Az Ukrajnát lerohanó Oroszország kemény vádakat fogalmazott meg az Egyesült Királysággal szemben. Oroszország brit nagykövete, Andrej Kelin szerint azzal, hogy Ukrajna Storm Shadow rakétákkal mért csapást Oroszországra, az Egyesült Királyság egyértelműen belépett Ukrajna oldalán a háborúba.
Oroszország brit nagykövete, Andrej Kelin azzal vádolja az Egyesült Királyságot, hogy az nyíltan belépett az orosz–ukrán háborúba, miután Storm Shadow rakétáit Oroszországon belüli célpontok támadására használták – írja a Sky News.
A nagykövet a lapnak arról is beszélt, hogy Ukrajna különböző országok zsoldosait használja a harcokban. Mindez azt követően történt, hogy a nyugati szövetségesek a héten zöld utat adtak Ukrajna számára, hogy – Kijev hónapok óta tartó kérését követően – nagy hatótávolságú rakétákat használjon mélyen Oroszországba irányuló csapások mérésére.
A brit Storm Shadow rakétákat Ukrajna alig néhány nappal azután lőtte ki Oroszországra, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte a fegyverhasználati korlátozások feloldását. A Sky News arról kérdezte Andrej Kelint, hogy ez a lépés belerángatta-e az Egyesült Királyságot a háborúba.
Abszolút, Nagy-Britannia és az Egyesült Királyság most már közvetlenül részt vesz ebben a háborúban, mert ez a kilövés nem történhet meg a NATO személyzete nélkül, brit személyzet nélkül
– közölte a nagykövet.
Arra a kérdésre, hogy mi a különbség aközött, hogy Oroszország kínai, iráni és észak-koreai felszerelést, technológiát és emberi erőt használ – és hogy ők is közvetlenül részt vesznek a harcokban –, Kelin inkább az ukrán oldalon harcoló külföldi harcosokra mutatott rá. „Ezzel kapcsolatban könnyen mondhatom, hogy rengeteg zsoldos van különböző országokból, akik jelenleg Ukrajna oldalán harcolnak” – mondta.
Éppen most láttunk a kurszki térségben egy lengyel egységet, amelynek lengyel katonái különleges egyenruhát viselnek. Szóval mi a baj?
– kérdezett vissza a nagykövet.
Egészen e hétig az Egyesült Királyság politikája az volt, hogy a brit tankok, páncéltörő rakéták és más katonai felszerelések használhatók Oroszországon belül is, azonban a nagy hatótávolságú rakétákra vonatkozó korlátozásokat – az amerikai példát követve – fenntartotta.
Nem világos, hogy a lépésnek mekkora hatása lesz a háború alakulására, mivel a harcok továbbra is folytatódnak Ukrajna keleti részén és Oroszország Kurszki területén.
Eközben a brit védelmi vezérkar helyettes vezetője, Rob Magowan arról beszélt, a brit fegyveres erők készen állnának arra, hogy „még ma este” harcba szálljanak Oroszországgal, ha Vlagyimir Putyin újabb kelet-európai országot támadna meg – írja a Politico.
„Ha a brit hadsereget arra kérnék, hogy ma este harcoljon, akkor ma este harcolna” – mondta a katonai vezető az alsóház védelmi bizottsága előtt.
Nem hiszem, hogy ebben a teremben bárkinek is illúziói lehetnek, hogy ha az oroszok ma este megszállnák Kelet-Európát, akkor abban a harcban találkoznánk velük
– tette hozzá.
A megszólalásra akkor került sor, amikor a képviselők csütörtökön arról kérdezték Magowant, hogy hány brit dandár tudna eljutni a NATO keleti szárnyára egy nagyobb oroszországi eszkaláció esetén.
A kelet-európai NATO-tagok, köztük Lettország és Észtország idegesen szemlélte Oroszország teljes körű ukrajnai invázióját, míg Finnország, amely keletről határos Oroszországgal, éppen ezen a héten figyelmeztetett a kritikus infrastruktúrák szabotálására. A NATO kollektív védelemre vonatkozó szabályai előírják, hogy az egyik tag elleni támadás az összes tag elleni támadásnak minősül.
A Politico szerint ugyanakkor Magowan kemény szavai ellenére továbbra is aggályok merülnek fel az Egyesült Királyság katonai képességeit illetően egy európai eszkaláció esetén.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, csütörtöki, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.
(Borítókép: Egy ukrán tank halad a Donyecki területen Avdijivka irányába, Ukrajnában 2023. december 1-jén. Fotó: Ozge Elif Kizil / Anadolu / Getty Images)