Tajvan hétfőn közölte, hogy lezárták a felrobbant személyhívók ügyének vizsgálatát, miután vasárnap Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elismerte Izrael felelősségét a Hezbollah elleni támadásban. Tajpej ügyészsége azt állítja, hogy tajvani magánszemélyek és cégek nem érintettek a robbantásokban, ellenük semmilyen bizonyítékot nem találtak.
Tajvan hatósága hétfőn bejelentette, hogy lezárta a Libanonban szeptemberben felrobbant személyhívók ügyének vizsgálatát, amellyel halálos csapást mértek az Irán által támogatott Hezbollah-ra – közölte hétfőn a Reuters. A szigetország hatóságai azt állítják, hogy az ügyben tajvani állampolgárok és cégek nem érintettek.
Ahogyan arról az Index is beszámolt, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a vasárnapi heti kabinetülésen először ismerte el, hogy Izrael állt a Hezbollah elleni szeptemberi csipogós támadások mögött. „A csipogós műveletet és Hasszán Naszrallah likvidálását a védelmi intézmény magas rangú tisztviselőinek és a politikai vezetés felelőseinek ellenállása ellenére hajtották végre” – mondta állítólag Netanjahu, célozva a nemrég elbocsátott védelmi miniszterre, Joáv Gallantra.
A Gold Apollo – amely a személyhívók tajvani licenctulajdonosa – kijelentette, hogy nem a vállalat gyártotta az eszközöket, valamint Tajvan kormánya hangsúlyozta, hogy a csipogók nem Tajvanon készültek. Az ügyben nyomozó tajpeji ügyészek közölték, hogy a Libanonban felrobbant AR-924-es csipogómodellt a Frontier Group Entity nevű vállalat gyártotta, forgalmazta és szállította, az eszköz Tajvanon kívül készült. Hozzátették azonban, hogy a Gold Apollo engedélyezte a cégnek a védjegy használatát.
Nincs arra utaló bizonyíték, hogy bármelyik hazai gyártó vagy magánszemély bűnrészes lett volna az érintett robbantásokban, megsértette volna a terrorizmus finanszírozása elleni törvényt, vagy más illegális tevékenységet folytatott volna
– áll a tajpeji ügyészség közleményében. „Az átfogó nyomozást követően ebben az ügyben nem találtak konkrét bizonyítékot, és nem gyanúsítottak meg konkrét személyeket semmilyen bűncselekmény elkövetésével” – tették hozzá.
Az ügyészek korábban megerősítették, hogy kihallgatták a Gold Apollo elnökét és alapítóját, Hsu Cheng-kuangot és egy Teresa Wu nevű nőt, aki az Apollo Systems Ltd. vállalat egyetlen alkalmazottja. Nyilatkozatukban hangsúlyozták, hogy Wu összekötőként működött a Frontierrel, de nincs bizonyíték arra, hogy „előzetesen tudott volna a robbanásokkal kapcsolatos összeesküvésről vagy együttműködésről, vagy részt vett volna azokban”.
Mint írtuk, egyes információk szerint a Moszad izraeli hírszerző ügynökség már 2015 óta lehallgatta a Hezbollah tagjait azokon a walkie talkie-kon keresztül, amelyeket szeptemberben robbantottak fel. Az eszköz évekig folyamatos, valós idejű hozzáférést biztosított a terrorcsoport kommunikációjához, mielőtt az eszközöket fegyverré változtatták volna.
A Hezbollah számára két évvel ezelőtt úgy tűnt, hogy az Apollo csipogókkal megnyerték a főnyereményt, ugyanis az pontosan megfelel a milíciacsoport igényeinek, de fogalmuk sem volt róla, hogy az izraeli titkosszolgálat játékszerként használja azokat.
A hírek szerint a Moszad 2022-ben találta ki a csipogókat, de a gyártás csak a Hamász tavaly októberi támadása után indult el Izrael területén. Értesülések alapján a Moszad átadta egy tajvani cégnek a készülékeket, akik nem tudtak róla, hogy milyen csipogókat árusítanak a Hezbollah számára. A tajvani Gold Apollo később azt állította, hogy a Magyarországon bejegyzett BAC Consulting gyártotta és forgalmazta a készülékeket. A cég magyar tulajdonosa szerint azonban ők csak közvetítettek, de nem forgalmaztak. Az ügyben egy bolgár cég és azóta felszívódott tulaja is érintett.
(Borítókép: Mentők Libanonban a korábbi támadás helyszínén 2024. szeptember 17-én. Fotó: Houssam Shbaro / Anadolu / Getty Images)