A 13 amerikai amerikai katona halálával járó, 2021. augusztusi afganisztáni kivonulással kapcsolatban egy vizsgálóbizottság létrehozását tervezheti Donald Trump csapata, aminek célja, hogy megvizsgálják, kik lehetnek felelősek a kaotikus visszavonulásért. Trump leendő védelmi minisztere korábban egy könyvben amellett érvelt, hogy a hadsereg vezetőit nem vonták felelősségre és közülük többet ki kellene rúgni.
Donald Trump megválasztott elnök hatalomátadást vezénylő csapata jelenleg listába szedi azokat a jelenlegi és korábbi tiszteket az amerikai hadseregben, akik közvetlenül részt vettek az afganisztáni kivonulásban, és azt is vizsgálják, hogy hadbíróság elé állíthatják-e őket – tudta meg az NBC News.
A tévécsatorna úgy tudja, hogy Trump csapata vizsgálja egy bizottság létrehozásának a lehetőségét, ami a 2021. nyári kivonulás kapcsán gyűjtene információkat és bizonyítékot.
A bizottság azt is megvizsgálná, pontosan kik vettek részt a döntéshozatalban, azt hogyan teljesítették és hogy a hadsereg vezetőit akár hazaárulás vádjával hadbíróság elé állíthatják-e.
Az NBC információi szerint nemcsak a kivonulást, hanem azt is vizsgálják, hogy egyáltalán miért vonult be Afganisztánba az amerikai hadsereg, majd pedig ennek a felelőseit állítanák hadbíróság elé, amennyiben az ellenük felhozott lehetséges vádak megállnák a helyüket.
Ugyanakkor az kérdéses, hogy hazaárulással egyáltalán megvádolható-e bárki is, mivel a hadsereg tisztjei Joe Biden amerikai elnök parancsát követték a kivonulást illetően,
aki amellett, hogy maga is ellenezte az afganisztáni háborút, a Donald Trump és a tálibok között kötött megállapodás miatt volt kötelező visszahívnia az amerikai katonákat az országból. Donald Trump csapata ennek ellenére azt is vizsgálja, hogy a jelenleg nyugalmazott katonákat vissza lehet-e hozni az aktív állományba, hogy hadbíróság elé állhassanak.
Trump egyébként korábban többször is elítélte a kivonulást, és leginkább annak módját, amit többször is megalázónak, valamint az Egyesült Államok legmegalázóbb napjának nevezett. Szerinte csapata a tálibokkal egy jó megállapodást kötött, és a Biden-adminisztráció követett el hibát a kivonuláskor.
A következő adminisztrációjában védelmi miniszternek jelölt Pete Hegseth konzervatív műsorvezető egy könyvében amellett érvelt, hogy a Pentagonban több embert is ki kell rúgni, akik felelősek lehetnek a „megalázó visszavonulás” miatt.
Hegseth szerint a hadsereg vezetőit nem vonták felelősségre, amiért 13 amerikai katona veszítette életét egy öngyilkos merénylő miatt a kivonulás ideje alatt.
Az NBC a megválasztott elnök átmenetet levezénylő csapatának tagját megkereste, ugyanakkor névvel nem válaszoltak, míg egy személy név nélkül a tévécsatornának annyit mondott, hogy a csatorna forrásai azért erőltethetik ezt a témát, hogy önös érdekeik miatt jobb pozíciót szerezhessenek a leendő adminisztrációban.
Az Egyesült Államok és a NATO még 2021. augusztus 31-én hagyta el Afganisztánt, miután még 2020-ban Donald Trump megállapodott erről a tálibokkal. A rendelkezésre álló idő ellenére a kivonulás kaotikusra sikeredett, amiért 2022-ben egy független jelentés mind a Biden-, mind a Trump-adminisztrációt felelőssé jelölte.
A jelentés szerint Trumpék rossz alkut kötöttek a tálibokkal, míg Bidenék rendkívül rosszul becsülték fel az afgán hadsereg ellenállási képességét a tálibok ellen, akik a várt hetek helyett napok alatt jutottak el és foglalták el az ország fővárosát, Kabult.