2024. november 8., péntek 18:45 | aznap frissítve
Miért gondolják, hogy nem vagyok a nők szövetségese? Négy nővel élem az életemet – válaszolta szerdán tartott megerősítő meghallgatásán Várhelyi Olivér az Európai Parlamentben. A magyar biztosjelölt, aki az egészségügyért és az állatjólétért felelne, ezzel csak még jobban magára haragította az őt nőgyűlőlőnek tartó képviselőket. Ez is közrejátszhatott abban, hogy egyelőre nem kapta meg a szükséges támogatást, és hétfőig írásban kell válaszolnia a szakbizottságok kiegészítő kérdéseire. A kérdéssor már elérhető, ezt mutatjuk most be. A biztosjelölt péntek délután elkészült a válaszokkal, cikkünket frissítettük.
A több mint háromórás szerdai meghallgatáson Várhelyi Olivér számos kritikus kérdést kapott. A biztosjelöltet különösen vakcina- és abortuszügyben támadták a leghevesebben, ezeket higgadtan kezelte, azonban több képviselőt nem győzött meg.
Emma Fourreau baloldali képviselő személyes hangvételű felszólalásában „Orbán Viktor által irányított nőgyűlölőnek" nevezte Várhelyit.
A biztosjelölt hangsúlyozta, hogy maga is négy nővel él együtt, így nem is érti, „miért gondolják, hogy nem vagyok a nők szövetségese?”. Erre tapsot is kapott, ám kritikusait inkább csak feltüzelte, ez a kiegészítő kérdéseket tartalmazó dokumentum bevezetőjéből is látszódik.
A meghallgatáson szakmai kérdéseket is bőven intéztek Várhelyihez, ezek nem hozták zavarba, az egészségügyi és állatjóléti témákból is felkészülten érkezett. Élő tudósításunkat ide kattintva olvashatja el.
Kemény kérdéseket kapott a biztosjelölt
„Mélységesen sajnáljuk, hogy a biztosjelölt saját kezdeményezésére nem kért bocsánatot a Parlament plenáris ülésén tett becsmérlő megjegyzése miatt, ami kétségbe vonja a Parlament és annak tagjai iránti tiszteletét és őszinte együttműködését” – kezdődik az Európai Parlament weboldalára feltöltött dokumentum, amely a kiegészítő kérdéseket tartalmazza.
„A képviselők továbbá csalódottak voltak a következő megjegyzések miatt, amiket arra a feltételezésre adott, miszerint nem a nők szövetségese:
Nehéz lesz mindezt egy perc alatt megválaszolni, de miért gondolja, hogy nem vagyok a nők szövetségese? Négy nővel élem az életemet. Három lányom van, és a feleségemmel élek. Nem tart engem a nők szövetségesének?
– idézték a dokumentumban Várhelyit. „Végezetül mélységesen sajnáljuk, hogy az ön részéről nem volt egyértelmű a kérdés, hogy jó ötlet volt-e a magyar kormány részéről a Szputnyik V és a Sinopharm vakcinák engedélyezése a Covid–19-válság idején” – tették hozzá.
Első kérdés – női jogok
Ezután ismertették a kérdéseket, amelyek meglehetősen összetettek, és a nők jogaitól a vakcinákon át az állatjóléti témákat is érintik.
- Hogyan fogja előmozdítani a nők jogait?
- Milyen konkrét lépéseket fog tenni a szexuális és reproduktív egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés és annak biztosítása, valamint a nők egészségügyi helyzetének javítása és annak biztosítása érdekében, hogy az uniós egészségügyi politikák előmozdítsák a nemek közötti egyenlőséget az egészségügyi ellátásban?
- Az Európai Parlament támogatja a szexuális és reproduktív egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést minden tagállamban. A megerősítő meghallgatása során ön az EU hatáskörének korlátozására hivatkozott, azonban az uniós politikák támogathatják a szexuális és reproduktív egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést.
- Fog-e aktívan dolgozni a határokon átnyúló egészségügyi ellátásról szóló irányelv javításán és aktualizálásán annak biztosítása érdekében, hogy a reproduktív egészségügyi ellátással egyáltalán nem vagy nem megfelelően rendelkező tagállamokban élő emberek biztonságosan és bizalmasan részesülhessenek ilyen ellátásban egy másik tagállamban?
Második kérdés – vakcina
- Hogyan fogja előmozdítani az EMA által jóváhagyott vakcinák elterjedését, és hogyan fog küzdeni a vakcinákkal kapcsolatos bizonytalanság és az ezzel kapcsolatos dezinformáció és félretájékoztatás ellen minden tagállamban, beleértve az ön tagállamát is?
- Hogyan fogja biztosítani, hogy a „kiskapuk" használata ne ássa alá a biztonságos és hatékony vakcinák jóváhagyására szolgáló uniós rendszert?
- A spanyolországi tragédiával kapcsolatos válaszában a képviselők úgy értesültek, hogy a HERA már rendelkezik a tetanusz és a dengue elleni vakcinák készleteivel, amelyek készen állnak a bevetésre. Meg tudja erősíteni, hogy ez valóban így van?
