Egy új műholdas képalkotási technika kifejlesztésével lehetővé vált, hogy a tengerparti műanyag szemetet már műholdról is észleljék a kutatók. Ez nagy lépést jelent a környezetszennyezés csökkentése érdekében, mivel a technológia nemcsak a műanyagok észlelését javítja, hanem nagyban hozzájárul a környezetszennyezésnek fokozottan kitett területek, így a tengerpartok megtisztításához is.
Az ausztráliai Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) kutatói egy új műholdas képalkotási technikát fejlesztettek ki, amely a tengerpartokon található műanyagokat a hulladékról visszaverődő fény különbségének mérésével képes kiszűrni a környező homokhoz, vízhez vagy növényzethez képest – közölte a Space az egyetem közleményét.
Ezt a technikát sikeresen tesztelték az ausztráliai partvidék egy távoli szakaszát megfigyelő műholdakkal. A műholdak a műanyag egyedi spektrális jellemzőit keresve több mint 600 kilométer magasból pontosan azonosítani tudták azt a tengerparton.
A kifejlesztett műholdas technológia viszont nemcsak a műanyaghulladék felkutatását javítja, hanem segítheti a szennyezésnek kitett környezetek, például a tengerpartok megtisztítását is, mondták a kutatók.
Míg az óceáni műanyagoknak a környezetre, a halászatra és a turizmusra gyakorolt hatásait jól dokumentálták, a probléma valós mértékének mérésére vagy a tisztítási műveletek célzottabbá tételére szolgáló módszereket, amelyekre néha a távoli helyeken van a legnagyobb szükség, a technológiai korlátok hátráltatják
– mondta Jenna Guffogg, a tanulmány vezető szerzője a közleményben.
Ez az új kutatás az óceánban úszó műanyagok kimutatására használt meglévő műholdas technológiára épül. A kutatócsoport egy új spektrális mutatót, a Beached Plastic Debris Indexet (BPDI) fejlesztette ki, hogy azonosítsa a műholdak által egy terület felett elhaladó műholdak által összegyűjtött visszavert fény mintázatát, és kifejezetten a homokkal könnyen összemosódó műanyagokat fedezze fel.
A csapat 14 különböző típusú műanyagdarabot helyezett el a Victoria állambeli Gippsland déli részén található strandon, hogy a BPDI-t teszteljék a WorldView-3, a Maxar Technologies által üzemeltetett földmegfigyelő műhold segítségével. A műhold által gyűjtött adatok azt mutatták, hogy az új index sikeresebb volt a strandon lévő műanyagok megkülönböztetésében három másik létező műholdas technológiához képest, amelyek hajlamosak voltak tévesen műanyagnak minősíteni az árnyékot vagy a vizet – áll a közleményben.