeit.
„Börtön, börtön!” – követelték kórusban a felelősségre vonást. Mások sürgették az összes, Kínával kötött szerződés haladéktalan nyilvánosságra hozatalát.
Anya, ne aggódj! Ma még ne ölt meg a hatalom
– írta az egyik transzparensen. Ezen a megmozduláson incidensről nem érkezett hír.
Korábban azonban az Aleksandar Vučić vezette kormánypárt helyi irodáját vörös festékkel öntötték le, és letépték a szerb zászlót.
A demonstrálók késő este kisebb létszámban a városháza előtti főtéren gyülekeztek. A nap folyamán különleges rendőri különítményeket vezényeltek a városba, amelyek a tartományi kormány épülete és a városháza udvarában posztoltak.
„Az szurkolókat baseball ütőkkel fegyverzik fel. Azt az utasítást kapták, hogy törjenek-zúzzanak” – ezt írta órákkal a tüntetés előtt a jogi egyetem professzora az X-en. Bojan Pajtić korábban vajdasági kormányfő volt.
Később tényleg készült felvétel botokkal felfegyverkezett fiatalokról, akik nem csak a husángok miatt különböztek a demonstrálóktól: a kapucnijukat mélyen az arcukba húzták. Hozzájuk hasonlók késő este megrohamozták a városházát, betörtek néhány ablakot, és tudósítókra támadtak.
A rendőrökre támadókat felelősségre vonják – ígérte a szerb elnök, akik késő este érkezett a demonstráció helyszínére. „El kell fogadnunk az eltérő politikai véleményt, de soha nem szabad azt tenni, amit ők tesznek” – csillapította híveit az utcán Aleksandar Vučić, aki, talán választásokra utalva, kilátásba helyezte, hogy a nem távoli jövőben lehetőség nyílik az ellenfél újbóli legyőzésére.
A nap folyamán egyébként felajánlotta lemondását abban az esetben, ha nem ügydöntő népszavazáson a részvevő több mint fele támogatná távozását.
(Borítókép: Emberek tüntetnek Újvidéken, a vasútállomáson történt baleset miatt 2024. november 5-én. Fotó: Fedja Grulovic / Reuters)