Index Vakbarát Hírportál

„Ne simogass!” – figyelmeztet a titkosszolgálat robotkutyája, amely Trump birtoka mellett járőrözik

2024. november 20., szerda 20:20

A Secret Service arzenálja egy robotkutyával bővült. Nemrég bevetették: a megválasztott elnök floridai otthona környékén ijeszti el az idegeneket. Fegyvere nincs, gazdája pedig joystickkel vezérli a távolból, bár útvonala akár programozható is.

A robotkutya találó neve Spot – arra utal, hogy bármit kiszúr –, és minden lábán arra hívja fel a figyelmet egy felirat, hogy a mechanikus öleb nem házi kedvenc:

„Ne simogass!” – olvasható a „végtagokon”, a „testen” pedig a négy betű, a USSS azt jelzi, hogy Spotot az amerikai vezetők és családtagjaik védelmével megbízott Secret Service, azaz a titkosszolgálat működteti.

„Nem hiszem, hogy bárki is abba a kísértésbe esne, hogy a robotkutyát simogassa” – idézte a BBC a Menlo College politológusát. Melissa Michelson szerint Spot külsőre sem tűnik olyannak, mint aki „kényeztetésre” vágyna.

A Mar-a-Lagó-i birtok környékén strázsáló Spotot a felvételek alapján egyesek „nagyon menőnek” és aranyosnak nevezik, mások szerint hátborzongató a megjelenése. És talán pont ez is a küldetése.

A megválasztott alelnök, J. D. Vance gyermekeit a legkevésbé sem zavarta a termetes robot. Önfeledten játszadoztak a pázsiton.

„A megválasztott elnök védelme az elsődleges prioritás” – tudatta közleményében Anthony Guglielmi, az amerikai titkosszolgálat kommunikációs vezetője.

Donald Trump az elnökválasztást megelőző hónapokban két merényletkísérlet célpontja volt. Júliusban a pennsylvaniai Butlerben egy nagygyűlésen lőttek rá, szeptemberben pedig egy férfi tíz órán át várakozott türelmesen arra, hogy megpróbáljon végezni a republikánus jelölttel.

Titkosszolgálat, hadsereg, rendőrség

A Secret Service „az operatív biztonsággal kapcsolatos aggályokra” hivatkozva még arról sem volt hajlandó részletekbe bocsátkozni, hogy mikor vetették be először az eszközt Donald Trump elsődleges rezidenciája környékén.

A gyártó, a Boston Dynamics sem válaszolt a konkrét kérdésekre. Csupán annyit ismert el, hogy a titkosszolgálat valóban az általa gyártott Spot robotkutyát alkalmazza.

A merényletkísérletek ösztönözték a Secret Service-t arra, hogy sürgősen „korszerűsítse a technológiát, amely javíthatja a felderítést és az elrettentést” – véli egy biztonsági cég vezérigazgatója, aki korábban maga is a titkosszolgálat ügynöke volt.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Mar-a-Lagóban az ingatlan nagy része védtelen, ezért szerinte a robotkutyák bevetése már régóta esedékes. „Sokkal nagyobb területet tudnak lefedni”, mint az emberek egyedül – mondta Ron Williams, aki szerint a robotebek idővel egyre gyakoribb látványossággá válnak nemcsak a titkosszolgálat pórázán, hanem a hadviselésben és a bűnüldözésben is.

A pennsylvaniai Montgomery tűzszerészei tavasszal bővítették az állományt egy Spottal, ami a potenciális robbanóanyagokat ellenőrzi. A New York-i rendőrség tavaly állította szolgálatba Spotot, Ukrajnában pedig más gyártmányú robotkutyákat alkalmaznak felderítésre a háború kitörése óta.

A robotkutya felfegyverzett változatát is kifejlesztették

Spot mozgékony: lépcsőn jár fel és le, szűk helyen navigál, sőt ajtót is képes kinyitni. A potenciális fenyegetések azonosításának képessége azonban az elsődleges magyarázata annak, hogy miért hajlandók 75 ezer dollárt, napi árfolyamon közel 29 millió forintot fizetni az eszközért.

A gyártó szerint Spotra több kamerát szereltek, s ezek 3D-s térképet készítenek a környezetről, a feláras extrákba pedig a hőérzékelés is beletartozik.

A robotkutyát alapvetően joystickkel irányítják

– mondta Missy Cummings, a George Mason Egyetem mérnökprofesszora. Spot azonban képes automatikusan, előre meghatározott útvonalakon is mozogni. Hús-vér társaival szemben a robotkutya figyelmét nem vonják el a vizuális jelenségek, a hangok vagy az illatok.

Számos lenyűgöző tulajdonságuk ellenére könnyedén megvakíthatók.

„Elég egy kis hajlakkot permetezni a kamerákra, hogy ne működjenek megfelelően” – figyelmeztetett Cummins.

A Mar-a-Lagóban járőröző robotkutya fegyvertelen, a riválisok azonban már olyan négylábú eszközt is kifejlesztettek, ami ölni képes.

Egy kínai modell például géppuskát visel a hátán.

(Borítókép: A Boston Dynamics által gyártott amerikai titkosszolgálati robotkutya járőrözik Donald Trump megválasztott elnök Mar-a-Lagó-i üdülőjének területén 2024. november 15-én. Fotó: Joe Raedle / Getty Images)

Rovatok