A kanadai kormány egy nemzetbiztonsági felülvizsgálatot követően arra kötelezte a TikTokot üzemeltető ByteDance vállalatot, hogy szüntesse be minden üzleti tevékenységét az országban.
François-Philippe Champagne, Kanada innovációs, tudományos és ipari minisztere szerdán közleményben tudatta, hogy a többlépcsős nemzetbiztonsági felülvizsgálati eljárás eredményeként, amely a kanadai nemzetbiztonsági és hírszerzési közösség szigorú vizsgálatát foglalja magában, a kanadai kormány elrendelte a TikTok által folytatott kanadai üzleti tevékenység megszüntetését.
A miniszter közleményében kifejtette, hogy a kormány lépéseket tesz a ByteDance Ltd. kanadai tevékenységével kapcsolatos konkrét nemzetbiztonsági kockázatok kezelése érdekében a TikTok Technology Canada, Inc. létrehozása révén. A döntés a felülvizsgálat alatt összegyűjtött információkon és bizonyítékokon, valamint a kanadai biztonsági és hírszerző közösség és más kormányzati partnerek tanácsain alapult.
François-Philippe Champagne azt is hangsúlyozta, hogy a kormány nem korlátozza a kanadaiak hozzáférését a TikTok alkalmazáshoz, valamint az alkalmazásra feltöltött tartalomkészítés lehetőségét sem akadályozzák.
Fontos, hogy a kanadaiak helyes kiberbiztonsági gyakorlatot alkalmazzanak és felmérjék a közösségi médiaplatformok és alkalmazások használatának lehetséges kockázatait, beleértve azt is, hogy adataikat hogyan védik, kezelik, használják és osztják meg külföldi szereplők, valamint hogy tisztában legyenek azzal, hogy melyik ország törvényei vonatkoznak rájuk
– olvasható a miniszter közleményében.
Mint François-Philippe Champagne kiemelte, a kormány döntése a kanadai beruházási törvénnyel összhangban született, amely lehetővé teszi az olyan külföldi beruházások felülvizsgálatát, amelyek veszélyeztethetik Kanada nemzetbiztonságát.
A kormány a kanadai beruházási törvény hatálya alá tartozó beruházásokra fokozott ellenőrzést alkalmaz számos üzleti ágazat és tevékenység esetében, beleértve az interaktív digitális médiaágazatot is. „Miközben Kanada továbbra is szívesen látja a közvetlen külföldi befektetéseket, a kormány határozottan fel fog lépni, ha a befektetések veszélyeztetik nemzetbiztonságunkat” – emelte ki a miniszter.
Mint arról beszámoltunk, áprilisban salátatörvényben hagyta jóvá a szenátus a képviselőház által kétpárti támogatást élvező jogszabályt, amely záros határidőn belül kitiltaná az Egyesült Államokból a TikTokot. Az alkalmazás azonban természetesen nem tűnt el egyik napról a másikra, sőt a TikTok szeptemberben fellebbezett a döntéssel szemben.