A mianmari kormányhadsereg ellen küzdő fegyveres lázadók az elmúlt hetekben átvették az ellenőrzést az ország kulcsfontosságú ritkaföldfémbányái felett, ami veszélyezteti az energiatermeléshez és az elektromosjármű-gyártáshoz is használt elemek ellátási láncát.
A ritkaföldfémek bányászata Mianmarban északon, a délnyugat-kínai Jünnan tartománnyal határos Kachin államban összpontosul. A régióban számos drágakőbánya is található, és kulcsfontosságú kereskedelmi útvonal Kína irányába. A jövedelmező és stratégiai jelentőségű ritkaföldfémszektor fejlődése a 2021-ben újrakezdődött polgárháborúval párhuzamosan gyorsult föl az országban. Ám a Shan államban 2023 októberében kibontakozó juntaellenes offenzíva a kormánnyal szembeni fegyveres ellenállás felerősödését hozta, szerte az ázsiai államban.
Éppen ezért számos lázadócsoport a katonai rezsim finanszírozásához hozzájáruló ércbányák elfoglalására törekszik.
A Kachin Függetlenségi Hadsereg (KIA) az elmúlt hetekben szerezte meg a katonai rezsim határőrzászlóaljaitól az ellenőrzést a Kachin államban található Chipwi és Tsawlaw nevű, kritikus ritkaföldfém-bányatelepek felett. A KIA Pangwa központot is elfoglalta, nem sokkal azután, hogy a politikai szárnyának tisztviselői október közepén találkoztak Teng Hszi-jünnel, Kína ázsiai ügyekért felelős különmegbízottjával, ahol Teng állítólag felszólította a csoportot, hogy hagyjon fel az ellenállással.
A lázadók bejelentették, hogy az elfoglalt városok ellenőrzésére összpontosítanak, nem a bányászati műveletek irányítására. Terveik nem ismertek, így az sem, hogy hajlandóak-e együttműködni Kínával és a már jelen lévő kínai vállalatokkal a ritkaföldfémek kitermelésében és exportjában. A konfliktus miatt Peking leállította a ritkaföldfémek importját Mianmarból, és felfüggesztette a ritkaföldfémek kilúgozására használt ammónium-szulfát exportját az országba.
2023-ban Mianmar a világ ritkaföldfém-kitermelésének 11 százalékát adta, volumenben csak Kína (68 százalék) és az Egyesült Államok (12 százalék) előzte meg. Különösen az elektromos autók motorjaiban használt diszprózium- és terbiumtartalékok koncentrálódnak Mianmar területén:
a délkelet-ázsiai ország tavaly a globális diszprózium- és terbiumellátás 57 százalékáért felelt.
A mianmari ritkaföldfémek többségét kínai vállalatoknak adják el, amelyek képesek nagy mennyiségű nyersanyagot feldolgozni harmadik országokba történő exportra. Tavaly Mianmar mintegy 50 ezer tonna ritkaföldfém-oxidot szállított Kínába ionadszorpciós agyagból (IAC), amivel Kína 19 ezer tonnás hazai IAC-bányászati kvótáját is túlszárnyalta, és a világ legnagyobb nehézritkaföldfém-exportőrévé vált. Egy tartós fennakadás az exportban ezért többek között a kínai mágnesgyártók számára is megnehezítené az alapanyag-ellátás biztosítását egy szezonálisan jellemzően erős negyedévben.
Várhatóan, amint a fegyveres konfliktus intenzitása Kachin államban alábbhagy, újra fogják tárgyalni a régióban működő kínai bányavállalatokkal kötött korábbi pénzügyi megállapodásokat. Ez viszont legalább 2025 elejéig késleltetni fogja a helyi ritkaföldfém-kitermelés újraindítását. A kínálat beszűkülése pedig mindaddig árfelhajtó tényezőként fog jelentkezni minden olyan iparágban, amelynek termékeihez elengedhetetlenek a ritkaföldfémelemek.
A szerző a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ kutatója.
(Borítókép: Mianmari katonák 2021. február 15-én. Fotó: Hkun Lat / Getty Images)