Index Vakbarát Hírportál

Az egész világra káoszt akarnak szabadítani Putyin titkosszolgálatai

2024. november 15., péntek 19:17

„Voltak már gyújtogatások, szabotázsok és merényletek. És egyre vakmerőbbek lesznek a végrehajtott veszélyes akciókkal” – figyelmeztetett Ken McCallum, az MI5, a brit belbiztonsági és kémelhárító ügynökség vezetője Oroszországga,l és különösen a katonai hírszerzéssel (GRU) kapcsolatban.

„A GRU folytatólagosan arra törekszik, hogy káoszt okozzon az európai utcákon” – mondta a brit kémfőnök október 8-án.

Más európai hírszerző ügynökségek is hasonlóképpen aggódnak. Október 14-én Bruno Kahl, Németország kémfőnöke azt mondta, hogy Oroszország titkos intézkedései „korábban nem látott szintet” értek el. Thomas Haldenwang, a német belföldi hírszerző szolgálatok vezetője a törvényhozók előtt arról beszélt, hogy év elején egy szabotázsakció miatt majdnem lezuhant egy repülőgép, miközben arra is figyelmeztetett, hogy az orosz kémek „agresszív magatartása” már életeket veszélyeztet.

Az idei a szabotázsok nyara volt. Áprilisban Németországban letartóztattak két német–orosz állampolgárt azzal a gyanúval, hogy a GRU nevében amerikai katonai létesítmények és más célpontok elleni támadásokat terveztek. Ugyanebben a hónapban Lengyelországban is letartóztattak egy férfit, aki arra készült, hogy információkat adjon át a rzeszowi repülőtérről, amely az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások egyik csomópontja, Nagy-Britannia pedig vádat emelt több férfi ellen egy ukrán tulajdonú londoni logisztikai cégnél történt gyújtogatás miatt. A férfiakat azzal vádolták, hogy segítették a Wagner-csoportot, a ma már GRU ellenőrzése alatt álló zsoldosszervezetet − írja a The Economist

Júniusban Franciaország letartóztatott egy orosz–ukrán állampolgárt, aki megsebesült, miután párizsi szállodai szobájában megpróbált bombát készíteni. Júliusban kiderült, hogy az oroszok Armin Pappergernek, a legnagyobb német fegyvergyártó cég, a Rheinmetall főnökének megölésére készültek. Szeptember 9-én a stockholmi Arlanda repülőtér légi forgalmát több mint két órára leállították, miután drónokat észleltek a kifutópályák felett. Amerikai tisztviselők arra figyelmeztetnek, hogy orosz hajók szabotázsakciókra készülve derítik fel a tengerek alatt futó kábeleket.

Számos provokáció történt

Még ott is, ahol Oroszország nem folyamodott erőszakhoz, más módon igyekezett felkavarni a kedélyeket. A balti államokban több embert letartóztattak, mert orosz megbízásból provokációkat követtek el. A francia hírszerzés tisztviselői azt állítják, hogy Oroszország volt a felelős a francia zászlóval bevont és „Ukrajnában meghalt francia katonák” feliratú koporsók megjelenéséért, amiket júniusban hagytak a párizsi Eiffel-toronynál. A számos ilyen akció célja az Ukrajnának nyújtott segítséggel szembeni ellenállás szítása.

Mások célja azonban egyszerűen csak a társadalomban lévő szakadékok szélesítése, még akkor is, ha ezeknek nincs vagy csak kevés köze van a háborúhoz. Franciaország szerint Oroszország áll a Párizsban novemberben falakra firkált 250 Dávid-csillag mögött is, amelyek célja az Izrael–Hamász konfliktus kezdete óta egyre mélyülő antiszemitizmus szítása volt.

Oroszország tevékenységének nagy része a virtuális térben zajlott. Áprilisban – a jelek szerint a GRU-hoz kötődő hackerek – manipulálták az amerikai és lengyelországi vízművek vezérlőrendszereit. Szeptemberben Amerika, Nagy-Britannia, Ukrajna és több más ország nyilvánosságra hozta a GRU 29155-ös egységének kibertámadásait összegző jelentést.

Ez egy olyan csoport, amely korábban külföldön végrehajtott merényletekről volt ismert, beleértve a Szergej Szkripal egykori orosz hírszerző tiszt megmérgezésére tett sikertelen kísérletet. A GRU legalább 2020 óta tartó kibertámadásai nem csupán kémkedésre irányultak, hanem az információk ellopásával és kiszivárogtatásával „hírnévrontásra” is, valamint „szisztematikus szabotázsra” az adatok megsemmisítésével − állítja az Egyesült Államok.

Az amerikai választásokba is megpróbáltak belenyúlni

Bár a Donald Trump győzelméről szóló elemzésekből nem derül ki, de a választás napja az Egyesült Államok és más nyugati hatalmak ellen irányuló orosz szabotázs- és megfélemlítési kampány komoly eszkalációját is jelentette − írja a Vox

Több amerikai államban volt bombariadó a szavazóhelyiségekben, amikről az FBI közleményében azt írta, „úgy tűnik, hogy orosz IP-címekről érkeztek”. A fenyegetések hatására több szavazóhelyiséget ideiglenesen be kellett zárni a csatatérállamnak számító Georgiában. Brad Raffensperger, az állam szavazásért felelős tisztviselője újságíróknak azt mondta:

Azonosítottuk a forrást, és Oroszországból érkezett.

A Michigan és Arizona államokban lévő szavazóhelyiségek szintén kaptak fenyegetéseket, bár nem világos, hogy ezek ugyanannak a kampány részei voltak-e.

Az amerikai hírszerzés már a választások előtt figyelmeztetett arra, az orosz kormány a közösségi médián keresztüldezinformációt terjeszt az Egyesült Államokban, hogy „aláássa a választás legitimitását, félelmet keltsen a választókban a választási folyamattal kapcsolatban, és azt sugallja, hogy az amerikaiak politikai preferenciák miatt erőszakot alkalmaznak egymás ellen”. Az amerikai hatóságok szerint az orosz kormány állt a Tim Walz demokrata alelnökjelöltet célzó lejárató támadások és a választási csalásról szóló hamis állítások mögött is.

(Borítókép: Vlagyimir Putyin megérkezik helikopterével a GRU főhadiszállására. Fotó: Konstantin Zavrazhin/Gamma-Rapho via Getty Images)

Rovatok