Harmadik kérdés – antimikrobiális rezisztencia
- Az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemre irányuló uniós fellépések fokozásáról szóló tanácsi ajánlásban szereplő egyes célok az „Egy egészségügy” megközelítés keretében nem teljesülnek. Hogyan kíván változtatni e célok elérésén, többek között a tagállamokkal a nemzeti terveikben szereplő intézkedésekkel kapcsolatos együttműködésen keresztül, további intézkedéseket hoz-e az antimikrobiális szerek körültekintő használatának és gondosságának előmozdítása érdekében?
- A Parlament úgy véli, hogy sürgős cselekvésre van szükség, és a tagállamok előrehaladásának egyszerű nyomon követése 2027-ig nem elegendő. Megfontolnak-e további jogalkotási intézkedéseket 2027 előtt, és hogyan fogják nyomon követni, hogy a nemzeti cselekvési terveket elegendő finanszírozás kíséri-e a 2030-as célok eléréséhez?
- Úgy tűnik, hogy az EU egésze jó úton halad az állati antimikrobiális szerek fogyasztásának jelentős csökkentése felé, különösen az uniós mezőgazdasági termelők erőfeszítéseinek köszönhetően. Figyelembe véve azonban a tagállamok eltérő kiindulópontjait, hogyan biztosítaná, hogy az egyes tagállamokban meglévő csökkentési különbözetek az állatgyógyászati antimikrobiális szerek értékesítésének és felhasználásának tényleges csökkenését eredményezzék?
- Emellett hogyan javítaná az antimikrobiális rezisztencia és az antimikrobiális szerek fogyasztásának tagállamok általi nyomon követését?
- Hogyan javítaná az antimikrobiális rezisztencia kezelésére irányuló nemzeti stratégiák harmonizációját?
- Tekintettel a kihívások súlyosságára, hogyan erősítené meg a vonatkozó importellenőrzéseket, és hogyan biztosítaná az EU-n belüli harmonizáltabb végrehajtást?
Negyedik kérdés – élelmiszer-címkézés
- Hogyan fogja biztosítani egy olyan, az egész EU-ra kiterjedő, átfogó, kötelező élelmiszer-címkézési és nyomonkövethetőségi rendszer bevezetését, ami a különböző, már meglévő önkéntes rendszereket (fenntartható és etikai szempontok) egységes, világos keretbe foglalja, anélkül, hogy további terhekkel járna, s hogy növelnék a fogyasztói árakat?
- Hogyan kívánja támogatni a tagállamok közötti konszenzust ebben a kérdésben?
- Elkötelezett-e a csomagolás elején található tápértékjelölés összefogása mellett az egészséges választások előmozdítása érdekében?
- Továbbá hogyan fogja egy ilyen rendszer biztosítani, hogy a fogyasztók teljes körű tájékoztatást kapjanak az összes élelmiszertermék eredetére vagy származási helyére vonatkozó bővített információk révén, ezáltal fokozva a fogyasztóvédelmet, csökkentve az élelmiszer-pazarlást, és támogatva a fenntartható gyakorlatokat?
Ötödik kérdés – állatjólét
- Az állatjólétre vonatkozó uniós szabályokat a tagállamok meglehetősen eltérően alkalmazzák. Ön szerint melyek azok az elsődleges akadályok, amelyek hozzájárulnak a megfelelési szintek közötti különbségekhez, és milyen konkrét intézkedéseket vagy támogatást javasolna annak érdekében, hogy segítse a mezőgazdasági termelőket kötelezettségeik hatékonyabb teljesítésében?
- Milyen végrehajtási kihívásokat azonosít a jelenlegi rendelkezésekben?
- Biztosjelöltként hogyan kívánja korszerűsíteni a hatályos állatjóléti rendeleteket, és hogyan kívánja felmérni a lehetséges változtatások hatását?
- Úgy gondolja, hogy az importot is be kellene vonni egy ilyen jogszabályba? Ebben a tekintetben hogyan lehetne biztosítani, hogy harmadik országok megfeleljenek az uniós követelményeknek?
- És hogyan teljesítené konkrétan a meghallgatás során tett kötelezettségvállalását, hogy olyan kiegyensúlyozott megközelítést biztosítson, ami gazdaságilag életképes a mezőgazdasági termelők számára, és nem akadályozza versenyképességüket?
- Továbbá mint biztosjelöltnek mi a véleménye az ANIT bizottság állatszállítással kapcsolatos következtetéseiről?
Megérkeztek Várhelyi Olivér válaszai
Várhelyinek hétfőig kell válaszolnia a képviselők kérdéseire. Ezt követően a koordinátorok második értékelő ülést tartanak, ami után kétharmados többségre lesz szükség a magyar biztos elfogadásához. Az Európai Parlament ugyan közvetlenül nem dönthet egy-egy jelöltről, de a teljes testületet meg kell szavaznia, és előtte jelezheti, ha valakinek a személyében vagy a portfóliójában akadályt lát ehhez.
Várhelyi nem tétlenkedett, már péntek délután elkészült a válaszokkal.
Ebben a dokumentumban hosszasan megindokolja, miért alkalmas a biztosi pozícióra. Emellett rámutat az Európai Unió súlyos gyengeségeire az egészségügy és állatjólét területén, illetve megoldási javaslatokat is felvázol.
(Borítókép: Várhelyi Olivér az Európai Bizottság egészségügyért és állatjólétért felelős magyar jelöltje felszólal az Európai Parlament szakbizottsági meghallgatásán Brüsszelben 2024. november 6-án. Fotó: Purger Tamás / MTI)