Jack Keane nyugalmazott amerikai tábornok arra figyelmeztetett egy interjúban, hogy a Nyugat most éli át a legnehezebb időszakát biztonságpolitikai szempontból a második világháború óta. Azt a véleményt is megfogalmazta: egyáltalán nem biztos, hogy az orosz elnök hajlandó lesz tárgyalni.
Jack Keane nyugalmazott amerikai tábornok és katonai tanácsadó – aki az ezredfordulón az amerikai vezérkari főnök helyettese volt, valamint az újraválasztott elnökhöz, Donald Trumphoz is közel áll – a The Timesnak adott interjút, amelyben többek közt arról beszélt, hogy Kína felemelkedése, illetve az Oroszországhoz és Észak-Koreához fűződő egyre szorosabb kötelékei egzisztenciális fenyegetést jelentenek a nyugati szövetségesekre nézve.
„Kína, Oroszország és Észak-Korea hatékonyan együttműködnek. Az történt, hogy gyengének láttak minket, az Egyesült Államokat, és hogy elvesztettük a politikai akaratot, hogy szembeszálljunk velük” – fogalmazott az LBC szemléje szerint Jack Keane.
Ezzel összefüggésben beszélt az ukrajnai háborúról is. Mint mondta, a konfliktus lezárása a megválasztott elnök prioritási listájának élén áll.
„Jelenleg 10 ezer észak-koreai katona csatlakozott az oroszokhoz. De vajon ez a kezdete-e annak, hogy észak-koreai csapatok érkeznek Oroszország támogatására, és hogy másik ország Oroszország oldalán harcol, hogy megpróbálja megdönteni Ukrajnát? Ez a háború legnagyobb eszkalációja” – fogalmazott.
A tábornok azt is elmondta, hogy szerinte a megválasztott elnök a januári beiktatásakor képes lesz véget vetni a háborúnak. Bár mindeközben némi kételyt fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy az orosz elnök hajlandó lesz-e végül tárgyalni Donald Trumppal az invázió befejezéséről.
Putyin [most] felgyorsítja a dolgokat. Én támogatnám a Putyinnal való tárgyalást. De nem hiszem, hogy ő tárgyalni akar. Ő az egész országot elfoglalná
– mondta Ukrajnára, valamint vélhetően az orosz elnök legutóbbi lépéseire és beszédére utalva Jack Keane.
A tábornok szavainak némiképp ellentmond a Reuters hírügynökség egyik friss értesülése. Ők a napokban orosz forrásokra hivatkozva azt írták, hogy Vlagyimir Putyin bizonyos feltételek mellett hajlandó lehet tárgyalni Donald Trumppal.
Arról, hogy Trump be tudja-e tartani ígéretét, miszerint már a hivatalba lépésének első napján véget vet a háborúnak, Keane azt mondta: „Szerintem különbség van a kampányban elhangzottak és aközött, amit most megvitatnak azok az emberek, akiknek az a feladata, hogy foglalkozzanak a háborúval.”
„Ezek az emberek mind titkos jelentéseket kapnak”, és tudják, hogy a tárgyalások alatt Ukrajnának kedvező eredményeket kell elérni – fogalmazott, majd hozzátette: véleménye szerint Donald Trump célkitűzései ellenére
a Nyugat még mindig a legnagyobb fenyegetéssel néz szembe a második világháború vége óta.
„Értékelésünk szerint a védelmi minisztérium előtt álló kihívások félelmetesebbek, mint nyolc évtizede bármikor. Az elmúlt négy évben az infláció miatt nem növeltük a védelmi költségvetésünket. Biden alatt stagnált. Ez felelőtlenség és meggondolatlanság volt” – fogalmazott Jack Keane.
Az ukrajnai háború fejleményeit szombaton is percről percre követjük ebben a cikkünkben.
(Borítókép: Jack Keane 2014. július 15-én Washingtonban. Fotó: Alex Wong / AFP)