Katar nem közvetíti tovább a két, háborúban álló fél között a tűzszüneti, valamint a túszszabadítási tárgyalásokat mindaddig, amíg a Hamász és Izrael nem hajlandó azokat folytatni. Utóbbiak hivatalosan még nem reagáltak, három Hamász-tisztviselő viszont azt állította, hogy Katar nem tájékoztatta a csoportot a történtekről.
Katar felhagy a gázai tűzszünet és a túszszabadítási megállapodás közvetítésével, amíg a Hamász és Izrael nem hajlandó folytatni a tárgyalásokat – mondta egy, az ügyről tájékoztató tisztviselő.
Az öböl menti ország az Egyesült Államokkal és Egyiptommal együtt dolgozott a Gázában harcoló felek között hónapok óta tartó, eddig eredménytelen tárgyalásokon, és az ebből a folyamatból való kivonulása tovább nehezítené az egyezség elérésére irányuló erőfeszítéseket. Katar 2012 óta az Egyesült Államokkal kötött megállapodás részeként a Hamász politikai vezetőit látta vendégül, és a militáns palesztin csoport ottani jelenléte elősegítette a tárgyalások előrehaladását.
A háború akkor tört ki, amikor a Hamász fegyveresei 2023. október 7-én izraeli településeket támadtak meg, mintegy 1200 embert megölve és további 253-at túszul ejtve. Izrael katonai hadjárata a földdel tette egyenlővé a Gázai övezet nagy részét, és mintegy 43 ezer palesztint ölt meg.
Katar közölte a Hamásszal, Izraellel és az amerikai kormányzattal, hogy hajlandó lenne újra tárgyaló szerepet vállalni, ha a Hamász és Izrael „őszinte hajlandóságot mutat arra, hogy visszatérjen a tárgyalóasztalhoz azzal a céllal, hogy véget vessen a háborúnak” – mondta a tisztviselő. A tisztviselő azt is megállapította, hogy a Hamász dohai politikai irodája „már nem szolgálja a célját” – tette hozzá a tisztviselő, ami újabb csapást jelent a csoportra, amelynek legfőbb vezetőit Izrael meggyilkolta.
A Hamász vagy Izrael részéről nem érkezett hivatalos válasz.
Három Hamász-tisztviselő azonban azt mondta, hogy Katar nem tájékoztatta a csoportot arról, hogy vezetőit többé nem látják szívesen az országban.
A tárgyalások legutóbbi, október közepén tartott fordulója nem vezetett megállapodáshoz, mivel a Hamász elutasította a rövid távú tűzszüneti javaslatot. Izrael korábban elutasított néhány hosszabb tűzszüneti javaslatot. A nézeteltérések középpontjában a Hamász hosszú távú jövője és Izrael gázai jelenléte állt – írja a Reuters.