A miniszterelnök a védelmi minisztérium tisztviselőinek „ellenállása” ellenére hajtotta végre a műveletet. Izrael nyilvánosan nem vállalta a felelősséget a támadásért, mely legalább 39 ember életébe került.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök a vasárnapi heti kabinetülésen először ismerte el, hogy Izrael állt a Hezbollah elleni szeptemberi csipogós támadások mögött – írja a The Times of Israel héber médiának kiszivárgott idézetekre hivatkozva. Ezt egy izraeli tisztviselő a CNN-nek is megerősítette.
A csipogórobbantások azután történtek, hogy a Hezbollah terrorcsoport csaknem egy éve szüntelenül rakéta- és dróntámadásokat intézett Izrael ellen, amelyek egy nappal a Hamász október 7-i mészárlása után kezdődtek, és mintegy 60 ezer lakos evakuálásához vezettek a Libanonnal határos észak-izraeli városokból.
A csipogós műveletet és Naszrallah (Hezbollah-vezér) likvidálását a védelmi intézmény magas rangú tisztviselőinek és a politikai vezetés felelőseinek ellenállása ellenére hajtották végre
– mondta állítólag Netanjahu, célozva a nemrég elbocsátott védelmi miniszterre, Joáv Gallantra.
Netanjahu és Gallant többször is összetűzésbe kerültek a közös kormányzásuk alatt. 2023 márciusában Netanjahu kirúgta Gallantot egy nappal azután, hogy az akkori védelmi miniszter a kormány vitatott igazságügyi átalakítási tervei jogalkotási folyamatának szüneteltetésére szólított fel, ami szerinte olyan megosztottságot okozott, amely veszélyeztette a nemzetbiztonságot.
Kevesebb mint egy hónappal később azonban visszahelyezték, és akkor is a védelmi minisztérium élén állt, amikor a Hamász tavaly október 7-én elkövette halálos terrortámadását Izrael déli részén.
Gallant keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy végül azért rúgták ki, mert álláspontja szerint szükség van a haredi férfiak behívására az izraeli hadseregbe, a gázai túszok hazahozatalára, valamint a Hamász október 7-i terrortámadása és az azt követő háború miatt állami vizsgálóbizottság felállítására.
Netanjahu az izraeli biztonsági erőket hibáztatta, amiért nem látták előre a Hamász október 7-i mészárlását, és ellenállt az azt megelőző események állami vizsgálóbizottság általi kivizsgálásának.
Izrael nyilvánosan nem vállalta a felelősséget a Hezbollahot célzó támadásért, amelynek során szeptember 17-én és 18-án két hullámban csipogók és adó-vevő készülékek robbantak fel, legalább 39 ember halálát okozva.
Libanon szerint a támadásban közel 3000-en sebesültek meg. Az áldozatok száma nem tett különbséget a civilek és a terrorcsoport tagjai között, és a sebesültek között volt Teherán libanoni nagykövete, Mojtaba Amani is. A Hezbollah egyik tisztségviselője egy héttel később a Reutersnek azt mondta, hogy a támadások miatt a csoport 1500 harcosa vált harcképtelenné sérülései miatt, sokan megvakultak, vagy lelőtték a kezüket.
A robbantásokat izraeli légicsapások sorozata követte, amelyek a Hezbollah parancsnoki struktúrájának nagy részét, köztük Naszrallahot is kiiktatták, valamint egy folyamatban lévő korlátozott szárazföldi művelet Dél-Libanonban, amelynek célja a terrorcsoport által az Izrael északi határ menti településeire jelentett közvetlen fenyegetés megszüntetése.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Donald Trumppal, az amerikai elnökválasztás győztesével beszélt telefonon az iráni fenyegetésről – jelentette a jeruzsálemi miniszterelnöki hivatal vasárnap – közölte az MTI.
A hivatal közleménye szerint Netanjahu az elsők között hívta fel a republikánus párt győztes jelöltjét. Az izraeli miniszterelnök
meleg és szívélyes jellegű beszélgetésükön gratulált Trumpnak a választási győzelméhez, és megállapodtak abban, hogy együtt fognak dolgozni Izrael biztonságáért, és megvitatták az Izrael elleni iráni fenyegetés ügyét is
– hangsúlyozta a miniszterelnöki hivatal.
Benjamin Netanjahu a heti kormányülésen vasárnap az mondta, hogy az elmúlt napokban háromszor beszélt Donald Trumppal, a jövendő és volt amerikai elnökkel. „Egyformán látjuk az iráni fenyegetést annak minden összetettségével és veszélyével. Az Izrael előtt álló nagy lehetőségeket is látjuk a béke és annak kiterjesztése ügyében és más területeken” – jelentette ki az izraeli kormányfő.
Ron Dermer, a stratégiai ügyek minisztere ezen a héten az Egyesült Államokba látogat, ahol várhatóan találkozik Donald Trumppal és vezető tanácsadóival. Ez lesz az első találkozó izraeli vezetők és a januárban hivatalba lépő új amerikai kormány emberei között.
Dermer várhatóan megvitatja Trumppal és tanácsadóival a gázai és libanoni háború kérdését, az Izrael és Irán közötti feszültség ügyét és az Ábrahám-egyezmények kiterjesztésének lehetőségét, valamint az Izrael és az arab világ más országai közötti normalizáció folyamatait.
Vasárnap a katonai rádióban arról számoltak be, hogy Ron Dermer a közelmúltban Moszkvában járt, ahol elsősorban a háború utáni rendezés kérdéseiről, főként az északi, libanoni front ügyeiről, az esetleges tűzszünet követelményeiről folytatott eszmecserét.
(Borítókép: Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök 2023. március 16-án Berlinben, Németországban. Fotó: Sean Gallup / Getty Images)