Szijjártó Péter elnökletével csütörtökön Brüsszelben összeül a Külügyi Tanács és megvitatják, hogy Donald Trump visszatérésével, az általa kivetni kívánt importvámokkal és Kína erősödésével hogyan fogja felvenni a versenyt a jelenleg gazdaságilag hanyatló Európai Unió. A találkozó előtt mindenki feszült, ennek oka pedig nem más, mint Szijjártó Péter és Magyarország Kínához és Oroszországhoz fűződő viszonya.
Csütörtökön újra Külügyi Tanács lesz Brüsszelben, ezúttal a külgazdasági miniszterek részvételével – közölte a külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalán. Szijjártó Péter azt írta, az ülést csütörtökön ő fogja elnökölni, és a brüsszeli bürokrácia többször, hangsúlyosan felhívta a figyelmét arra, hogy a magyar álláspontot nem ismertetheti, csak azt mondhatja, ami le van írva.
Szerintük ez engem vissza fog tartani? Úgy látom, tíz év nem volt elég ahhoz, hogy megismerjenek
– fogalmazott a tárcavezető.
Hozzátette, hogy az elmúlt öt évben Európa versenyképességét szétverték, a kínai elektromos autóipari szereplőkkel szemben bevezetett vámok nyomán pedig könnyen előfordulhat az, hogy a következő években Európa lesz a vesztese az Amerika–Kína–Európa gazdasági háromszögnek.
Mivel mi, magyarok, nem akarunk a vesztesek közé tartozni, végre kell hajtanunk a gazdasági semlegesség stratégiáját. Ezt azért csak el fogom mondani
– írta Szijjártó Péter.
A Portfolió szerint Donald Trump visszatérésével az amerikai elnöki székbe komoly problémákat okozhat az Európai Uniónak a leendő elnök által meglebegtetett 10–20 százalékos kereskedelmi vám, amit minden, az Egyesült Államok határain kívülről érkező árura ki kíván vetni. Ez pedig elég nagy érvágás lenne az amúgy is döcögő uniós gazdaság számára, ezért a külkereskedelmi miniszterek azt vitatják meg, hogy miként erősíthetnék gazdasági befolyásukat Trump visszatérésével és Kína erősödésével szemben.
Az amerikai vámok főként az autóipart és a mezőgazdaságot érintené, ami egész Európát érzékenyen érintené, főleg Németországot és Magyarországot.
A legfontosabb téma a tanácskozáson a Mercosur országokkal (Dél-amerikai Közös Piac) kötendő szerződés lenne, amit Németország támogat, viszont Franciaország gazdasági félelmeiben inkább gátol. Magyarország szerint a kisebb volumenű megállapodások jelenthetnék a megoldást a felmerülő aggályokra.
Az ülés miatt egyelőre minden ország frusztrált, hiszen Szijjártó Péter elnököl és ahogy fentebb is említette, nem fogja véka alá rejteni, hogy Magyarország a gazdasági semlegesség politikájában hisz és
ebbe a Kínával és Oroszországgal való szoros viszony is beletartozik.
Emellett az is megosztottságot szül a tanács tagjai közt, hogy miként kezeljék Trump visszatérését: van, aki az előzékeny diplomáciai tárgyalások, más a kemény kereskedelmi ellenlépések mellé tenné le a voksát. Mindenesetre az biztos, hogy Howard Lutnick, Trump kereskedelmi minisztere kifejtette, mennyire fontosnak tartja a importvám-tarifák emelését.