Index Vakbarát Hírportál

Megkerülné az FBI-t Donald Trump csapata, jelentős kockázatokkal játszanak

2024. november 16., szombat 15:33

Donald Trump leendő amerikai elnök csapata információk szerint több jelölt esetében is kihagyja az FBI háttérellenőrzéseit, több, magas pozícióra jelölt kiválasztott esetében is magáncégekkel végeztetnék az átvilágítást. A döntés hátterében az akadályoztatástól való félelem húzódik meg, de így is előfordulhat, hogy több kormánytag megnevezése 2025-re tolódik.

Donald Trump leendő amerikai elnök átmeneti csapata több leendő kormánytag esetében is megkerüli a hagyományos FBI-háttérellenőrzéseket, a közigazgatási pozíciók potenciális jelöltjeinek átvilágítására inkább magáncégeket használnának – közölte az új amerikai adminisztráció terveit jól ismerő forrásaira hivatkozva pénteken a CNN.

Lapértesülések szerint Donald Trump stábja úgy véli, hogy az FBI rendszere lassú és olyan problémákkal terhelt, amelyek megakaszthatják a megválasztott elnök tervét, hogy mielőbb hozzálásson programja megvalósításához.

A rendszert bírálók szerint a tolakodó háttérellenőrzések néha kínos információkat tárnak fel, amelyeket politikai károkozásra használnak.

A második világháború után kialakított protokoll biztosítja, hogy a jelöltekkel kapcsolatban ne merülhessen fel nemzetbiztonsági kockázatot jelentő tényező, illetve ne legyenek azonosítatlan külföldi kapcsolataik. Ettől függetlenül a végső döntés az elnök kezében van, azonban az átvilágítás megkerülésével Donald Trump egy régóta bevett washingtoni gyakorlattal menne szembe. Egyes vélemények szerint a lépés a leendő államfő bizalmatlanságát tükrözi a nemzetbiztonsági intézményrendszerrel szemben.

Dan Meyer, egy washingtoni nemzetbiztonsági képviselő szerint a leendő Trump-kormányzat „nem akar harmóniát”. „Nem azt akarják, hogy az FBI koordinálja a normát, ők akarják a normát kialakítani” – mondta. A források szerint az ötlet már a választásokat megelőzően felmerült több tanácsadó részéről is, akik magáncégek alkalmazását javasolták. A névtelenséget kérő források akkor beszéltek a terv részleteiről, amikor a leendő amerikai államfő több ellentmondásos jelöltet is megnevezett az új kormányzat magas szintű pozícióira, így például Matt Gaetzet az igazságügyi miniszteri posztra és Tulsi Gabbardot említve a hírszerzés leendő igazgatójaként.

Szexkereskedelem és külföldi kapcsolattartás gyanúja is felmerült

Matt Gaetz már évekkel korábban az amerikai igazságügyi minisztérium és a képviselőház etikai vizsgálatainak fókuszába került „szexkereskedelem” gyanújával. Az igazságügyi tárca elutasította, hogy vádat emeljen a politikus ellen, a képviselőházi etikai vizsgálat néhány nappal annak lezárása előtt véget ért, amikor a floridai képviselő a héten lemondott mandátumáról. Matt Gaetz többször is tagadta, hogy szabálysértést követett volna el.

Tulsi Gabbardot elsősorban külföldi kapcsolatai miatt bírálták, a kritikusok szerint több olyan vezetőről is pozitívan nyilatkozott, akiket amerikai ellenfeleknek, egyes esetekben brutális diktátoroknak tartanak, beleértve a szíriai és az orosz elnököt is. Gabbard 2017-ben Szíriában találkozott is Bassár el-Aszad szíriai elnökkel, akiről 2019-ben kijelentette, hogy „nem az Egyesült Államok ellensége”. Egyetértett Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai akciójáról szóló indoklásával 2022 elején, a Biden-kormányzat hibáit firtatta.

Bár hivatalba lépését követően Donald Trump felülbírálhatja az átvilágítási aggályokat, és hozzáférést biztosíthat a bizalmas anyagokhoz, azonban január 20-i eskütételéig ezt nem teheti meg. Tehát ha a leendő Trump-adminisztráció továbbra is megkerüli az átvilágítási folyamatot, a kulcsszerepekre kiválasztott személyek egészen 2025 elejéig nem kaphatnának tájékoztatást.

Rovatok