Donald Trump leendő, republikánus amerikai elnök a hadseregre támaszkodna az illegális bevándorlás okozta tömeges kitoloncoláshoz, egyéb, ezzel kapcsolatos terveiről a témáért felelős képviselője is nyilatkozott a közelmúltban.
A következő időszakban folytatódhat az Egyesült Államok mexikói határszakaszán a határfal építése, ami még az első Trump-adminisztráció távozásakor állt le – közölte a Fox News amerikai hírtelevíziónak adott interjújában Tom Homan, a januárban hivatalba lépő új Trump-kormányzat határőrizetért és kitoloncolásért felelős képiviselője.
A képviselő nyilatkozatában kifejtette, hogy a határfal működik, ugyanis ahol kiépült, ott csökkent az illegális bevándorlás mértéke, és a kábítószer-csempészet is visszaesett.
A határőrizetért felelős jövőbeli kormányzati megbízott első lépései között említette azon illegális bevándorlók felkutatását és eltávolítását az Egyesült Államokból, akik közbiztonsági és nemzetbiztonsági fenyegetést jelentenek. Szintén első intézkedések közé sorolta a határ szigorú őrizetének visszaállítását és a jelenlegi gyakorlat megszüntetését a feltartóztatott illegális bevándorlók elengedésére az országon belül.
Tom Homan az MTI híradása szerint harmadik prioritásként ki azon több mint 300 ezer kiskorú felkutatását nevezte meg, akik kísérő nélkül érkeztek illegálisan az országba, azonban elengedésüket követően az előírt időpontban nem jelentek meg a bevándorlási hivatalban, ezért róluk a hatóságoknak nincs információjuk.
A képviselő hozzátette, hogy az érintett kiskorúakat fenyegeti leginkább a kényszerfoglalkoztatás, valamint az, hogy szexuális célú emberkereskedelem áldozatává váljanak. A kijelölt határügyi megbízott arról is beszélt, hogy az új kormányzat megszünteti a Biden-adminisztráció idején bevezetett azon intézkedéseket, amelyekkel a zöldhatár átlépését próbálták megelőzni olyan emberek esetében, akik egyébként embercsempészek szolgáltatását vették volna igénybe.
Idetartozik az a mobiltelefon-alkalmazás, amelyen keresztül az Egyesült Államokba tartó migránsok időpontot kérhettek a határőrségtől, valamint az a program, amelynek keretében az adminisztráció négy latin-amerikai országból (Kuba, Venezuela, Haiti, Nicaragua) havonta 30 ezer embert utaztat be repülőgéppel.
A határőrizet helyreállításától várt eredményként havonta 20 ezer alá csökkenhet az Egyesült Államok déli határán átjutó határsértők száma – jelentette ki Tom Homan. Hozzátette, hogy az intézkedések véghezviteléhez szükséges anyagi erőforrásokat a kongresszusban többségbe került republikánusok révén szándékoznak előteremteni.
Mindeközben a The Guardian Tom Fitton, a Judical Watch konzervatív csoport elnökének néhány nappal ezelőtti posztja alapján arról ír, hogy az új amerikai kormány katonai segítséget vesz majd igénybe a tömeges kitoloncoláshoz, hogy visszafordítsa a Biden-féle inváziót. Donald Trump leendő amerikai elnök ezzel kapcsolatban november 18-án azt írta, hogy a tervről szóló hír „igaz”.
A republikánusok színeiben januárban hivatalba lépő elnök korábban is utalt arra, hogy be kívánja váltani azon kampányígéretét, miszerint elnöksége első napján elkezdődik a tömeges deportálás. Ugyanakkor, hogy pontosan hogyan hajtaná végre „az Egyesült Államok kitoloncolási programját”, még nem tudni, de támaszkodna a hadseregre.